همشهری آنلاین: تحقیق جدید نشان می‌دهد سلامت مو می‌تواند نشانه وضعیت ویتامین D بدن باشد.

ویتامین دی

به گزارش خبرنگار مهر، به گفته محققان، درحالیکه یک آزمایش خون ساده می‌تواند میزان ویتامین D بدن را نشان دهد، اما میزان رشد مو به اندازه حدود یک سانتی متر در ماه می‌تواند نشانه وضعیت ویتامین D بدن در طول چندین ماه باشد.

«لینا زگاگا»، سرپرست تیم تحقیق از دانشکده ترینیتی دوبلین ایرلند، در این باره می‌گوید: «ویتامین D به طورمداوم با رشد مو در آن تجمع می‌یابد. هر چقدر میزان ویتامین D خون بالا باشد، تجمع آن در مو بیشتر خواهد بود.»

وی در ادامه می‌افزاید: «آزمایش براساس نمونه مو می‌تواند پزشک را از لحاظ اندازه‌گیری میزان ویتامین D در طول زمان کمک کند.»

به گفته متخصصان، سلامت مو تنها با کمبود ویتامین D مرتبط نیست، بلکه شرایط دیگری نیز می‌توانند با آن مرتبط باشد.

  • کم کاری تیروئید: این مشکل می‌تواند موجب بیحالتی و خشکی مو شود. کم کاری تیروئید می‌تواند عامل بروز سایر تغییرات در بدن از جمله اضافه وزن نیز باشد.
  • پسوریازیس: این بیماری بر روی پوست فرق سر به شکل تکه‌های ضخیم فلسی شکل بروز می‌کند. همچنین می‌تواند موجب ریزش مو و در نهایت طاسی شود.
  • سندرم تخمدان پلی کیستیک: تغییرات هورمونی پس زایمان تا مدتها با تغییر در بافت و حجم مو مرتبط هستند. بیماری سندرم پلی کیستیک هم می‌تواند موجب ریزش شدید مو و نازک شدن تارهای مو شود.
  • دیابت: ریزش مو و طاسی از عوارض دیابت هستند، چراکه بدن در این حالت قادر به استفاده از مواد مغذی دریافت شده از مواد غذایی نیست.
  • کمبود پروتئین: مو عمدتا از پروتئین تشکیل شده و کمبود پروتئین ریسک بروز مشکلات مرتبط با مو را افزایش می‌دهد.
  • بیماری قلبی: گزارشات بیان می‌کند طاسی با الگوی مردانه و خاکستری شدن زودهنگام مو با ریسک بیماری قلبی قبل از سن ۴۰ سالگی مرتبط است.
کد خبر 432952

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار