همشهری آنلاین: کشورهای عضو جنبش عدم تعهد، اقدام رئیس جمهوری آمریکا در به رسمیت شناختن حاکمیت رژیم صهیونیستی بر بلندی های اشغالی جولان سوریه را محکوم کردند.

جنبش عدم تعهد

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری سوریه، دفتر جنبش عدم تعهد در نیویورک با صدور بیانیه‌ای اقدام دونالد ترامپ در این خصوص را محکوم کرد و آن را غیر قانونی و ناقض قطعنامه‌های سازمان ملل خواند.

جنبش عدم تعهدها در این بیانیه از شورای امنیت سازمان خواست، مسئولیت خود را در قبال نقض آشکار و خطرناک قانون بین‌الملل و مبانی منشور سازمان ملل نشان دهد.

بلندی‌های جولان که از سال ۱۹۶۷ تاکنون در اشغال رژیم صهیونیستی بوده، بخشی از خاک سوریه است که طی جنگ شش روزه در آن سال به اشغال صهیونیست‌ها درآمد.

در قطعنامه ۲۴۲ شورای امنیت که در ۲۲ نوامبر ۱۹۶۷ (میلادی) به اتفاق آرا تصویب شد، از رژیم صهیونیستی خواسته شده است بلندی‌های جولان همراه با کرانه باختری رود اردن و نوار غزه را به سوریه، اردن و فلسطین مسترد کند.

رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه با امضای اعلامیه ای حاکمیت رژیم صهیونیستی بر این منطقه را به رسمیت شناخت.
این اقدام ترامپ همچون دیگر اقدامات مشابه او در ارتباط با رژیم صهیونیستی، مثل به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت این رژیم و انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس، با محکومیت بین المللی مواجه شد.
اعضای اروپایی شورای امنیت سازمان ملل از جمله انگلیس و فرانسه به عنوان دو عضو دائم این شورا نیز سه شنبه شب در نشست این شورا با موضوع فلسطین و خاورمیانه این اقدام ترامپ را خلاف قوانین بین المللی و قطعنامه های شورای امنیت دانستند.
همچنین چین و روسیه به عنوان دو عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد با موضع گیری علیه این تصمیم ترامپ، جولان را بخشی از سوریه و اشغال از سوی رژیم صهیونیستی دانستند.

کد خبر 435662

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار