فرمانده تیپ ویژه تهران بزرگ مدعی است که در بازی پرسپولیس-سپاهان نزدیک به ۳۰هزار بلیت بدون هماهنگی فروخته شده است

فوتبال

حرف‌های سردار سعید مطهری‌زاده، فرمانده تیپ ویژه تهران بزرگ درباره پشت‌پرده بلیت‌فروشی در بازی جنجالی پرسپولیس-سپاهان تکان‌دهنده است: «قرار بود ۵۷ هزار بلیت فروخته شود، اما ۸۰ تا ۹۰ هزار بلیت فروخته شده بود. حدود ۱۱۰هزار نفر در استادیوم تماشاگر داشتیم. همه آنها دستشان بلیت بود و در طبقه بالا فشار زیادی آورده بودند...»

به‌نظر می‌رسد نخستین بار است که یک مقام رسمی که در برگزاری مسابقات فوتبال مسئولیت دارد، از فساد در پشت پرده بلیت‌فروشی بازی‌ها خبر می‌دهد. مطهری‌زاده که با شبکه ۳ تلویزیون صحبت می‌کرد، در بخش دیگری از حرف‌هایش ادعا کرد که نیروی‌های تحت فرماندهی او در روز بازی پرسپولیس با سپاهان مجبور شده‌اند، به‌رغم پر شدن ورزشگاه، درها را به روی تماشاگران باز کنند: «ما مجبور شدیم درهای آن جایگاه را باز کنیم چون ده پانزده هزار تماشاچی بلیت دستشان بود و جایی نداشتند. اگر راه نمی‌دادیم، اتفاق بدتری رخ می‌داد. دلیل این اتفاق را باید از آنهایی که بلیت می‌فروشند، بپرسید.» 

سعید فتاحی، مسئول برگزاری مسابقات لیگ فوتبال ایران هم، فروش بیش از ظرفیت بلیت را تأیید می‌کند: «در ورزشگاه آزادی ۷۸۱۶۰صندلی وجود دارد و طبق قانونی که ما داریم ۲۰درصد بلیت‌ها غیرقابل فروش است که فقط مختص آزادی هم نیست و برای کل لیگ است. با این تعریف تقریبا ۶۳۰۰۰بلیت قابل فروش است. اتفاقا در بازی دربی هم به همین شکل بود.» او در پاسخ به این سؤال که چه‌کسی مسئول بلیت‌فروشی بیش از ظرفیت است، توپ را از زمین فدراسیون فوتبال و باشگاه میزبان به زمین شرکت «مبنا توسعه مبین» می‌اندازد که مسئول فروش بلیت‌ بازی‌های پرسپولیس و استقلال است.

فتاحی می‌گوید: «من معتقدم به‌خاطر تخلفی که پیمانکار باشگاه پرسپولیس مرتکب شده بود این مسائل رخ داد. این در حالی است که قرار بود بلیت کاغذی دیگر فروخته نشود و تمام بلیت‌ها الکترونیکی به فروش برسد و این موضوع را خود باشگاه پرسپولیس هم اعلام کرد در روز پنج‌شنبه تمام بلیت‌ها به فروش رفته است. اما این شرکت تخلف کرد و ۱۵هزار بلیت کاغذی یا حتی بیشتر در ورزشگاه به فروش رساند.»

میانگین قیمت بلیت در بازی پرسپولیس و سپاهان ۲۰هزار تومان بود. اگر ادعای فرمانده تیپ ویژه تهران بزرگ درباره فروش بیش از ۳۰هزار بلیت اضافه را بپذیریم، این بازی نزدیک به ۶۰۰میلیون تومان درآمد پنهان داشته است. برخی معتقدند همین درآمدهای کلان است که باعث می‌شود مقاومتی عجیب در برابر شماره‌دار شدن بلیت‌ها شکل بگیرد. در سال‌های اخیر کنفدراسیون فوتبال آسیا، باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال را به‌دلیل فروش بلیت‌های بدون شماره، صدها هزار دلار جریمه کرده است.

کد خبر 438775

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان