همشهری آنلاین: شرکت نفت دولتی ونزوئلا که به تازگی تحت تحریم آمریکا قرار گرفته، درآمدهای نفتی خود را در حساب تازه تاسیس این شرکت در یک بانک روسی ذخیره می‌کند.

ونزوئلا نفت

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رویترز به نقل از برخی منابع و همچنین سندی که به رویت این خبرگزاری رسیده گزارش داد شرکت نفت دولتی ونزوئلا (PDVSA) از سرمایه گذاران مشترک خود خواسته است که درآمد حاصل از فروش را به حسابی که این شرکت به تازگی در بانک گازپروم روسیه افتتاح کرده واریز کنند.

این اقدام شرکت نفت ونزوئلا پس از آن انجام می‌شود که آمریکا ۸ بهمن ماه با هدف قطع درآمدهای نفتی دولت نیکلاس مادورو رئیس جمهوری این کشور این شرکت را تحریم کرد.

به گفته دو منبع آشنا به موضوع، این شرکت پس از آن از شرکای خارجی خود در سرمایه گذاری مشترک در میدان نفتی کمربند اورینوکو خواسته بود که مشخص کنند آیا به پروژه‌ها ادامه می‌دهند یا خیر.
سرمایه گذاران خارجی شرکت نفت دولتی ونزوئلا شامل آکوئینو آ. اس. آ نروژ، شرکت شِورون آمریکا و شرکت توتال آمریکای مرکزی متعلق به فرانسه است.

شرکت نفت ونزوئلا همچنین استخراج نفت سنگین از میدان نفتی کمربند اورینوکو را به دلیل کمبود مواد رقیق کننده ناشی از تحریم‌های آمریکا متوقف کرده است. این در حالی است که شنبه شب مارکو روبیو سناتور جمهوریخواه آمریکایی با متهم کردن عربستان به حمایت از دولت مادورو، مدعی شد یک کشتی سعودی حاوی مواد رقیق کننده در راه ونزوئلا است و روز دوشنبه به این کشور می‌رسد.

نفت ونزوئلا صحنه رقابت مادورو و خوان گوایدو رئیس جمهوری خودخوانده و رهبر مخالفان این کشور برسر به دست آوردن درآمد آن شده است. روبیو پیشتر نیز مدعی شده بود که گوایدو ظرف چند روز آینده هیات مدیره جدید شرکت نفتی سیتگو مستقر در آمریکا را که به شرکت نفت دولتی ونزوئلا تعلق دارد، معرفی می‌کند.

همچنین شنبه شب خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع آگاه از قصد شرکت نفت ونزوئلا برای اخراج مدیران آمریکایی از شرکت نفتی سیتگو خبر داد.

آمریکا گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری ونزوئلا به رسمیت شناخته و خواستار خروج مادورو از قدرت شده است.

کد خبر 431273

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =