همشهری آنلاین: دومین جلسه رسیدگی به پرونده حسین هدایتی و ۱۰ متهم اخلال در نظام اقتصادی کشور از طریق پولشویی، تحصیل مال نامشروع و خیانت در امانت، در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی اسدالله مسعودی‌مقام برگزار شد.

هايتي دادگاه

به گزارش ایلنا، در ابتدای جلسه دوم رسیدگی به پرونده حسین هدایتی و ۱۰ متهم دیگر اخلال در نظام اقتصادی کشور قاضی مسعودی مقام از وکیل حسین هدایتی دولابی خواست برای ارائه دفاعیات خود در جایگاه حاضر شود.

سیامک مدیرخراسانی ابتدا در خصوص صلاحیت دادگاه گفت: استجازه مقام رهبری در خصوص دادگاه‌های اقتصادی بوده اما این پرونده ابعاد بیشتری دارد.

وی ادامه داد: پولشویی به میزانی که اعلام شده در صورتی به آن پولشویی گفته می‌شود که منشا پول حرام باشد. یعنی در صورتی پولشویی مطرح می‌شود که منشا پول بانک از ربا و حرام باشد.

قاضی در پاسخ به مدیر خراسانی گفت: ما فقط به بخش اخلال در نظام اقتصادی رسیدگی می‌کنیم و مواردی که مربوط به این دادگاه نیست را به متهم تفهیم نکرده‌ایم. همچنین پولشویی یعنی عایدات وصول از جرم است که ظاهرش مشروع باشد.

قهرمانی نماینده دادستان در ادامه گفت: در خصوص اظهاراتی که آقای هدایتی و وکیل محترمشان داشتند باید بگویم آقای هدایتی در پوشش هشت شرکت ضمانت‌نامه گرفته‌اند. ایشان عنوان کردند کلیه موارد روند اخذ مجوز با آقای موسوی‌نژاد بوده و فقط ایشان پول را استفاده کرده که این مساله درست نیست.

وی افزود: در پنج شرکت نقش آقای موسوی‌نژاد محرز است اما آقای هدایتی در خصوص سه شرکت دیگر چه پاسخی دارند. همچنین بانک سرمایه در شرایطی نبوده که این میزان تسهیلات بدهد.

قهرمانی گفت: آقای هدایتی و موسوی‌نژاد تفاهم نامه‌ای با بانک سرمایه یعنی آقایان بخشایش و کاظمی امضا کردند که ما منابع را از موسسه ثامن می‌آوریم شما تسهیلات دهید که البته این تفاهم اولیه اجرا نمی‌شود.

وی ادامه داد: این‌ها با دور زدن بانک مرکزی با این بهانه که ما منبع جذب می‌کنیم بلافاصله منبع را از بانک خارج می‌کردند که حق دلالی‌های گسترده‌ای در این زمینه کشف شده است. آقای حسین شریعتی یکی از طرفین گفته امضاها به دستور آقای هدایتی بوده و من در جریان منبع مبالغ نبودم و فقط به اعتبار حسین هدایتی اینها را امضا می‌کردم.

نماینده دادستان افزود: فضای بحث ما فعلا تسهیلات است که در پوشش آقای موسوی‌نژاد انجام می‌شد. وثیقه این تسهیلات چه بوده؟ دو ملک را به عنوان وثیقه در اختیار بانک قرار می‌دهند که ١٣ برابر گران‌نمایی شده بود. شما دو ملک را ١٤٥ می‌خرید و دو روز بعد ٤٥٣ میلیارد ترهین می‌کنید.

  • هدایتی و ضیایی با هم تبانی داشتند

وی خطاب به هدایتی گفت: شما می‌گویید ملک ٩٣ تومان بوده اما این را به بانک اعلام نکردید. نقش شما محرز است. می‌گویید ملک را ندیدید در صورتی که در مباهی‌نامه نام شما وجود دارد و حتی موسوی‌نژاد گفته بلیط آقای هدایتی را من خریدم.

نماینده دادستان گفت: منبع دوم تسهیلات ١٣٠ ملیارد تومان بوده که نه وثیقه‌ای توسط موسوی‌نژاد گذاشته شده و نه اصلا ایشان حضور داشته است. نقش اصلی در این فقره به عهده شخص حسین هدایتی و یاسر ضیایی بوده است. یاسر ضیایی مصوبه را امضا و اعلام می‌کند تسهیلات پرداخت شود و هدایتی در مدت یک ماه ملک می‌آورد. وی ادامه داد: آقایان هدایتی و ضیایی با هم تبانی داشتند.

در این بخش از دادگاه یکی از متهمان دادگاه که قهرمانی وی را ماشین پولشویی ضیایی معرفی کرد، در جایگاه حاضر شد و گفت: من از سال ٧٩ در دانشگاه با آقای ضیایی هم کلاسی بودم و تقریبا سال ٩٠ مجددا ایشان را دیدم. رفاقت ما از سال ٩٢ صمیمی شد و به من می‌گفت من یکسری مشکلات قضایی دارم که اگر اشکالی ندارد از حساب تو استفاده کنم و من از موضوعات خبر نداشتم. هرچه را به اسم من می‌کرد می‌گفت چون طلبکار دارم اینها را به اسم تو می‌کنم.

نماینده دادستان گفت: تحقیقات ما به دلیل گسترده بودن پرونده عمقی صورت نگرفته است در غیر اینصورت تبانی‌های بیشتری در این پرونده مشخص می‌شد چرا که تسهیلات بدون وثیقه بوده و حتی در زمانی که مقرر شده بود نسبت به بدهکاران بانکی شکایت صورت بگیرد مجددا به آقای هدایتی تسهیلات اهدا می‌شود. این‌ها قرائنی بر تبانی است.

  • شرکت‌های زیرمجموعه هدایتی به نفع یکدیگر فاکتور صادر می‌کردند

وی ادامه داد: آقای هدایتی گفتند پول‌ها را برای تولید استفاده می‌کردند که من باید بگویم هیچ مبلغی از این تسهیلات برای تولید صرف نشده و همه پول‌ها به حساب اشخاصی در شرکت آقای هدایتی واریز شده است. حتی شرکت‌های زیرمجموعه هدایتی به نفع یکدیگر فاکتور صادر می‌کردند.  

نماینده دادستان تاکید کرد: این ایراد اول در شرکت‌های آقای هدایتی بوده و از ایراد دوم فرار مالیاتی است که ما حتی این اتهام را تفهیم هم نکرده‌ایم. شگرد آقای هدایتی این بوده که هیچ ردپایی از ایشان در پرونده‌ها وجود نداشته باشد. پول‌ها به حساب کارمندان معتمد هدایتی واریز می‌شده و به دستور هدایتی خرج می‌شد. ما زمانی آقای هدایتی را کشف می‌کنیم که در هزینه‌کردها مشخص می‌شود چه نقشی داشته است.

وی افزود: پول‌ها به حساب صادر کننده فاکتور نرفته و فقط توسط آقای هدایتی خرج شده که بخشی متعلق به مدیران فاسد بوده و به حسابشان واریز شده است. ما ٢٢ میلیارد در همین رابطه حق دلالی کشف کرده‌ایم. بخشی از تسهیلات برای اقدامات شهرت‌طلبانه ایشان بوده که در جلسه گذشته مفصل گفته شد. همچنین بخشی به حساب افرادی واریز شده تا فیلم تهیه کنند.

  • وقتی تاریخ شرکت‌ها را نگاه می‌کنیم صوری بودن شرکت‌ها مشخص می‌شود

قهرمانی گفت: شما در کدام بانک می‌بینید که سه روز مانده به تحویل سال ضمانت نامه صادر شود. گاهی ضمانت‌نامه صادر شده و دو روز بعد استعلام چک اعلام شده است و صورت حساب شرکت‌ها نیز مورد تایید جامعه حساب‌رسان نبوده است. همچنین وقتی تاریخ شرکت‌ها را نگاه می‌کنیم صوری بودن شرکت‌ها مشخص می‌شود. شرکت‌ها فاقد گواهی مالیاتی بودند.

وی ادامه داد: بازپرداخت آقای هدایتی تا امروز ١٥ میلیارد بوده و عملا تسویه حساب نکرده‌اند و بازپرداخت جدی هم نداشتند. همچنین به عنوان مدعی العموم گله را نسبت به بانک مرکزی اعلام می‌کنم که معاونت وقت نظارت بانک مرکزی کم کاری داشته است. اگر بانک مرکزی درست نظارت می‌کرد نه آقای هدایتی الان اینجا بود و نه سه سال وقت قوه قضاییه برای این پرونده صرف می‌شد.

در ادامه دادگاه قاضی پس از تفهیم اتهام از سید مهدی موسوی‌نژاد خواست برای ارائه توضیحات خود در جایگاه حاضر شود.

موسوی‌نژاد با تاکید بر این موضوع که اتهامات را قبول ندارم، گفت: اولا برای اینکه به جهت فروش املاکم به حسین هدایتی امروز در کنار ایشان قرار دارم متاسف هستم. همچنین از اظهارات سراسر کذب ایشان هم اظهار تاسف می‌کنم. وی از ابتدا با طرح افترا و فرافکنی تلاش کرده توجه مقام‌ها را از واقعیت منحرف کند. ایجاد شبهه تنها حربه دفاعی او است و در جلسه گذشته نیز شبهه فرمایشی بودن دادگاه را مطرح کرد. وی عنوان کرد پیگیری پرونده به دلیل اغراض خاص بوده، بنده به قانونمندی ضابطین قضایی شهادت می‌دهم اما به این علت که ایشان نتوانستند در ضابطین نفوذ کنند این مسائل را مطرح کردند.

وی ادامه داد: کتمان حقیقت فاحش در خصوص ارتباط ایشان با مدیران بانک سرمایه عمق اعتماد به نفس ایشان را نشان می‌دهد. از آقای هدایتی استدعا دارم با سند سخن بگویند. فرار از مسئولیت مشکلی را حل نمی‌کند. من هم از نوجوانی در جبهه حضور داشتم و یک برادرم شهید شده است اما آیا دادگاه تشکیل شده است که ما از مقدسات خرج کنیم. آقای هدایتی اینجا حاشیه فوتبال نیست که در ازای سکه شاهد هورای هواداران خود باشید.

  • هدایتی در بازداشتگاه به من گفت هزینه بازداشت من برای حاکمیت زیاد است

وی افزود: تکنیک دیگر ایشان حواله امر به موارد مجهول است. آقای هدایتی ادعا نمودید تولیدکننده چهل ساله هستید؛ در کدام کار خود بدون رانت موفق شده‌اید؟ در بازداشتگاه به من گفتید هزینه بازداشت من برای حاکمیت زیاد است و همانگونه که کارگران نورد اهواز را به خیابان آورردم هواداران خود را هم به خیابان می‌آورم. دوران پدرخواندگی تمام شده است و کشور نیاز به تولیدکننده دارد.

موسوی‌نژاد گفت: اظهاراتی که آقای هدایتی کردند، کذب بود. مستندا می‌خواهم سند کذب بودن تک تک اطهارات ایشان را به دادگاه ارائه کنم. ایشان گفتند سی سال است املاک را بدون مشاهده خریداری می‌کنند که با توجه به دو مباهی‌نامه که در اختیار من است کذب بودن این ادعا مشخص می‌شود. چرا که ماده ٥ مباهی‌نامه می‌گوید ملک توسط خریدار و نمایندگان ایشان ملاحظه شده است.

وی در خصوص ادعای جلسه گذشته حسین هدایتی در خصوص عدم پیشرفت پروژه کارسان و لیان گفت: ادعای آقای هدایتی در این خصوص کذب است و ایشان به هیچ عنوان از جزئیات پروژه اطلاع ندارند و در زمان گرفتن تسهیلات می‌گفت پروژه ٥٠ درصد پیشرفت کرده است پس نه آن ٥٠ درصد و نه آن ١٠ درصد که ایشان در جلسه قبل گفتند درست نیست.

موسوی‌نژاد افزود: به کذب ادعا کردید پروژه کارسان و لیان را با پول تسهیلات خریده‌اید در صورتیکه در زمان خرید این پروژه هیچ تسهیلاتی به این پروژه‌ها تزریق نشده بود.

 وی در ادامه به قرائت بخشی از اسناد خود در خصوص اظهارات فوق پرداخت.

موسوی‌نژاد ادامه داد: در جلسه گذشته آقای هدایتی گفتند کارشناسی‌ها توسط من جعل شده است و کذب بودن اظهارات ایشان از این جهت مشخص است که کارشناسی‌ها توصیفی است و قابلیت جعل ندارد و شهرداری جهرم با پرداخت هزینه کارشناسی، کار هیات کارشناسی را ارزیابی کرده است. پس خود کارشناس باید پاسخگو باشد. پیش‌تر هم آقای هدایتی در خصوص جعل کارشناسی‌ها از بنده شکایت کرده بودند که تبرئه شدم.

وی افزود: بانک سرمایه می‌گوید کارشناسی‌ها جعلی بوده؛ من قبول می‌کنم اما شما نه تنها این را اعلام نکردید بلکه پس از آنکه آقای هدایتی تسهیلات خود را تسویه نکرد، جرات نکردید اقدام کنید. شما ٥ دوره تسهیلات ایشان را استمهال کرده‌اید؛ دلیل این ٥ دوره چه بوده است؟ تخلف از آنجایی شروع شده که تسهیلات داده شده، پول در پروژه سرمایه‌گذاری نشده و حتی ٥ دوره نیز استمهال شده است.

موسوی نژاد گفت: آقای هدایتی بدون وجود هرگونه دلیل و با هدف انحراف دادگاه اقدام به طرح مسائل کذب کرده است.

وی تاکید کرد: آقای هدایتی در جلسه گذشته اتهام پرداخت رشوه را به من متوجه ساختند درحالیکه در جلسات بررسی پرونده بانک سرمایه بارها به روابط نامتعارف مدیران این بانک با آقای هدایتی اشاره شده است.

موسوی نژاد ادامه داد: در پروژه کارسان که حدود ۳ ماه قبل از اعطای تسهیلات، معامله شده بود؛ ایشان بعد از مدتی که در مباهی نامه تنفس خواسته بودند اقدام به انتقال اسناد نکردند و این در حالی است که قیمت ملک در این مدت افزایش یافته بود و طی این دو عدم حضور حتی بنده اعلام کردم می‌توانم مبالغی را به ایشان پرداخت کنم تا املاک خود را از رهن بانک خارج کنند. النهایه ایشان ۱۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان چک کشیدند.

وی ادامه داد: با سخنانی که آقای هدایتی می‌کنند یعنی ایشان به اشتباه در دادگاه حضور دارند شرکت‌ها که به اسم شخص دیگری است و تسهیلات را هم من گرفته‌ام پس ایشان برای چه در دادگاه حضور دارند.

وی افزود: آقای هدایتی ادعا نمودند بعد از خرید شرکت کارسان و لیان هزار شغل ایجاد کردند که حسب مستندات قبل از فروش پروژه به ایشان ۱۵۰۰ نفر در این پروژه‌ها مشغول به کار بودند و در صورت اتمام پروژه نیز ۵ هزار نفر در این پروژه‌ها مشغول به کار می‌شدند. امروز با گذشت بیش از بیش از ۵ سال و عدم هزینه‌کرد در پروژه‌ها و همچنین عدم نظارت بانک سرمایه متاسفانه تنها دو نگهبان در این پروژه‌ها حضور دارند.

  • یکی از ترفندهای هدایتی تهدید است

موسوی‌نژاد گفت: روزی که آقای هدایتی پروژه را ۱۴۵ میلیارد خریدند من نمی‌توانستم ادامه بدهم و تسهیلات بگیرم و کارگرها از من شکایت کرده بودند. آقای هدایتی در مدت یک سال بازداشت بارها اعلام کرده‌اند که قصد تسویه تسهیلات را دارند و گفتند اگر این مسئله پذیرفته نشود با یک رای در اجرای احکام شما را مجبور می‌کنم که املاک من را در شالیزارهای شمال بگیرید.

وی ادامه داد: یکی از ترفندهای ایشان تهدید است. آقای هدایتی شما ۶۰۰ میلیارد تومان تسهیلات گرفته‌اید و پنج سال هم با ناهار در رستوران‌های هانی و نایب آن را استمهال کرده‌اید. حالا که بدهی شما سه هزار میلیارد شده با تهدید می‌گویید به شما شالیزار می‌دهم.

  • حسین هدایتی علاوه بر وام، بانک‌خواری هم می‌کند

وی افزود: آقای هدایتی همین الان که می‌گوید پول ندارم می‌خواهد با کاهش ارزش سهام بانک سرمایه آن را خریداری کند یعنی حسین هدایتی علاوه بر وام، بانک‌خواری هم می‌کنند.

متهم ردیف دوم این پرونده با ذکر این موضوع که در پرونده حاضر اینجانب جهت دریافت ۸۸ میلیارد تومان به ازای فروش پروژه کارسان و لیان متهم به تحصیل مال نامشروع شده‌ام توضیحاتی را در خصوص پروژه‌های فوق الذکر ارائه داد.

در این بخش از دادگاه قاضی در واکنش به سخنان حسین هدایتی که گفت برای دفاعیات موسوی‌نژاد سقف تعیین کنید، گفت: بنده تعیین می‌کنم تا کی دفاع کنند اگر ۱۰۰ جلسه هم طول بکشد هر شخصی باید دفاعیات خود را کامل ارائه کند.

در ادامه قاضی اعلام تنفس کرد.

 دومین نوبت رسیدگی به اتهامات حسین هدایتی و ده متهم دیگر اخلال در نظام اقتصادی کشور پس از تنفس ٣٠ دقیقه‌ای با ادامه دفاعیات سید مهدی موسوینژاد آغاز شد.

وی گفت: با توجه به اقداماتی که بانک سرمایه با صندوق ذخیره فرهنگیان داشت، براساس معرفی‌نامه آغاز به کار کردم. تصور من این بود که اگر پروژه‌ها تمام شود مربوط به آبروی من است. حالا اتفاقی در این پرونده افتاده که ادله این سازش چه بوده و حتما معامله شما صوری بوده است.

موسوی‌نژاد ادامه داد: اقدامات اینجانب از جمله معرفی شرکت‌ها اگر مورد تایید بانک قرار گرفته بود قابل واگذاری به خریدار بود و خریدار مسئولیت آن را بعد از اخذ تسهیلات به عهده گرفته است. مبنای سازش‌نامه و اعلام رضایت رسمی در دفترخانه نسبت به اعاده شکایت به این شرح است که آقای هدایتی به استناد سازش‌نامه فک رهن املاک مورد تهاتر و انتقال به نام اینجانب خودداری نموده است. همچنین اختلاف اینجانب با آقای هدایتی از سوی ایشان به شعبه ١١ بازپرسی ناحیه ٢ اعلام شده بود و بنده در نهایت با تهدید و ضرب و شتم این سازش نامه را پذیرفتم.

  • باید در خصوص رابطه نامتعارف با مدیرعامل بانک پاسخگو باشید

با پایان اظهارات موسوی‌نژاد، نماینده دادستان گفت: شما توضیحاتی دادید لکن نمی‌توانید از خودتان سلب مسئولیت کنید. شما گفته‌اید من باید توجیه اقتصادی می‌کردم و با بانک صحبت کردم که این پروژه توجیه اقتصادی دارد. شما در سه شرکت در کنار مدیران بی بضاعت با هم برای افتتاح حساب رفتید. اگر فقط توجیه‌گر اقتصادی بودید پس در بانک چه می‌کردید. شما سوءجریان را می‌دانستید. آقای بخشایش به ویلای شما در لواسان مراجعه می‌کرد که باید در خصوص این رابطه نامتعارف با مدیرعامل بانک پاسخگو باشید.

وی ادامه داد: شما اگر از آقای هدایتی طلب داشتید باید شکایت می‌کردید چرا منتظر تسهیلات ماندید تا از محل تسهیلات پول شما پرداخت شود. شما همه اقدامات را انجام می‌دادید و پول تسهیلات بلافاصله به حساب شما واریز می‌شد. شما ٢٤٢ حساب ظرف دو روز به نام پسرتان افتتاح کرده‌اید. حالا که پول طلب را گرفتید چرا به حساب فرزندتان ریختید. شما همین نقش را در پرونده آقای شاملویی داشتید که باید توضیح دهید.

در این بخش از دادگاه یاسر ضیایی یکی از متهمان پرونده که به عنوان مطلع در دادگاه حضور پیدا کرده است، در جایگاه حاضر شد.

ضیایی گفت: من مطلع شدم آقای هدایتی به بنده اتهام اختلاس زده‌اند. من اول بگویم نیامده‌ام علیه آقای هدایتی صحبت کنم فقط می‌خواهم اتهام جدیدی به من وارد نشود.

وی خطاب به هدایتی گفت: شما ٥٠ ملیارد تومان بازپرداخت نقدی داشتید آیا باقی مبالغ را نمی‌توانستید به همین شکل پرداخت کنید تا به من واگذار نکنید.

ضیایی افزود: بنده در این مقطع که ایستاده‌ام در محضر شما در آینده نزدیک باید به عنوان متهم حاضر شوم و تا الان مبلغ چک را رد مال کرده‌ام.

وی مجددا خطاب به هدایتی گفت: آقای هدایتی شما در سال ٩٣ بابت خرید باشگاه پرطرفدار تهران از من پول گرفتید پس نمی‌توانید منکر بده‌بستان با من شوید.

قهرمانی در این بخش از دادگاه خطاب به حسین هدایتی گفت: مبالغ شما به هرکس که بذل و بخشش شده اعم از ورزشی و غیرورزشی همه را برمی‌گردانیم. برخی گفته بودند این‌ها کادو است؛ این مبالغ حتی اگر کابین همسران شده باشد باید برگردد. املاک شما شناسایی شده و تا آخرین ملک این‌ها را شناسایی خواهیم کرد.

  • پسر من ٨ سالش بود که برایش ٢٤٢ حساب باز کردم

در ادامه موسوی‌نژاد در خصوص حضور علی بخشایش در ویلای خود گفت: آقای بخشایش ملکی را در شیراز به یک مجموعه واگذار کرده بود که طی چهار یا پنج بار از من خواستند که به آنجا بروم و یک بار ایشان در ویلایی که از آقای هدایتی خریداری کرده بود آمدند.

وی همچنین در خصوص ٢٤٢ حساب گفت: در آن زمان پسر من ٨ سالش بود و همه می‌دانستند این حساب برای من است. منشاء این پول مشخص بود که به نام من است. من چیزی را مخفی نکردم.

نماینده بانک سرمایه در این بخش از دادگاه گفت: مطالب زیادی بنده تهیه کرده‌ام که از صحبت‌های آقای موسوی‌نژاد هم مشخص شد سهم اصلی برای آقای هدایتی بود. در خصوص مباهی‌نامه که آقای موسوی‌نژاد روی آن مانور می‌دهند باید بگویم این مباهی‌نامه در اختیار من است که آقای موسوی‌نژاد اشاره نکردند روی آن هم بدهکار هستند.

حسین هدایتی در این بخش از دادگاه گفت: می‌خواهم مطالبی که امروز آقای موسوی‌نژاد گفته‌اند را پاسخ دهم. آقای نماینده دادستان شما قطعا این کیفرخواست را قبول دارید که آورده‌اید. در بخشی از کیفرخواست آقای موسوی‌نژاد نوشته‌اید دریافت مصوبه، دریافت تسهیلات، مذاکره با شهرداری و اعلام چگونگی انجام توسط مشارالیه صورت گرفته است.

هدایتی همچنین در خصوص اتهام اعلام دستور ضرب و شتم یا قتل موسوی‌نژاد گفت: تمام مردم ایران من را می‌شناسند؛ من صدایم را هم بلند نمی‌کنم. کشتن یک نفر برای من چه سودی دارد.

وی افزود: گردنم از مو باریک‌تر است برای تسویه حساب و قبل از صدور حکم دادگاه با بانک ‌ها تسویه خواهم کرد.

هدایتی گفت: خبرنگاران عزیز تا مطالب من را مستند در جلسه آینده نشنیدید و من ثابت نکردم که صد در صد این اقدام متقلبانه به گردن کس دیگری است من را قضاوت نکنید.

با پایان اظهارات حسین هدایتی، قاضی ادامه رسیدگی به این پرونده را به ساعت ٩ صبح یکشنبه ١٥ اسفند ١٣٩٧ موکول کرد.

کد خبر 433651

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان