یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۵

همشهری آنلاین: فرمانده یگان پهپادی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران(نزاجا) اعلام کرد: گردان‌های پهپادی این نیرو در سال جاری از طیف گسترده‌ای از سامانه‌های انتحاری و رزمی در سراسر کشور بهره‌برداری خواهند کرد.

پهپاد

امیر سرتیپ دوم «شهرام حسن نژاد» روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار دفاعی ایرنا، با بیان اینکه ساختار گروه پهپاد نزاجا دچار تغییر و دگرگونی مثبت شده است، اظهارداشت: در سال ۹۶ ساختار جدید یگان های پهپادی نیروی زمینی ارتش تصویب و در سال ۹۷ این ساختار اجرایی شد.

وی با اشاره به اینکه بر اساس ساختار جدید ظرفیت‌های یگان پهپادی نیروی زمینی از نظر برخورداری از پرنده‌ها بالا رفته است، افزود: نیروی زمینی پیش از این در گروه پهپادی خود تنها مباحث شناسایی و مراقبت را دنبال می کرد اما اکنون علاوه بر مراقبت و شناسایی، مباحثی همچون انتحاری، رزمی، فاوا و جنگال نیز در دستور کار قرار گرفته و در این راستا پرنده های مورد نیاز جذب می‌شوند.

فرمانده یگان پهپادی نیروی زمینی ارتش اعلام کرد: در نخستین گام در سال ۹۸ پهپاد های رزمی و انتحاری را جذب می‌کنیم تا در حوزه های تهاجمی نیروی زمینی را پشتیبانی کنند؛ در این سال گردان‌های پهپادی نیروی زمینی ارتش از طیف گسترده ای از سامانه‌های انتحاری و رزمی در سراسر کشور بهره برداری خواهند کرد.

به گفته امیر حسن نژاد پهپاد های رزمی و انتحاری پیش از این نیز در نیروی زمینی ارتش مورد استفاده قرار می‌گرفتند اما استفاده از آنها ساختارمند نبود.

فرمانده یگان پهپادی نیروی زمینی ارتش به حضور گردان های پهپادی نزاجا در سراسر کشور اشاره کرد و گفت: اکنون تمام مناطق نزاجا در کشور یک گردان پهپادی دارند و در بخش‌های شناسایی، مراقبت، رزمی، انتحاری، فاوا و جنگ الکترونیک انجام وظیفه می‌کنند.

به گزارش ایرنا، نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران یکی از قدرتمند ترین یگان‌های پهپادی منطقه را در اختیار دارد و تاکنون پهپادهای مختلفی همچون جنگ الکترونیک، هجومی، شناسایی، ترابری و انتحاری را به نمایش گذاشته است.

این نیرو دی ماه سال ۹۳ برای نخستین بار در رزمایش محمد رسول الله (ص) از پهپاد انتحاری استفاده کرد.

پهپاد انتحاری نوعی بمب متحرک است که می تواند برای حمله به اهداف هوایی و زمینی مورد استفاده قرار گیرد و می‌تواند در صورت دیدن یک هدف مشکوک به آن حمله کنند.

فرمانده هواپیمایی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران (هوانیروز) نیز چندی پیش در گفت وگو با ایرنا، اعلام کرد که گروه پهپادی این نیرو به منظور انجام برخی از ماموریت‌ها تشکیل می‌شود.

امیر سرتیپ دوم «یوسف قربانی» توصیح داد: هوانیروز پیش از این عملیات شناسایی را با بالگردها انجام می‌داد اما امروز به سمتی می رویم که در این زمینه از پهپادها بهره‌گیری کنیم.

کد خبر 437910

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =