همشهری آنلاین: مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی با اشاره به تاثیرات بارندگی‌های اخیر و اقدامات این ستاد در احیای این پهنه آبی گفت: حجم آب دریاچه نسبت به روز مشابه سال گذشته ۲.۹۸ میلیارد مترمکعب و نسبت به ابتدای سال آبی جاری (اول مهر پارسال) ۴.۰۴ میلیارد مترمکعب افزایش‌ یافته است.

حجم آب دریاچه ارومیه بیش از ۴ میلیارد مترمکعب افزایش یافت

به گزارش ایرنا، خلیل ساعی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران در خصوص آخرین وضعیت دریاچه ارومیه گفت: بر این اساس وسعت دریاچه نسبت به روز مشابه پارسال ۸۶۷ کیلومترمربع و نسبت به ابتدای مهر سال گذشته (ابتدای سال آبی جاری) یک هزار و ۴۶۳ کیلومترمربع افزایش دارد.

وی افزود: اکنون حجم آب دریاچه به بیش از ۵.۰۳ میلیارد مترمکعب رسیده و تراز دریاچه ارومیه در ۲۱ اردیبهشت یک هزار و ۲۷۱ متر و ۸۵ سانتی‌متر بود که در مقایسه با سال گذشته در همین موقع یک متر و ۶سانتی‌متر افزایش ‌یافته است.

ساعی افزود: این افزایش نسبت به ابتدای مهر سال گذشته (ابتدای سال آبی جاری) یک متر و ۵۶ سانتی‌متر افزایش دارد.

وی همچنین با بیان این که در کنار اقدامات اجرایی و فنی ستاد احیا، برای پیشبرد اهداف نیاز به بسترسازی‌های فرهنگی گسترده است، گفت: در خصوص این موضوع سمن‌ها با جلب مشارکت‌های مردمی نقش بسیار مؤثری را می‌توانند ایفا کنند.

وی افزود: برای افزایش مشارکت‌های اجتماعی، فعالیت تشکل‌های مردم‌نهاد از ضرورت‌هاست و با وجود هماهنگی و مشارکت مردمی، برنامه احیای دریاچه ارومیه با موفقیت‌های بیشتری عملی می‌شود.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی بیان کرد: سمن‌ها در واقع در کنار همه تعهدات‌شان، ارگان نظارتی مردم برای پیشبرد بهتر امور بوده و نمودی از دموکراسی هستند.

وی اضافه کرد: اکنون ۴۵ سازمان مردم‌ نهاد در حوزه زیست ‌محیطی آذربایجان شرقی فعال و ۶ مورد دیگر در حال طی مراحل ثبت هستند؛ البته مجموع سمن‌های فعال زیست‌محیطی در استان‌های دیگر حوضه آبریز دریاچه ارومیه بیش از این است.

ساعی با بیان این که در سال‌های گذشته تشکل‌های مردم‌ نهاد به‌ منظور پیشبرد اهداف ستاد احیا در کنار دولت بوده‌اند و این موضوع قابل تقدیر است، گفت: بدون حضور و مشارکت مردم در روند احیای دریاچه ارومیه به نتایج مطلوبی که انتظار داریم نخواهیم رسید.

تراز دریاچه ارومیه از سال ۱۳۴۴ تا سال ۱۳۷۲ در حد فاصل یک هزار و ۲۷۴ متر تا یک هزار و ۲۷۸ متر متغیر بود، اما از این تاریخ به بعد روند کاهشی تراز دریاچه آغاز شد و تا سال ۱۳۹۳ کاهش متوسط سالانه ۴۰ سانتی‌متر و در مجموع ۸ متر از تراز دریاچه ارومیه به ثبت رسید.

پس از تصویب طرح نجات دریاچه ارومیه و با وجود تغییر نداشتن چشمگیر بارش‌های حوضه در چهار سال گذشته تراز دریاچه ارومیه نسبت به تراز احتمالی از روند گذشته با افزایش همراه شد که این نشان‌دهنده توقف روند کاهشی و تثبیت وضعیت دریاچه است.

به واسطه بارش‌های مناسب سال آبی جاری امیدواری به احیای این گنجینه آبی شمال غرب کشور و تحقق اهداف برنامه‌ریزی برای بازگشت به تراز واسط دریاچه (۱۲۷۲ متر) بیشتر شده است.

دریاچه ارومیه یکی از مهم‌ترین و ارزشمندترین زیست‌ بوم‌های آبی در شمال‌غرب ایران است که ۵۵۰ گونه گیاهی یک ‌ساله و چند ساله در ناحیه اکولوژیک آن شناسایی شده و پوشش گیاهی بیشتر این منطقه شامل گونه‌های شورپسند، خشکی ‌دوست و آبزی است.

این دریاچه به ‌دلیل برخورداری از ویژگی‌های طبیعی و اکولوژیکی منحصر به فرد از سال ۱۳۴۶ به عنوان پارک ملی و به همراه جزایر کبودان و قویون داغی جزو مناطق حفاظت شده اعلام شد.

دریاچه ارومیه در سال ۱۳۵۴ به عنوان سایت رامسر( تالاب بین‌المللی) ثبت و در سال ۱۳۵۶ از سوی یونسکو جزو مناطق حفاظت ‌شده نیز اعلام شد.

حوضه آبریز این دریاچه با مساحت ۵۱ هزار و ۸۷۶ کیلومترمربع یکی از ۶ حوضه آبریز اصلی کشور است.

کد خبر 440197

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =