یکشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۰
۰ نفر

همشهری آنلاین: کتاب تاریخ‌سازان بریتانیا سیمای هشت زن از سوی مؤسسه فرهنگی – هنری جهان کتاب منتشر شد.

معرفي كتاب: سیمای هشت زن

جنی مورِی، نویسنده این هشت زندگینامه، روزنامه‌نگاری سرشناس و مصاحبه‌کننده‌ای چیره‌دست است که می‌کوشد در کشورش، بریتانیا، نسل‌های جوان را با میراث فرهنگی و انسانی زنان سرزمین خود آشنا کند.

 او در پیشگفتارش بر این سرگذشت‌ها به جمله‌ای از تامس کارلایل، فیلسوف و تاریخ‌دان اسکاتلندی، اشاره کرده که گفته بود: تاریخ جهان چیزی نیست مگر سرگذشت مردان بزرگ. مورِی که خود در طول عمر حرفه‌ای‌اش با شماری از تأثیرگذارترین زنان تاریخ معاصر بریتانیا به گفت‌وگو نشسته است، نمی‌خواهد زنان و مردان جوان با این تفکر کلیشه‌ای و به گفتهٔ او منسوخ پرورش یابند و برای زنان در تاریخ و میراث زندگی انسانی سهمی جز فرزندآوری و خانه‌داری قائل نباشند. از این رو سخن کارلایل را به چالش گرفته و با پژوهش دربارهٔ زندگی زنانی که از دیرباز تا کنون، هریک به گونه‌ای در جامعهٔ خود پیشگام، تحوّل‌آفرین و جریان‌ساز بوده‌اند سرگذشت آنها را به زبانی ساده و شیوا بازگو کرده است.

... گزینش این هشت سرگذشت کم‌وبیش با هدف تمرکز بر زنان پرچمدار در جنبش‌های اجتماعی و برابری‌خواهانه انجام شد، با این انگیزه که خوانندهٔ فارسی‌زبان با سرگذشت کمترشناخته‌شدهٔ زنانی آشنا شود که برای پایان دادن به نابرابری دیرپا و ریشه‌دار میان زن و مرد در دو سدهٔ اخیر گام‌های بلندی برداشتند و رنج‌های فراوانی را به جان خریدند. » (از پیشگفتار مترجم)

این زنان عبارت‌اند از: مری ولستون کرافت، ایدا لاولیس، میلیسنت گارت فاست، املین پانکهرست، کنستانس مارک‌ویچ، نانسی استور، مارگارت تاچر و نیکلا استرجن. آنها طیف وسیعی را در بر می‌گیرند: مبارز حقوق زنان، دانشمند ریاضی‌دان، فعال جنبش حق رأی زنان، مدافع حقوق زنان کارگر و مادران و کودکان، نمایندهٔ مجلس عوام، نخست‌وزیر بریتانیا، رهبر حزب ملّی اسکاتلند و ... سرگذشت پُرفرازونشیب هر یک از آنها الهام‌بخش تکاپوگران حقوق زنان است. «زنانی که به جای نفرین کردنِ تاریکی چراغ افروختند و برای رسیدن به حقوق انسانی خویش چشم‌براه منجی نماندند.

کتاب تاریخ‌سازان بریتانیا سیمای هشت زن نوشته جنی مورِی با ترجمه پرتو شریعتمداری در ۱۳۴ برگ در قطع رقعی و به قیمت ۱۸۰۰۰ تومان منتش رو روانه بازار کتاب شده است.

کد خبر 430682

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار ادبیات و کتاب

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha