شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۶
۰ نفر

علی‌الله‌سلیمی - دبیرتحریریه: در سال‌های اخیر اغلب محله‌های شهر تهران رشد و توسعه در ابعاد مختلف را تجربه کرده‌اند و در این میان، برخی محله‌ها به دلایل گوناگون از جمله نبود زیرساخت‌های لازم، رشد و توسعه همگونی نداشته‌اند و اکنون با شرایط ویژه‌ای برای نوسازی بافت‌های فرسوده مواجه هستند.

علی الله سلیمی

از جمله محله «شمیران‌نو» که جزو بخش‌های قدیمی منطقه ۴ است و در سال‌های اخیر رشد جمعیتی بالایی داشته است. موقعیت جغرافیایی این محله به دلیل نزدیکی به کوهستان و جنگل‌های لویزان، از آب و هوای معتدلی در شهر تهران برخوردار است و همین مسئله باعث شده شهروندان زیادی برای سکونت این محله را انتخاب کنند.

این در حالی است که به دلیل نبود زیرساخت‌های شهری لازم که ریشه در گذشته دارد، نوعی ناهمگونی در تقسیم امکانات شهری در مقایسه با سایر محله‌های شهر تهران در این بخش از پایتخت احساس می‌شود. حتی در مقایسه با محله‌های مجاور هم این شرایط احساس می‌شود. طبق تقسیم‌بندی شهرداری منطقه ۴، محله شمیران‌نو از شمال به جنگل لویزان و محله ولی‌عصر(عج) و شیان از جنوب به خیابان‌های شهید صبوری و شهید حسینعلی و محله کالاد از سمت شرق به خیابان هنگام و محله علم و صنعت و از طرف غرب به خیابان امام علی(ع) ختم می‌شود و با محله مبارک‌آباد همسایه است.

گسترش محله شمیران‌نو پس از تقسیم‌بندی سال ۱۳۸۷افزایش یافت. به این‌ترتیب که بخشی از جنگل لویزان در محدوده جغرافیایی این محله قرار گرفت. حالا محله شمیران‌نو با شرایط تازه‌ای برای نوسازی و احیای بافت‌های قدیمی این بخش از شهر مواجه شده که نیاز به همکاری مسئولان و ساکنان این محله دارد. یکی از موانع در سر راه نوسازی همه بافت‌های فرسوده محله شمیران‌نو، به تعریف این موضوع در برنامه‌های مدیریت شهری برمی‌گردد که بر اساس آن، تنها ۲ بلوک از محله شامل بافت فرسوده شهری محسوب می‌شود. دلیل آن هم وجود گذرهایی با بیش از ۸ متری است. با این حال، بر اساس گفته‌های مسئولان محلی، طرح «ناکارآمد» شهری محله شمیران‌نو در شورای عالی شهرسازی و معماری شهرداری تهران در حال تصویب است و با اجرای این طرح اغلب خانه‌های شمیران‌نو و مراکز تجاری‌اش نوسازی خواهند شد.  

کد خبر 438524

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار