همشهری آنلاین: رئیس کل دادگستری خراسان رضوی گفت: طبق کیفرخواست دادسرای عمومی و انقلاب مشهد متهمان پرونده شرکت پدیده شاندیز به اتهام اخلال در نظام اقتصادی و مشارکت در کلاهبرداری از طریق فروش اوراق موسوم به سهام پدیده به زودی محاکمه می‌شوند.

دادگاه

به گزارش ایرنا، دادگستری خراسان رضوی امروز، شنبه ۱۴ اردیبهشت، به نقل از حجت الاسلام علی مظفری گزارش داد: در این چارچوب تعداد دیگری از افراد نیز به مشارکت در کلاهبرداری از طریق خرید و فروش اوراق موسوم به سهام پدیده شاندیز و تحصیل مال نامشروع متهم هستند.

وی افزود: پرونده موسوم به 'پدیده' با سه متهم اصلی و تعداد زیادی متهم دیگر، پس از طی تشریفات قانونی و تحقیقات مقدماتی برای رسیدگی به 'دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران در نظام اقتصادی' سپرده شده است.

رئیس کل دادگستری خراسان رضوی به روند رسیدگی به این پرونده اشاره و وصول گزارش‌های متعدد از مراجع ذیصلاح قانونی از جمله سازمان بازرسی کل کشور مبنی بر اقدامات غیرقانونی و مجرمانه در شرکت پدیده و بی توجهی مسئولان وقت آن شرکت نسبت به تذکرات اشاره و بیان کرد: اقدامات قانونی با هدف حفاظت از منافع سرمایه گذاران و سپرده گذاران با رویکرد پیشگیری از گسترش جرائم و تخلفات در چارچوب ممنوعیت تبلیغات اغواگرانه این شرکت از سوی مرجع قانونی آغاز شد و رسیدگی به موضوع شرکت پدیده شاندیز ادامه پیدا کرد.

وی ادامه داد: بی‌توجهی مسئولان این شرکت به تذکرات قانونی و استفاده نکردن از فرصتهای اعطایی برای جبران مافات مشکلات متعددی را برای جمع زیادی از هموطنان به وجود آورد که در بسیاری از موارد این مشکلات به صورت تجمعات اعتراضی بروز کرده است.


فعالیت شرکت پدیده شاندیز که ۱۳۰ هزار سهامدار دارد چند سال پیش در پی مطرح شدن تخلفات گسترده در فروش سهام، تغییر غیرمجاز کاربری زمین‌های کشاورزی، پرداخت نکردن حقوق دستگاه‌های ذیربط، دریافت نکردن گواهی پایان کار و دیگر تخلفات مدیران این شرکت، با دستور مراجع قضایی متوقف شد.

بر این اساس پروژه پدیده شاندیز چهار سال پیش با دستور مرجع قضایی تعطیل و بر این اساس در مرحله نخست اقدامات قضایی، دفاتر فروش و عرضه سهام شرکت با حکم دادستانی خراسان رضوی بسته و بعد از مدتی فعالیت‌های کل پروژه متوقف شد.

سه سال پیش با تشکیل 'ستاد تدبیر' در خراسان رضوی اقداماتی برای راه اندازی مجدد و سر و سامان دادن به وضعیت شرکت پدیده شاندیز صورت گرفت. پیرو این اقدامات بود که مدیرعامل جدید گروه شرکت‌های پدیده شاندیز مهر ماه پارسال اعلام کرد ۴۵ شرکت پیمانکاری و مشاور جزء و کل برای ساخت و تکمیل پروژه‌های شرکت با این مجموعه قرارداد منعقد کرده‌اند.

هم اینک گروه شرکت‌های پدیده در قالب شش شرکت اصلی و دو موسسه وابسته در حال فعالیت بوده و دارای دو سایت اصلی اداری و پروژه گردشگری در شهر شاندیز خراسان رضوی و جزیره کیش استان هرمزگان است. هم اینک بطور میانگین دو هزار نفر در بخش‌های مختلف این پروژه در شهر شاندیز مشغول کار هستند.

کد خبر 439286

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =