همشهری آنلاین: تماس با مواد شیمیایی موسوم به polyfluoroalkyl و Per با علامت اختصاری (PFAS) بخشی از زندگی روزمره انسان‌ها شده و این مواد آب‌گریز و چربی‌گریز در بسیاری از محصولات از ظروف فست‌فود گرفته تا انواع خاصی از پارچه‌ها وجود دارند.

آزانس حفاظت محيط زيست آمريكا

به گزارش ایسنا به نقل از مدیکال نیوز تودی،  افراد هم‌چنین ممکن است از طریق آب یا حتی خاک آلوده نیز در معرض این مواد قرار بگیرند.

برای مثال حتی استفاده از نخ دندان که از کارهای معمولِ روزانه برای بسیاری از افراد است نیز می‌تواند دندان‌ها را در معرض این مواد شیمیاییِ بالقوه خطرناک قرار دهد.

طبق اعلام آژانس حفاظت محیط زیست ایالات متحده (EPA) موضوع نگران‌کننده این است که این مواد بدون تجزیه در بدن انسان نیز به تجمع خود ادامه می‌دهند.

قرار گرفتن مداوم انسان‌ها در برابر PFAS ها دانشمندان را بر آن داشته تا تاثیرات آنها را بر سلامتی بررسی کنند. تاکنون نتایج تحقیقات ارتباط این ترکیبات را با مشکلات سلامتی نظیر کلسترول بالا، سرطان‌کلیه و بیماری‌های تیروئیدی نشان داده است.

به تازگی متخصصان آمریکایی در یک مطالعه جدید به بررسی رفتارها و کارهای روزانه و متداول افراد پرداختند تا دریابند کدام یک باعث قرار گرفتن بیشتر انسان در معرض PFAS ها می‌شود.

در این مطالعه محققان به بررسی ۱۷۸ زن میانسال پرداختند. بخشی از هدف این مطالعه مشخص کردن اثر مواد شیمیایی زیست محیطی و دیگر مواد بر بیماری‌هاست.

* سطوح PFAS ها در نخ دندان

متخصصان برای انجام این مطالعه از زنان شرکت کننده بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ نمونه‌های خونی گرفتند. سپس نمونه‌های خونی این افراد را به لحاظ سطوح ۱۱ نوع PFAS بررسی کردند.

آنها هم چنین از این زنان در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ سوالاتی در مورد رفتارهای مرتبط با قرار گرفتن در معرض PFAS ها پرسیدند. در این سوالات موضوعاتی از جمله مصرف مواد غذایی، استفاده از نخ دندان و نیز استفاده از فرش‌ها و مبلمان مقاوم در برابر لکه مورد توجه قرار گرفتند.

برجسته ترین مشاهده در این مطالعه نخ دندان‌های خاصی بودند که سطوح PFAS را افزایش می‌دهند. محققان این آزمایش را با ۱۸ نوع نخ دندان مختلف فلوئوردار و بدون فلوئور صورت دادند و نتیجه هر بار بررسی حاکی از افزایش سطوح PFAS در فرد بود.

* تاثیر سبک زندگی

یافته‌های دیگر نشان داد افرادی که غذاهای آماده و فست فود بیشتری مصرف می‌کردند، به دلیل قرار گرفتن بیشتر در معرض مواد موجود در بسته بندی آنها سطوح بیشتری از PFAS را در خون خود دارند.

زندگی در مناطقی که منابع آبی آن آلوده PFAS ها باشد یا زندگی در خانه ای که فرش و مبلمان آن در برابر لکه‌ها مقاوم هستند نیز سطوح PFAS را در خون افراد فزایش می‌دهد.

به گفته متخصصان این مطالعه برای نخستین‌بار استفاده از برخی انواع نخ دندان نیز می‌تواند موجب افزایش سطح این ماده شیمیایی در بدن شود. از آن جایی که مواد شیمیایی PFAS خطرناک بوده و تاثیراتی منفی بر سلامتی دارند، افراد باید از نخ دندانهایی که حاوی این مواد نیستند استفاده کنند و مصرف‌کنندگان می‌توانند نخ‌ دندان‌های فاقد PFAS را انتخاب نمایند. همچنین شرکت‌های سازنده مواد بهداشتی دهان و دندان نیز باید از استفاده از این مواد مضر در محصولات خود منع شوند.

کد خبر 429198

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار