همشهری آنلاین: خبرگزاری رویترز به نقل از چند دیپلمات اروپایی گزارش داد که ایران در مذاکرات با اروپا فروش ۱.۵ میلیون بشکه نفت در روز را شرط ماندن در برجام اعلام کرده است.

ظريف

ایرنا نوشت: رویترز افزود: چهار منبع دیپلماتیک اروپایی گفتند که این عدد در دیدارهای اخیر مقامهای غربی و ایرانی از جمله وزیر امور خارجه ایران مطرح شده اما به صورت مکتوب ارائه نشده است.

به گفته یک مقام اتحادیه اروپا، ایرانیها اظهارات دقیقی نداشتهاند اما خواستار تضمین بازگشت تولید نفت به سطح پیش از تحریم هستند؛ اما دیگر منابع اروپایی گفتند که خواسته کلی ایران ظاهرا صادرات ۱.۵ تا ۲ میلیون بشکه نفت در روز بوده است.

به نوشته رویترز، یکی از منابع اروپایی که در دیدار با وزیر امور خارجه ایران در نیویورک که این پیش شرط مطرح شده حضور داشته است، گفت: ظریف دقیقا گفت که آن ها می خواهند ۲ میلیون بشکه در روز نفت بفروشند، همان مقداری که ایران پیش از خروج ترامپ از برجام می فروخت.

این دیپلمات اروپایی افزود: اما گمان نمیکنم که این خواسته جدی باشد. این امر غیرممکن است و ایرانیها هم می دانند که غیرممکن است.

رویترز همچنین به نقل از یک دیپلمات ارشد اروپایی نوشت: مشکل واقعی ایران صادرات نفت است، اما این پرسشی بوده که ایرانی‌ها باید از چینی‌ها و هندی‌ها بپرسند.

این دیپلمات اروپایی ادامه داد: بقای این توافق (برجام) وظیفهای جهانی است، نه تنها یک وظیفه اروپایی آنگونه که ایرانیها ادعا می کنند... اگر میخواهیم این توافق را حفظ کنیم، چینیها باید به خرید نفت ادامه دهند.

منبع دیگری از اروپا نیز به رویتز گفت: ایرانیها از بخش کوچکی از برجام عقب نشینی کردند. فکر می کنم آن ها باید از یک گام کوچک و متقابل از سوی اروپایی ها راضی باشند. این گام متقابل درباره نفت نیست. فکر نمی کنم کار چندانی برای نفت بتوان انجام داد.

رئیس جمهوری ایران ۱۸ اردیبهشت ماه در جلسه هیات دولت از توقف فروش اورانیوم غنی سازی شده و آب سنگین برای مدت ۶۰ روز خبر داد و گفت: اگر آنها (اروپاییها) در این مدت به جبران بپردازند ما هم به شرایط امروز برمیگردیم، ولی اگر در پایان ۶۰ روز به نتیجه‌ای نرسیم دو اقدام دیگر را در پیش می‌گیریم.

همچنین شورای عالی امنیت ملی در بیانیهای خطاب به کشورهای عضو برجام اعلام کرد: ایران از امروز (۱۸ اردیبهشت ۹۸) برخی اقدامات خود در توافق برجام را متوقف میکند.

آمریکا پس از اعلام خروج از برجام از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور در ۸۱ اردیبهشت ماه سال گذشته، تحریم های رفع شده براساس این توافق را باز گرداند.

دولت ترامپ که به دلیل افزایش بهای نفت در بازارهای جهانی در ابتدا مجبور به اعطای معافیت از تحریم های نفتی به ۸ کشور خریدار نفت ایران شده بود، این معافیت را تمدید نکرد.

کد خبر 440283

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =