همشهری آنلاین: گزارش سازمان علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) در سال ۱۳۹۶ (۲۰۱۷ میلادی) حاکیست که مجموع دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در خارج از کشور ۵۰ هزار و ۳۹۲ نفر است.

دانشجو

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی، پیش‌نویس سند مهاجرت دانشجویان و دانش‌آموختگان کشور و گزارش تدوین شده در این زمینه در نود و چهارمین جلسه کمیسیون نخبگان و آینده‌نگاری علم و نوآوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شد.

در ابتدای این گزارش عنوان شد که مسئله «اشتغال پس از دانش‌آموختگی»  از مهم‌ترین دغدغه‌های دانشجویان است.

همچنین اعلام شد که بر اساس گزارش سازمان علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو)  در سال ۱۳۹۶ (۲۰۱۷ میلادی)  مجموع دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در خارج از کشور ۵۰ هزار و ۳۹۲ نفر است. همچنین بیشترین تعداد دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در خارج در کشور آمریکا با تعداد ۱۲ هزار و ۶۴۳ نفر هستند و از این نظر دانشجویان ایرانی دارای رتبه یازدهم در میان دانشجویان سایر کشورهای شاغل به تحصیل در آمریکا هستند.

در بخش دیگری از این آمار اشاره شدکه تعداد دانشجویان مشغول به تحصیل در کانادا نیز هفت هزار و ۴۱۵ نفر هستند و از این نظر دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در کانادا نیز دارای رتبه یازدهم در میان دانشجویان سایر کشورها هستند.

آمار این گزارش همچنین حاکیست در سال ۲۰۱۶ میلادی ارزش افزوده اقتصادی تولید شده دانشجویان خارجی در کشور کانادا بالغ بر ۸ میلیارد دلار بوده است.

پس از ارائه این گزارش، اعضای کمیسیون نخبگان و آینده‌نگاری علم و نوآوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند که تمرکز بر خلاقیت‌پروری در نظام آموزشی کشور، ایجاد احساس مفید و مؤثر بودن برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، تحول در برنامه‌های آموزشی به منظور هدفمند و بومی‌ کردن این آموزش‌ها، لزوم نیازمحور شدن آموزش‌های دانشگاهی و توجه بیشتر به موضوع مهاجرت اعضای هیئت علمی، متخصصان و مدیران کشور از جمله این نظرات بود.

کد خبر 429183
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آموزش

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha