همشهری‌آنلاین: دولت آمریکا تهدید کرد که اقدام کنگره را در پایان دادن به حمایت نظامی این کشور از ائتلاف تحت رهبری عربستان در جنگ یمن وتو می‌کند.

ترامپ

این تهدید از سوی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا نشان‌دهنده تداوم بن‌بست با قانونگذاران بر سر سیاست آمریکا در قبال عربستان است.

دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان آمریکایی قطعنامه اختیارات جنگی را دو هفته قبل با هدف ارسال پیامی صریح و قاطع به ریاض درباره بحران بشری در یمن و محکوم کردن قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار مخالف سعودی مجدداً ارائه کردند.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، دولت آمریکا گفته که این قطعنامه نامناسب است چون نیروهای آمریکایی اقدام به سوخت‌رسانی به هواپیماها و سایر حمایت‌ها در جنگ یمن می‌کنند و نیروی ضربتی به حساب نمی‌آیند. همچنین این اقدام از سوی کنگره بر روابط در منطقه و توانایی آمریکا در جلوگیری از گسترش خشونت‌های افراط گرایی ضربه می‌زند.

کاخ سفید بسیاری از اعضای کنگره شامل برخی از جمهوری‌خواهان را با ندادن گزارش به کنگره تا روز جمعه که ضرب‌الاجل تعیین شده درباره قتل خاشقجی بود، خشمگین کرده است.

اد پرلماتر، نماینده دموکرات‌ها در جلسه استماع مجلس نمایندگان آمریکا که درباره این قطعنامه روز دوشنبه برگزار شد، گفت: احساس محبت یا تعهد در قبال رژیمی که چنین قتلی را انجام داده، سخت است.

دموکرات‌ها قطعنامه اختیارات جنگی را راهی برای حمایت از حق قانونی کنگره به منظور تصویب استفاده از نیروی نظامی در درگیری‌های منطقه‌ای می‌دانند. جمهوری‌خواهان مخالف این اقدام استدلال می‌کنند که حمایت از عربستان به یک توافق امنیتی و نه استفاده از زور منجر می‌شود.

کد خبر 431419

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =