سه‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۴
۰ نفر

همشهری آنلاین: رئیس جمهور فرانسه، ۱۸ مارس به منظور یافتن راهی برای بحران جلیقه زردها با شماری از روشنفکران این کشور دیدار کرد.

رویترز

در این جلسه که در کاخ الیزه برگزار شد، امانوئل مکرون آخرین شنبه اعتراضی جلیقه زردها -که به خشونت کشیده شده- را «استبداد اقلیت» نامید و گفت که وی به دنبال یافتن راهی برای تقویت دموکراسی است.

مکرون اظهار داشت: «باید فرمی از دموکراسی توافقی را بنا کنیم که فقط مخصوص مواقع انتخابات نباشد.»

رئیس جمهور فرانسه اضافه کرد: «ایده پشت سر افراطی‌ترین جلیقه زردها رد هر نوع مشروعیت و مرجعیت قدرت است.»

او همچنین در پاسخ به انتقادات از «قدرت عمودی و از بالا به پایین ریاست جمهوری» که مسبب ایجاد نارضایتی شده است، بدنه نیروهای واسط جامعه را منعطف خواند و گفت: « اگر این ساختار سلب و غیرمنعطف بود، من را اینجا جلوی خودتان نمیدیدید.»

مکرون همچنین احتمال بازنگری در مبانی قانون جدایی دین از دولت مصوب سال ۱۹۰۵ را رد کرد و درباره نقش اسلام در فرانسه گفت: «ما یک مسئله با اسلام داریم به ویژه درخصوص نهادهایی که مروج اسلام سیاسی ناسازگار با جمهوری هستند. ما تسلیم آنان نخواهیم شد. به طور اخص در مدارس، اما در عین حال این رابطه را باید مسالمتآمیز سازیم.»

در این جلسه که ۴ ساعت به طول انجامید و به صورت زنده پخش میشد، اقتصاددانان، جامعهشناسان، ریاضیدانان، اقلیمشناسان و فیلسوفان سرشناس فرانسوی حضور داشتند و انتقادات خود را مطرح کردند.

شماری از روشنفکران چپگرا از جمله فردریک لوردون، اقتصاددان، به دلیل انتقاد از سیاستهای امانوئل ماکرون دعوت شرکت در جلسه را رد کرده بودند.

کد خبر 435097

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha