همشهری آنلاین: مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: بارش‌ها از مهم‌ترین دلایل اثر بخشی افزایش تراز دریاچه ارومیه است.

درياچه اروميه

به گزارش ایسنا، فرهاد سرخوش با بیان این که اثربخشی بارش‌ها در افزایش حجم و مساحت دریاچه ارومیه غیر قابل انکار است، افزود: حوضه آبریز دریاچه ارومیه حوضه‌ای بسته و از محدوده خود تغذیه می‌شود بنابر این رهاسازی آب و هدایت روان‌اب‌ها، عامل اصلی افزایش تراز دریاچه است چرا که تاکنون هیچ پروژه آبرسانی به دریاچه ارومیه افتتاح نشده و تامین آب از این دو طریق انجام می‌شود.

وی با بیان این که بارش‌ها سبب تغذیه آب خوان‌ها و آب‌های سطحی می‌شود ادامه داد: در سال آبی گذشته حجم آب دریاچه کم‌تر از یک میلیارد مترمکعب بوده که با افزایش بارش‌ها و هدایت رواناب و رهاسازی‌ها امروز حجم دریاچه ارومیه به ۲ میلیارد و ۱۱۰ میلیون مترمکعب رسیده است.

سرخوش با اشاره به رهاسازی سدهای استان در دو مرحله در سال‌ جاری به سمت دریاچه ارومیه خاطر نشان کرد: طی دو مرحله رهاسازی از سدهای استان ۳۴۵ میلیون مترمکعب آب به سمت پیکره رهاسازی شده که رهاسازی سد مهاباد و ساروق تکاب در حال انجام است.

وی با اشاره به این که تراز فعلی دریاچه ارومیه ۱۲۷۰.۷۹ است، گفت: تراز دریاچه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۳۶ سانتی‌متر افزایش داشته است.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی ادامه داد: وسعت فعلی دریاچه ارومیه ۲۳۳۴ کیلومتر مربع است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۱۷ کیلومتر مربع افزایش داشته است.

کد خبر 432345

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha