همشهری آنلاین: با خلوت شدن تهران در نوروز، اکثر رانندگان وسائل نقلیه، با سرعت بیشتری در معابر حرکت می‌کنند و این امر سبب می‎شود نوع تصادفات شهری اندکی متفاوت باشد، به طوری که در نوروز ۹۷، عابران پیاده ۴۰ درصد آمار فوتی ناشی از حوادث رانندگی را به خود اختصاص دهند.

تصادف عابر

سرهنگ احسان مومنی، رئیس اداره تصادفات پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ به ایرناپلاس گفت: ایام عید با توجه به فرصت و فراغت مردم، زمان مناسبی برای مسافرت و گشت و گذار فراهم می شود. در این میان همزمان با افزایش ترافیک در جاده ها به ویژه در مناطق خوش آب و هوا، ترافیک شهری مانند تهران کاهش می‌یابد.

  • بیش از ۸۰ درصد وقوع حوادث به عامل انسانی برمی‌گردد

وی با بیان اینکه دغدغه مسئولان ترافیک در این ایام برقراری نظم و آرامش برای رانندگان و کاربران ترافیک و جلوگیری از بروز حوادث و تصادفات است اظهار داشت: بررسی آمارها نشان می‌دهد بیش از ۸۰ درصد وقوع حوادث به عامل انسانی برمی‌گردد. این بدان معناست که از راننده خودرو گرفته تا راننده موتورسیکلت و حتی عابران پیاده، با کمی دقت و توجه به قوانین راهنمایی و رانندگی، می‌توانند بخش عمده ای از تصادفات را کاهش دهند.

وی با بیان اینکه در ایام نوروز، نوع تصادفات شهری اندکی فرق می‌کند توضیح می دهد: در تهران، ترافیک کمتری داریم و سرعت ها بیشتر می شود، اگرچه در چند سال اخیر، پلیس راهور با افزایش تعداد نیروها در تهران بزرگ، سعی در کنترل این سرعت دارد اما متاسفانه به دلیل بی‌احتیاطی برخی کاربران ترافیک، همچنان تصادفات رخ می‌دهد.

به گفته مومنی با بررسی تصادفات نوروز ۹۷ مشخص شد که حدود ۴۰ درصد متوفیان در این ایام، عابران پیاده هستند.

  • توصیه‌هایی برای عابران پیاده

رئیس اداره تصادفات پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ توصیه‌هایی برای عابران پیاده دارد: در هنگام حرکت در معابر، حتما از پیاده‌روها استفاده کنید، در هنگام عبور از عرض معابر، حتما از محل‌های خط‌کشی یا پل‌های هوایی استفاده کنید. در هنگام عبور از تقاطع‌ها تنها هنگامی که چراغ عابر سبز است عبور کرده و هرگز از چراغ قرمز عبور نکنید. در تاریکی شب، از محل های دارای روشنایی عبور کنید، لباس‌های روشن بپوشید تا رانندگان بهتر شما را ببینند.

  • ۳۷ درصد متوفیان رانندگان موتورسیکلت هستند

وی با بیان اینکه حدود ۳۷ درصد متوفیان هم رانندگان موتورسیکلت هستند تاکید کرد: موتورسیکلت سواران می‌دانند که در تعطیلی عید، ما با خلوتی معابر روبه‌رو هستیم. از همین رو سرعت موتورسیکلت‌ها بیشتر می‌شود. من توصیه می‌کنم که موتورسیکلت سواران ما با سرعت مطمئنه حرکت کنند. تا در صورت بروز خطر، بتوانند وسیله نقلیه را کنترل کنند و هرگز کلاه ایمنی را فراموش نکنند. آمارها نشان می‌دهد رانندگانی که از کلاه ایمنی استفاده نمی‌کنند بیش از دیگران در محل حادثه فوت می‌کنند.

مومنی با بیان اینکه مقررات راهنمایی و رانندگی برای موتورسواران همانند سایر وسایل نقلیه است و تفاوتی ندارد خاطرنشان کرد: تردد در پیاده‌روها و خطوط ویژه برای موتورسواران ممنوع است. همچنین نباید از چراغ قرمز عبور کنند. بهتر است در روز هم چراغ جلو موتور خود را روشن کنند تا رانندگان دیگر بتوانند بهتر از آن را ببینند. موتورسیکلت‌ها از حمل بارهای حجیم و نامتعارف خودداری کنند، چون باعث از بین رفتن تعادل راننده و تصادف می‌شود. از تغییر مسیر ناگهانی و حرکت بین خودرو خودداری کنند.

  • ۲۳ درصد فوتی‌ها رانندگان و سرنشینان خودرو هستند

رئیس اداره تصادفات پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ ۲۳ درصد باقی مانده از متوفیان حوادث رانندگی را مربوط به رانندگان و سرنشینان خودرو می‌داند که اکثرا در محورهای بزرگراهی و ساعات شب و با توجه به خلوتی معابر رخ می‌دهد چون سرعت خودروها بالا بوده و راننده نتوانسته خودرو را کنترل کند و در اکثر مواقع با گاردریل برخورد کرده است.

به گفته مومنی بخشی از آمار تصادفات نوروزی را هم مسافران نوروزی که به تهران سفر می‌کنند تشکیل می‌دهند، چون مسیر را اشتباه انتخاب می‌کنند و می خواهند مسیر را اصلاح کنند اقدام به دنده عقب به ویژه در معابر بزرگراهی می‌کنند که این کار خطرناک است و عامل بسیاری از تصادفاتی است که تاکنون داشته‌ایم.

وی از مسافرانی که به تهران سفر می‌کنند خواست قبل از ورود به محورهای بزرگراهی ابتدا در یک محل امن توقف کرده و پس از شناسایی مسیر به حرکت خود ادامه دهند و اگر مسیر را اشتباه رفتند برای اصلاح مسیر هرگز از دنده عقب استفاده نکنند.

رئیس اداره تصادفات پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ عمده تخلفات در نوروز را سرعت غیرمجاز و استفاده از تلفن همراه اعلام کرد که هر دو باعث غفلت از جلو و بروز تصادف می‌شود. خوردن و آشامیدن حین رانندگی نیز عامل دیگری در بروز تصادفات است.

  • افزایش فوت در صحنه تصادفات همزمان با نوروز

مومنی با بیان اینکه در ایام نوروز آنچه بیش از همه در سطح تهران اتفاق می‌افتد افزایش فوت در صحنه تصادفات است توضیح داد: دلیل این اتفاق، شدت ضربه در اثر سرعت بالا است. این سرعت بالا نیز نتیجه خلوتی معابر و بی‌احتیاطی رانندگان است.

کد خبر 435485

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار