مجموع نظرات: ۰
یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۲
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: بیش از ۷۰۰ پل درون و برون شهری تهران نیازمند پایش سلامت هستند که یکی از راهکارهای کارشناسان شهری برای پیشگیری از حوادث احتمالی ناشی از مغفول ماندن این مهم، تشکیل اتاق پایش سلامت پل‌هاست.

اتاق پايش پل

به گزارش شهرنوشت به نقل از روابط عمومی مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران، علیرضا نوری، مدیر امور فنی و عمرانی، استانداردسازی و امور بحران این مرکز در نشست «تکنولوژی‌های نوین پایش سلامت پل‌های شهری» موضوع پایش سلامت پل‌ها را یکی از اقدامات مورد نیاز شهر تهران دانست که اطلاعات مورد نیاز برای ترمیم و مقاوم‌سازی پل‌ها و تخمین عمر باقیمانده سازه را فراهم می‌سازد. همچنین این مهم پیش زمینه لازم برای اعلام هشدار قبلی از خرابی سازه را فراهم می‌سازد.

در ادامه محمدرضا صابری، متخصص حوزه پایش سلامت پل‌ها با اشاره به اهمیت موضوع پایش اظهار کرد: از دو دهه گذشته تاکنون کشورهای چین، آمریکا، استرالیا و سوئد پایش پل های شهری و بین شهری را آغاز کردند اما این مهم هنوز در ایران مغفول مانده است.

صابری با اشاره به وجود بیش از ۷۰۰ پل در تهران خاطرنشان کرد: این پل‌ها رو به زوالند و بعضا دچار آسیب‌های جدی و پایش سلامت آنها باید به یک خواست جمعی تبدیل شود.

او با اشاره به نقش اساسی مشاوران در فرآیند پایش سلامت پل‌ها گفت: در ایران به علت عدم توانمندی برخی از مشاوران و جوان بودن این دانش بعضا ادعاهایی در خصوص پایش سلامت مطرح می شود که از اساس درستی برخوردار نیست و لازم است حدود و ثغور و توانمندی‌های پایش سلامت به نحو مناسب در دستگاه‌های متولی شناخته شوند. 

این متخصص حوزه پایش سلامت پل‌ها به هزینه گزاف نگهداری پل‌ها اشاره کرد و گفت: بازرسی از پل‌ها فرآیند جدای از پایش پل‌ها نیست و این فرآیند شامل رفتارنگاری و رفتارسنجی است که در مرحله نخست ارزیابی تفصیلی پل ها صورت می گیرد. 

صابری همچنین بر زمان مناسب پایش سلامت پل‌ها تاکید کرد و گفت: برای تهران نیازمند تشکیل «اتاق پایش سلامت» هستیم که در زمان های مناسب زنگ خطر سلامت پل ها را به صدا درآورد تا اقدامات لازم در زمان صحیح انجام پذیرد. 

در ادامه این جلسه رحمتی، مدیر مقاوم‌سازی و نگهداشت پل و ابنیه فنی سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران گزارشی از اقداماتی که شهرداری تهران در خصوص پل‌ها انجام داده را ارائه کرد و افزود: در چند سال اخیر اقدامات ارزشمندی در حوزه پایش سلامت پل‌ها انجام شده‌ست که با وجود محدودیت‌های مالی این اقدامات پرفایده و بی سابقه هستند.

در ادامه این جلسه نیز رضا کرمی محمدی، دانشیار دانشگاه صنعتی خواجه نصیر طوسی باارائه پاورپوینتی سیستم پایش پل‌ها را به سیستم SHM (پایش سلامت بدن انسان) تشبیه کرد و افزود : همان‌گونه که در زمان وقوع بیماری در بدن انسان آزمایش‌ها و بررسی‌ها و پایش دقیق سلامت مورد نیاز است و این مهم لازم است توسط افرادی متخصص انجام شود، پایش سلامت پل‌ها نیز لازم است توسط افراد متخصص انجام شود. این آزمایش‌ها و بررسی‌ها ممکن است منجر به کشف مشکل یا مسئله‌ای در بخشهایی از پل‌ها شود که قطعا وجود مشکل موضوعی مترقبه نیست، اما این مهم در صورتی که منجر به رفع مشکل و پیشگیری از بروز حوادث یا مخاطرات بیشتر شود موضوعی بسیار ارزشمند است.

او سپس با تشریح سیستم BRIMOS به ملزومات سامانه پایش پل‌ها اشاره و اقدام به تشریح بایسته‌های پایش سلامت پل‌ها کرد.

کد خبر 432710

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار