همشهری آنلاین: دیوید اوسالیوان، سفیر اتحادیه اروپا در آمریکا ضمن انتقاد از خروج ترامپ از توافق هسته‌ای تاکید کرد که تجارت و بازرگانی با ایران جزیی از توافق هسته‌ای با ایران است.

دیوید اوسالیوان

به گزارش ایرنا، اوسالیوان که آخرین ماه ماموریتش را در آمریکا سپری می کند، در مصاحبه با «شورای آتلانتیک» ضمن انتقاد از رویکرد دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در قبال اروپا اظهار داشت: من فکر می کنم که دولت ترامپ با هدف آشکار و علاقه روشن برای اخلال در روابط موجود دو سوی آتلانتیک بر سر کار آمد. آنها به این مساله باور دارند، خواه در مورد زیر سوال بردن برخی مسائل مربوط به هزینه‌های دفاعی و ناتو باشد یا زیر سوال بردن روابط تجاری با اتحادیه اروپا.

وی درخصوص برجام تاکید کرد: توافق هسته‌ای برجام مورد تایید سازمان ملل متحد است. اتحادیه اروپا و ۶ کشور در این باره مذاکره کردند. این تصمیم سال‌ها پیش و صرفا در مورد توافق هسته‌ای اتخاذ شد. علت آن نبود که ما از سایر موضوعات مثل رفتار ایران در منطقه یا برنامه موشکی آن مطلع نبودیم اما این توافق برای تامین منافع همه طرف‌ها به بهترین وجه و صرفا با تمرکز بر مساله هسته‌ای انجام شد.

اوسالیون با اظهار تاسف از اینکه دولت آمریکا تصمیم گرفت از توافق هسته‌ای خارج شود، افزود: ما معتقدیم که تجارت و بازرگانی با ایران بخشی از این توافق است.

اتحادیه اروپا هفته گذشته برای حفظ روابط تجاری با ایران از سازوکار حمایت از تبادلات تجاری ایران و اروپا (INSTEX) رونمایی کرد.

اوسالیوان در این زمینه اظهار داشت: این ابزار ایجاد شده اما جزئیات کامل فنی آن نیاز به کار دارد. این سازوکار توسط سه کشور فرانسه، انگلیس و آلمان تاسیس شده و آماده پذیرش عضویت سایر کشورهاست.

سازوکار مالی ویژه اساسا برای آن طراحی شده است که شرکت‌های اروپایی بتوانند با ایران تجارت و داد و ستد داشته باشند.

او درباره این پرسش که پاسخ آمریکا به سازوکار مالی ویژه چه بوده است؟ گفت: ما مذاکرات خوبی در مورد مساله تحریم‌ها داشته‌ایم و توانستیم درخصوص کسب معافیت تحریم‌ها در زمینه‌هایی که مورد نگرانی اروپاست، توافق کنیم. طی ماه‌ها و سال‌های آینده این مساله میان ما ادامه خواهد داشت تا بتوانیم در عمل آن را اجرا کنیم. این مساله‌ای میان ما طی ماه‌ها و سال‌های آینده خواهد بود تا بدانیم چگونه می‌توان این کار را در عمل انجام داد.

کد خبر 430974

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار