همشهری آنلاین: استیو بارکلی وزیر برگزیت روز سه شنبه در انتقاد به جان برکو گفت که رئیس مجلس قواعد و استانداردهای خودش را به اجرا گذاشته است.

برگزیت | نصف واجدین شرایط رای درانگلیس موافق برگزاری دوباره همه‌پرسی هستند

جان برکو، رئیس مجلس عوام بریتانیا دوشنبه شب اعلام کرد که ترزا می نخست وزیر نمی‌تواند طرح قبلی خروج از اتحادیه اروپا را بدون هیچ تغییری به رای بگذارد. این مساله موجب بروز اختلاف جدی میان دولت محافظه‌کار و رئیس مجلس عوام شده شده است.

وی گفته است که دولت باید پیشنهاد جدیدی ارائه کند که مشابه طرح قبلی نباشد و احتمال بیشتری داشته باشند که اتحادیه اروپا آن را تصویب کند و بعد در پارلمان به رای گذاشته شود.

استیو بارکلی وزیر برگزیت روز سه شنبه در انتقاد به جان برکو گفت رئیس مجلس قواعد و استانداردهای خودش را به اجرا گذاشته است. او همچنین گفت برای اینکه بتوان برای سومین بار برای طرح قبلی رای‌گیری کرد باید نظر قانونگذاران (نمایندگان) تغییر کند.

وزیر برگزیت گفت که کشور در شرایط بحرانی به سر می برد و سوال اصلی برای رای دهندگان این است که سه سال بعد از همه‌پرسی برگزیت، چرا بسیاری از نمایندگان پارلمان به نتیجه این رفراندوم پایبند نیستند.

به گفته استیو بارکلی، آلترتاتیوهایی که برای طرح ترزا می وجود دارد یا رفتن به سمت برگزیت نرمتر است یا خروج از اتحادیه اروپا بدون هر گونه توافقی.

وی همچنین افزود که با توجه به مخالفت رئیس مجلس عوام، طرح برگزیت ترزا می احتمالا این هفته در پارلمان بریتانیا به رای گذاشته نمی شود و خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به تاخیر خواهد افتاد.

وزیر برکسیت در پاسخ به این پرسش که آیا در این شرایط باید پارلمان را بویژه با دخالت ملکه منحل کرد، گفت که این گزینه مطرح نیست و انتخاب واقع بینانه‌ای به شمار نمی‌رود.

طرح ترزا می برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در ۱۵ ژانویه و ۱۲ مارس در مجلس پارلمان بریتانیا به رای گذاشته شده بود که با مخالفت نمایندگان روبرو شد.

بر اساس زمانبندی از پیش اعلام شده قرار بود که در پایان مارس ۲۰۱۹ تصمیم گیری برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نهایی شود اما با وضعیت کنونی و همچنین تاکید استیو بارکلی وزیر برگزیت، بریتانیا خواستار تمدید برگزیت خواهد شد.

پیش از این ترزا می گفته بود که اگر این هفته پارلمان طرح برگزیت را تصویب کند آنها خواستار ۳ ماه تمدید برگزیت از اتحادیه اروپا خواهند شد. در وضعیتی که توافق دولت و پارلمان بریتانیا در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، مشخص نیست تاخیر در خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تا چه زمانی تمدید خواهد شد.

کد خبر 435098

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اروپا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha