مجموع نظرات: ۰
دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۴
۰ نفر

همشهری آنلاین: رئیس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو درباره عوارض احتمالی واکسن MMR (سه‌گانه) و نکاتی که والدین باید از آن اطلاع داشته باشند، توضیح می‌دهد.

واكسن

واکسن MMR برای ایجاد ایمنی علیه سه بیماری عفونی سرخک (Measles)، اوریون (Mumps) و سرخجه (Rubella) طراحی شده است و بر اساس برنامه واکسیناسیون کشوری این واکسن در ۱۲ و ۱۸ ماهگی به کودکان تزریق می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تزریق این واکسن اجباری است، عنوان کرد: با اجرای واکسیناسیون MMR، ایران موفق شده است این سه بیماری خطرناک را به خوبی کنترل کند، بر این اساس تمام کودکان باید این واکسن را در سنین یاد شده دریافت کنند.

رئیس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو گفت:  عوارض احتمالی این واکسن باید مورد توجه والدین کودکانی که این واکسن را دریافت می‌کنند، قرار گیرد.  معمولا یک تا دو هفته پس از تزریق این واکسن برخی کودکان عوارضی مانند تب، بی‌اشتهایی و علائم پوستی مثل قرمزی و راش‌های جلدی را نشان می‌دهند که این علائم از عوارض شناخته شده واکسن است.

وی افزود: مشکلی که در بین در برخی خانواده‌ها اتفاق می‌افتد برقراری ارتباط بین این عوارض و دریافت واکسن است؛ بطوریکه با توجه به اینکه بین دریافت واکسن و علائم، فاصله یک تا دو هفته‌ای وجود دارد، بیشتر والدین متوجه ارتباط علائم با واکسن نمی‌شوند. بنابراین عموما نگران شده و به دنبال علل دیگری هستند. این مشکل زمانی جدی‌تر می‌شود که مورد توجه کادر درمان قرار نگیرد. به همین دلیل در برخی موارد حتی شاهد بستری شدن کودک در مراکز درمانی بوده‌ایم.

واشقانی گفت: با بروز علائم احتمالی این واکسن، به والدین توصیه می‌شود در زمان واکسیناسیون اطلاعات لازم را از کارشناسان در مراکز تزریق واکسن درباره  عوارض و نحوه کنترل و مقابله با آنها را دریافت کنند. همچنین آمادگی لازم را برای کنترل عوارض جانبی در حد فاصله یاد شده داشته باشند که یکی از موارد در اختیار داشتن داروهای ضد تب مانند استامینوفن است.

وی خاطرنشان کرد: در صورت مراجعه به مراکز درمانی تزریق این واکسن به اطلاع کادر درمان رسانده شود. این موضوع کمک شایانی در تشخیص صحیح و به موقع کرده و از معضلات بعدی جلوگیری می‌کند.

  • دکتر علی واشقانی

 سازمان غذا و دارو

کد خبر 434393

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تندرستی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha