همشهری‌آنلاین: شهردار تهران با اشاره به روش‌های تفکیک زباله گفت: ما آمادگی همکاری با کسانی که دنبال طرح ایده‌های جدید و کارآفرینی هستند را داریم.

حناچي

به گزارش شهرنوشت، پیروز حناچی، شهردار تهران در مراسم معرفی برنامه‌های توسعه ناحیه نوآوری شریف که در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، با استقبال از تاسیس این ناحیه گفت: تجربه نشان می‌دهد، اگر در همین مسیری که تاکنون پیش رفتیم ادامه دهیم، به همین جایی می‌رسیم که هم اکنون در آن قرار داریم و این ضرورت را نشان می‌دهد که باید در مسیرهای خود نوآوری داشته باشیم.

حناچی  گفت: در دهه‌های اخیر در دنیا این تحول روی داده است؛ نخست، تمرکززدایی از قدرت و کوچک شدن دولت‌ها، دوم خروج صنایع بزرگ از شهرها و سوم توسعه بخش خصوصی و خروج صنعت از داخل شهرها که فضاهای بزرگی را ایجاد کرده است که هم اکنون متروک و بلااستفاده مانده است. مانند کارخانه سیمان ری که زمانی شهر تهران را با محصولات آن ساختند و امروز فضایی بلااستفاده و متروک است. از این محیط ها برای کارآفرینی می توان استفاده کرد. شهرداری هم از این مساله حمایت می کند.

شهردار تهران گفت: البته همچنان که ما حمایت می‌کنیم انتظار داریم برخی از مشکلات مدیریت شهری در این محیط‌ها به بحث و بررسی گذاشته و برای حل آنها راه حل ارایه شود.

به گفته حناچی، به عنوان مثال ما روزانه در تهران 9 هزار تن زباله و 45 هزار تن زباله ساختمانی تخلیه می کنیم که باید برای آن فکری اندیشید. در شهرهایی مانند لندن فقط یک روز در هفته زباله‌ها جمع آوری می شود، چرا که بسیاری از زباله‌ها پیش از آن، تفکیک و تبدیل به ثروت شده است.

او با بیان این‌که در کشور ما برای تفکیک زباله تلاش‌هایی شده اما این تلاش ها نقدهای فراوان هم داشته است، افزود: به عنوان مثال نقد سطل‌های بزرگ زباله در خیابان ها و چهارراه‌ها خود، مانعی برای تفکیک زباله است؛ چرا که همه زباله در آن جمع می‌شود. به نظر می‌رسد باید در برخی روش‌ها تجدید نظر کنیم ما آمادگی همکاری با کسانی که دنبال طرح ایده های جدید و کارآفرینی هستند را داریم.

شهردار تهران با تاکید بر این موضوع که شاید لازم است در برخی زمینه ها اطلاع رسانی بیشتری انجام شود توضیح داد: به عنوان مثال مردم نمی‌دانند که در کشور ما چند برابر استاندارد جهانی زباله تولید می‌شود. و یا مثلا نمی‌دانند استفاده از کیسه‌های پلاستیکی چه خطرات و آسیب هایی در آینده برایمان خواهد داشت و ما باید در این زمینه ها اطلاع رسانی کنیم.

او با بیان این‌که جامعه ما جوان است و بیش از 50 درصد جمعیت کشور را جوانان تشکیل می‌دهند، افزود: اگر بتوانیم برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشیم، این جوانان برای ما تبدیل به فرصت می‌شوند در غیر این صورت، این مسئله ممکن است به تهدید تبدیل شود.  

به گفته حناچی با فعالیت‌هایی نظیر آن‌چه امروز درباره‌اش صحبت شد و دانشگاه شریف انجام می‌دهد می توان فرصت‌های بسیاری ایجاد کرد.

شهردار تهران، فضاهای ساخته شده در شهر را محصول سه لایه دانست و نخست سرمایه گذاران و موسسات مالی و اعتباری، دوم مدیران ارشد شهری و سوم منابع شهروندان و ساکنان شهر را تشکیل دهندگان این سه لایه عنوان کرد. به گفته او؛ فضاهای ساخته شده در شهر فصل مشترک این لایه‌ هاست است. اما اگر یکی از این لایه ها با کنار گذاشتن لایه های دیگر تصمیم گیری و اقدام کند، در فضاهای شهری فقدان تعادل ایجاد می شود.

حناچی به محوطه ای که برای نوآوری ها در دانشگاه صنعتی شریف ایجاد شده، اشاره کرد و گفت: ای‌نکه این محیط در کنار دانشگاه شریف قرار دارد بسیار مناسب است و به طور قطع احتمال موفقیت بالا می‌رود. تمامی دانشگاه‌های بزرگ دنیا پیرامون خود شرکت‌های جدید و نوآور را شکل می‌دهند. البته شهرداری تهران از ساخت چنین محیط‌هایی استقبال می‌کند، به شرط آنکه در چارچوب آیین نامه‌های شهرسازی قرار بگیرد. در غیر این صورت باید با شهرداری منطقه هماهنگ کنیم اما در کل از این دست اقدام‌ها حمایت می‌کنیم.

اوگفت: این‌که اکوسیستمی شکل بگیرد که همه کارآفرینان و دارندگان ایده‌های اشتغال‌زا در محیط آن رشد کنند، اقدام بسیار مناسبی است که دانشگاه شریف آن را انجام داده است و امیدوارم سایر دانشگاه‌ها مثل دانشگاه تهران نیز اقدامات مشابهی انجام دهند.

شهردار تهران در ادامه به کمپین سه‌شنبه‌های بدون خودرو اشاره کرد و گفت: در مسیری که می‌آمدم دیدم که ایستگاه‌های دوچرخه در داخل دانشگاه قرار دارد و خوشحال شدم. سه شنبه‌های بدون خودرو یک تلنگر و نماد است برای اینکه بدانیم حال شهر ما خوب نیست و باید برای آن فکری کنیم.

او با ارایه آماری از میزان مرگ و میر در بیماری ها در تهران به دلیل آلودگی و ترافیک گفت: این آمارها نشان می‌دهد در تهران بیماری هایی مانند دیابت، فشارخون و بیماری‌های تنفسی بالاست. به طوری که دولت به صورت متوسط برای درمان این بیماری‌ها سه میلیارد دلار در سال هزینه می کند.

شهردار تهران با بیان این‌که سه شنبه های بدون خودرو برای این است که سبک زندگی در میان شهروندان ما تغییر کند، اظهار کرد: این کمپین برای این است که تحرک شهروندان به دلیل استفاده از وسایلی مانند دوچرخه افزایش باید و جامعه دانشگاهی ما که جوان و پرشور است می تواند در این راه نقش موثری داشته باشد. اگر دغدغه سلامت خود و خانواده خود را دارید مردم را ترغیب کنید که از وسایل حمل و نقل عمومی و یا وسایلی مانند دوچرخه استفاده کنند.پس از سخنان شهردار تهران تفاهم نامه همکاری میان شهرداری منطقه 2  و دانشگاه صنعتی شریف در زمینه استارت آپ‌ها امضا شد. همچنین شهردار تهران پس از پایان مراسم از برخی بخش‌های ناحیه نوآوری شریف بازدید کرد.

کد خبر 428544

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =