همشهری آنلاین: اولین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده تصادف اتوبوس دانشجویان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی به‌ریاست قاضی عالی‌شاه برگزار شد.

در اسرع وقت درباره سکته راننده اتوبوس علوم تحقیقات، اظهار نظر قطعی می‌کنیم

به گزارش تسنیم، ‌ تعدادی از خانواده‌های دانشجویان جان‌باخته در این حادثه، با حضور حسام نواب صفوی وکیل این پرونده،  در اولین جلسه دادگاه به گفتگو و بررسی جزئیاتی از پرونده پرداختند.

در این نشست، صفوی وکیل پرونده با بیان اینکه خروجی رأی این پرونده می‌تواند بر عملکرد بسیاری از مسئولان دستگاه‌های اجرایی مؤثر باشد، گفت: با توجه به حساسیت این موضوع که در آن بر اثر بی‌احتیاطی مسئولین مربوطه، تعدادی از جوانان و دانشجویان جان خود را از دست داده‌اند، رأی پرونده مذکور می‌تواند تأثیر زیادی بر افکار عمومی جامعه داشته باشد و امیدواریم قوه قضائیه در این موضوع با قاطعیت عمل کند.

وی با اعلام اینکه کیفرخواست متهمان پرونده صادر شده است، تصریح کرد: در حال حاضر متهمان پرونده مشخص و کیفرخواست آن‌ها نیز صادر شده است.  بر این اساس دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات، رئیس دانشگاه علوم و تحقیقات، پیمانکار و راننده اتوبوس به‌عنوان متهمان پرونده مشخص شده‌اند.

وکیل پرونده با اشاره به بخشی از کیفرخواست صادر شده برای رئیس دانشگاه واحد علوم و تحقیقات، اظهار داشت: جرم اصلی این پرونده بی‌مبالاتی و بی‌احتیاطی مسئولین مربوطه بوده که منجر به ۱۰ فقره فوت و مصدومیت شدید حدود ۳۰ نفر شده است.  به‌علاوه بر اساس ماده ۱۴۳ قانون مجازات اسلامی، رئیس دانشگاه به‌عنوان نماینده قانونی شخص حقوقی دانشگاه، باید بر عملکرد پیمانکار نظارت می‌کرده که این امر محقق نشده و به‌رغم اطلاع از وجود خطر استفاده از این اتوبوس‌ها و اطلاع از احتمال وقوع حادثه، مبادرت به فسخ قرارداد با پیمانکار نکرده، در نتیجه مبالاتی و بی‌احتیاطی وی محرز است.

وی افزود: پیمانکار نیز نسبت به تعویض اتوبوس‌ها اقدام نکرده و به‌دلیل بروز مشکلات فنی، اتوبوس با کاهش بیش از ۶۰ درصد ترمز مواجه شده است، به‌علاوه بررسی‌ها نشان می‌دهد که با توجه به نقص فنی اتوبوس‌ها، بیش از ۶۰ درصد احتمال بروز حادثه برای این وسایل نقلیه وجود داشته و ۵ دستگاه اتوبوس نیز خراب بوده‌اند.

صفوی در پایان تصریح کرد: امیدواریم با توجه به شرایط موجود، مسئولان قضائی نسبت به عدم تضییع حقوق خانواده‌های جان‌باختگان و تعدادی از جوانان کشور اقدام کرده و شاهد صدور رأیی مناسب برای متهمان پرونده باشیم.

در پایان جلسه نیز خانواده‌های قربانیان پرونده نسبت به بی‌توجهی رئیس دانشگاه به استفاده از اتوبوس‌های خراب و فاقد معاینه فنی انتقاد کردند و گفتند: چرا باید تمامی مسئولین دانشگاه امکان ورود به دانشگاه با وسیله نقلیه شخصی را داشته باشند، اما برای دانشجویانی که هر ترم مبلغ زیادی را به دانشگاه می‌دهند، چندین دستگاه اتوبوس سالم تهیه نشود. خانواده‌های قربانیان این حادثه فرزندان خود را که هر یک دارای درجات علمی بوده از دست داده‌اند و همه از مسئولین قضائی تقاضای رسیدگی قانونی به این پرونده را داریم.

دی ماه سال گذشته یک دستگاه اتوبوس حامل ۴۰ نفر از دانشجویان دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات، در مسیر حرکت به‌سمت دانشگاه ناگهان از مسیر خارج و با برخورد به دیواره بتنی واژگون شد. بر اثر این حادثه ۱۰ نفر جان خود را از دست دادند و قریب به ۳۰ نفر نیز دچار مصدومیت شدید شدند.

کد خبر 444244

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =

دیدگاه خوانندگان