همشهری آنلاین: استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد روز پنجشنبه اعلام کرد که چهار هزار و ۸۰۰ غیرنظامی طی سال ۲۰۱۸ در یمن کشته یا زخمی شدند.

يمن

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، دوجاریک افزود: طی سال گذشته میلادی چهار هزار و ۸۰۰ غیر نظامی در جنگ یمن کشته یا زخمی شدند و این به معنای آن است که جنگ یمن هر هفته ۹۳ قربانی از غیرنظامیان گرفته است.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین از طرف های درگیر در شمال یمن خواست خویشتنداری کرده و از درگیری خودداری کنند.

وی نسبت به ناآرامی ها در منطقه حجور واقع در استان حجه در شمال یمن ابراز نگرانی کرد و خواستار توقف این درگیری ها شد.

دوجاریک که در یک کنفرانس خبری در نیویورک صحبت می کرد، افزود: منطقه حجور طی حدود دوماه گذشته شاهد درگیری است.

بیشتر مناطق استان حجه یمن در کنترل ارتش و کمیته های مردمی یمن قرار دارد و ائتلاف سعودی در تلاش است تا این مناطق را به اشغال خود درآورد؛ اما تلاش های آن ها تاکنون بی نتیجه مانده است.

عربستان و امارات از ششم فروردین سال ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده ای را علیه یمن فقیرترین کشور عربی آغاز کردند تا به بهانه بازگرداندن عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی این کشور به قدرت، به اهداف و زیادخواهی های سیاسی خود جامه عمل بپوشانند.

جنگ علیه یمن تاکنون بیش از ۱۶ هزار کشته بر جای گذاشته و میلیون‌ها یمنی را با بحران شدید گرسنگی و قحطی روبه رو کرده است، به گونه ای که سازمان ملل متحد در گزارشی، قحطی در این کشور را 'بزرگ‌ ترین فاجعه انسانی' نامید.

شمار زیادی از این کشته ها را زنان و کودکان تشکیل می دهند.

کد خبر 434045

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =