سه‌شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۸

محمد سرابی- خبرنگار: ساختمان و محوطه مصلای تهران سالانه هیچ‌گاه این ‌همه رفت‌وآمد را نمی‌بیند مگر زمانی که نمایشگاه کتاب در حال برگزاری باشد.

پيروز حناچي

جمع زیادی از سراسر کشور به مجموعه مصلای تهران آمده‌اند تا در سی‌ودومین نمایشگاه کتاب تهران حضور داشته باشند. فاصله ایستگاه مترو تا پله‌های ورودی شبستان یکسره با غرفه‌های خدمات الکترونیک و اغذیه پر شده‌ است. بازدیدکنندگان این فاصله را پیاده طی می‌کنند تا به شبستان و سالن‌های متعدد اطراف آن می‌رسند. امسال گروه‌های گوناگون عرضه کتاب از درسی-‌ دانشگاهی تا آموزش زبان‌های خارجی و کودک و نوجوان با تفکیک بیشتری ارائه شده است اما این از تراکم جمعیت در سالن شبستان که شامل کتاب‌های عمومی است نمی‌کاهد.

شهردار تهران نیز در بازدید از نمایشگاه تهران به تماشای غرفه‌های همین بخش رفت و احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر، مجتبی یزدانی معاون خدمات شهری شورای شهر و برخی از دیگر مدیران شهرداری او را همراهی می‌کردند. حناچی در بازدید از غرفه‌های مؤسسه‌های انتشاراتی با نمایندگان حاضر در غرفه‌ها درباره بازار کتاب، انتشار آثار ادبی و فرهنگی و همچنین مشکلات بازار نشر گفت‌وگو کرد.

همزمان با بازدید شهردار تهران جلسه شورای معاونان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در یکی از ساختمان‌های مصلای تهران برگزار شد و حناچی نیز به دعوت «سیدعباس صالحی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این جلسه شرکت کرد. صالحی در این جلسه سخنان خود را با اشاره به اهمیت برگزاری سالانه نمایشگاه کتاب آغاز کرد و گفت: نمایشگاه کتاب یک نماد هویت بخش برای شهر تهران است. علاقه‌مندان کتاب از همه کشور، از شهرها و روستاهای مختلف برای حضور در این نمایشگاه و خرید کتاب به تهران می‌آیند و این کار ارتباط پایتخت با تمام کشور را به شکلی «مویرگی» برقرار می‌کند.

او افزود: برگزاری مداوم نمایشگاه تاکنون که به سی و دومین دوره‌آن رسیده است توانسته آن را به بخشی از هویت شهر تبدیل کند. امروزه نمایشگاه را یک وجه فرهنگی شهر می‌دانیم که جایگاه خودش را در بیش از ۳ دهه اجرای مداوم پیدا کرده است. مقام معظم رهبری و دیگر مسئولان ارشد نظام هم درباره نمایشگاه کتاب سخن می‌گویند و به دیدن از آن می‌آیند که نشانگر ارزش و اهمیت آن است. اگر این دو عنصر یعنی اقبال عمومی و توجه بزرگان را در کنار هم قرار دهیم می‌بینیم که نمایشگاه چه جایگاه مهمی در تهران دارد.

برگزاری نمایشگاه نیازمند برقراری هماهنگی‌ و همکاری فراوان میان ارگان‌های مختلف است که قسمت مهمی از آن برعهده شهرداری تهران قرار دارد. از هدایت رفت‌وآمدهای شهری تا انتقال زباله‌های روزانه باقی‌مانده از نمایشگاه، کاری است که در حوزه فعالیت شهرداری تهران قرار می‌گیرد.

صالحی با اشاره به نقش شهرداری در برگزاری سالانه این نمایشگاه گفت: با اینکه این کار جزو مسئولیت‌های مستقیم همکارانمان در شهرداری تهران نیست، اما باعث خوشحالی است و جای تقدیر بسیار دارد که نقش واقعی و مؤثری در برپایی هر چه بهتر این رویداد دارند و با تمام وجود کنار ما هستند. ما تصور می‌کنیم شهرداری تهران «نمایشگاه کتاب» ‌ را از خود می‌داند و معاونت‌های مختلف و زیرمجموعه‌های آن، این کار را به مثابه اقدامی در محدوده فعالیت‌های خود درنظر می‌گیرند به همین دلیل است که شاهد این سطح همکاری هستیم.
شهردار تهران نیز در این نشست با اشاره به برنامه‌هایی که در آغاز کار خود به شورای شهر ارائه کرده بود، ‌گفت: ما موضوع اقتصاد مبتنی بر فرهنگ را در برنامه‌های شهرداری مطرح کردیم و باور داریم که ایجاد جاذبه در شهر تهران می‌تواند راهکار مؤثری برای اصلاح امور اجرایی و مالی شهر باشد.

«پیروز حناچی» با تأکید بر اینکه شهرداری در حوزه‌های فرهنگی خودش را سهیم می‌داند نه اینکه تنها در حاشیه اجرایی آن قرار بگیرد، اظهار کرد: اگر تهران را با زیبایی‌هایش بشناسیم خواهیم دید که با اقبال عمومی هم درآمدهای بیشتری خواهیم داشت و هم با عارضه‌های ناخواسته کمتری روبه‌رو می‌شویم.

او گفت: ما در برنامه‌های بزرگ فرهنگی مانند نمایشگاه کتاب و جشنواره فجر آمادگی همکاری کامل داریم؛ زیرا برنامه‌هایی که به‌صورت مداوم و منظم اجرا می‌شوند نه‌تنها بر نشاط فرهنگی شهر اضافه می‌کنند بلکه بازده اقتصادی نیز دارند.

شهردار همچنین در پاسخ به سؤال یکی از اعضای شورای معاونان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره تعیین کاخ جشنواره برای برگزاری جشنواره فجر اظهار کرد که برای ایجاد چنین محلی باید مذاکرات بیشتری صورت گیرد و منابع مالی لازم نیز تامین شود اما شهرداری به‌صورت کلی موافق فعالیت کاخ جشنواره‌ است.

  •    تبریک توییتری روز ملی شوراها

شهردار تهران در توییتی «روز ملی شوراها» را به اعضای شورای شهر تهران تبریک گفت. حناچی نوشت: تعامل دوسویه و بهره‌گیری از تجربیات و خردجمعی اعضای محترم شورای شهر در سایه نظارت و حمایت‌های آنان، راهکار تحقق مشارکت و جلب اعتماد عمومی و ارائه خدمت به شهروندان تهرانی است. روز ملی شوراها را به اعضای شورای اسلامی شهر تهران تبریک می‌گویم.

  •    شهروندان در چرخه مدیریت پسماند نقش محوری دارند

نخستین رویداد «تهران هوشمند، تهران نوآور» با موضوع «مدیریت هوشمند پسماند شهری» در ایوان شمس با حضور شهردار تهران و مدیران شهری برگزار شد. شهردار تهران در این مراسم، گفت: بدون کمک و همکاری مردم، چرخه مدیریت پسماند کامل نمی‌شود. به گزارش همشهری، پیروز حناچی اعلام کرد که تلاش می‌شود کلانشهر تهران با روحیه خدمت و مبتنی بر علم، درایت و تعامل مثبت اداره شود تا در نهایت این امر به ارتقای مشارکت مردمی بینجامد.

او گفت: بر این باوریم که انجام امور مربوط به شهر با تحقق سرمایه ارزشمند اجتماعی تسهیل می‌شود و بدون این مهم نمی‌توانیم اقدامی جدی انجام دهیم. شهردار تهران با بیان اینکه اگر بتوانیم آلودگی، پسماند و مسائل زیست‌محیطی را با حضور مردم حل کنیم، اقدامات انجام‌شده بسیار تأثیرگذارتر خواهد بود، تصریح کرد: روزانه ٩ هزار تن زباله را از درب منازل مردم و سطل‌های آشغال موجود در خیابان‌ها جمع‌آوری کرده و به جنوبی‌ترین مناطق تهران یعنی آرادکوه منتقل و همزمان ۴۵ هزار تن نخاله را به سمت جاده آبعلی حمل می‌کنیم.

هزینه حمل و ارزش واقعی این مواد، اینکه آیا تمام این مواد قابل بازگشت هستند یا نه، مشکلات زیست‌محیطی پس از دفن، خشک‌کردن زباله‌های تر، معضل شیرابه و موضوعاتی از این دست مسائلی‌ هستند که باید از تمام ظرفیت‌های موجود برای حل آنها استفاده کنیم. حناچی با تأکید بر اینکه بدون کمک و همکاری مردم این چرخه کامل نمی‌شود، گفت: هدف تفکیک از مبدأ را باید بسیار جدی‌تر پیگیری کنیم. اقداماتی در مناطق مختلف شهر به شکل پایلوت آغاز شده که تاکنون سازماندهی‌شده نیست، اما از آن استقبال می‌کنیم. نباید فراموش کنیم که مدیریت پسماند یک نوع نگرش به زندگی است که شیوه برخورد، امحا و بازیافت زباله تنها بخشی از آن محسوب می‌شود. شهردار تهران ادامه داد: مدیریت پسماند به شکل مدرن از ژاپن شروع شد، اما آسیا را درنوردید. اصل قضیه این است که در این رویکرد، زباله به‌عنوان یک منبع دیده می‌شود و اگر اینطور به زباله نگاه کنیم، آن زمان تلاش می‌کنیم تا آنچه را که جمع کرده‌ایم، صددرصد به مرحله بازیافت برسانیم.

حناچی گفت: خوشبختانه نه فقط در این زمینه، بلکه در باقی مسائل نیز سیاست کلی ما بر مبنای حمایت از استارتاپ‌ها شکل گرفته است. ما موضوع آلودگی را به‌عنوان یک محور پیگیری می‌کنیم و استارتاپ‌هایی را هم که در این زمینه فعالیت می‌کنند، مورد حمایت قرار می‌دهیم. همچنین، افرادی که در حوزه خودرو، دوچرخه و موتور برقی فعالیت می‌کنند، با وجود آنکه برخی از آنها در حوزه شرکت‌های خصوصی قرار ندارند، از حمایت ما برخوردارند.

وی با یادآوری این نکته که جهت‌گیری عمومی شهرداری تهران و به‌ویژه سیاست سازمان فناوری اطلاعات و حوزه معاونت برنامه‌ریزی، استقبال از شرکت‌های نوآوری‌ است که در مسائل شهر نقش ایفا می‌کنند، افزود: «بی‌دود» تجربه خوبی در این زمینه بود و امیدوارم تجربیات مشابه را هم پیگیری کنیم، اما آنچه همه نیاز داریم، این است که پسماند را نه یک پروژه، که همچون یک چرخه ببینیم و نگرش خود را به محیط اطراف عوض کنیم.

همه ما، از مدیران ارشد گرفته تا مردم شهر، با همکاری هم این کار را به نتیجه خواهیم رساند. شهردار تهران گفت: در نمایشگاه میلان یکی از قسمت‌های غرفه آلمان، به میزان زباله تولیدی توسط یک خانواده ۴ نفره اختصاص داشت؛ میزان زباله تولیدی توسط یک خانواده ایرانی حتما ٢ یا ٣ برابر یک خانواده آلمانی بود چراکه متأسفانه در ایران چارچوبی برای تولید زباله نداریم، اما باید پیام مهم ضرورت کاهش تولید زباله را به مردم منتقل کنیم؛ حناچی در پایان سخنانش خاطرنشان کرد: ان‌شاءالله این معضل بزرگ را با استفاده از خرد جمعی حل می‌کنیم. بخش بزرگی از این موضوع بر عهده همکارانم در مدیریت شهری، بخش دیگر آن برعهده استارتاپ‌ها و بخش تأثیرگذارتر بر دوش مردم است که باید ما را در این چرخه همراهی کنند.

کد خبر 438912

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار