همشهری‌آنلاین: یکی از مقام‌های وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد: وزیر امور خارجه این کشور توقف در مسکو در جریان سفرش به روسیه را لغو کرده اما طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده با رئیس جمهور و وزیر امور خارجه روسیه سه‌شنبه ۲۴ اردیبهشت در سوچی دیدار خواهد کرد.

پمپئو و لاوروف

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، این مقام که خواست نامش فاش نشود، گفت: مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا که از پایگاه نظامی اندروز در نزدیکی واشنگتن عازم بروکسل شد، دوشنبه ۲۳ اردیبهشت پیش از سفر به روسیه با مقامات اروپایی درباره ایران و دیگر مسائل مذاکره خواهد کرد.

یکی از مقامات ارشد وزارت امور خارجه آمریکا هفته گذشته اعلام کرده بود که پمپئو در جریان نخستین سفرش به روسیه به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا قرار است با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور و سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه درباره اقدامات "بی‌ثبات‌کننده و تهاجمی" که در سراسر جهان انجام داده است، گفت‌وگو کند.

این مقام با ارائه برنامه سفر پمپئو به خبرنگاران گفت: پمپئو نگرانی‌های آمریکا درباره نقش روسیه در ونزوئلا و سوریه و تخطی‌هایش از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میانبرد INF و همچنین تلاش‌های روسیه برای مداخله در انتخابات آمریکا را بازگو خواهد کرد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در تاریخ سوم مه سال جاری میلادی(۱۳ اردیبهشت) با پوتین تماسی تلفنی برقرار و اعلام کرد که آنها درباره احتمال یک توافق جدید که تسلیحات اتمی را محدود می‌سازد و ممکن است نهایتاً شامل چین نیز شود مذاکره کرده‌اند؛ توافق جدیدی که یک پیمان بزرگ میان سه قدرت اتمی ارشد جهان محسوب می‌شود.

پیمان "استارت جدید" تنها پیمان کنترل تسلیحاتی میان آمریکا و روسیه که تسلیحات اتمی استراتژیک مستقر شده را محدود می‌سازد در فوریه ۲۰۲۱ میلادی منقضی می‌شود، اما اگر هر دو طرف توافق کنند این معاهده برای پنج سال دیگر نیز تمدید می‌شود.

ترامپ پیمان استارت جدید را که نتیجه تلاش‌های باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا بوده، یک توافق بد و یک جانبه خوانده است.

پمپئو قرار بود دوشنبه در مسکو پیش از سفر به سوچی با کارمندان سفارت آمریکا و اعضای جامعه تجاری دیدار کند.

کد خبر 440180

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار