همشهری آنلاین: مطالعه جدید نشان می‌دهد برخی داروهای مربوط به کلسترول، فشارخون و دیابت می‌توانند به کنترل برخی بیماری‌های روانی نظیر شیزوفرنی کمک کنند.

بيماري رواني

به گزارش خبرنگار مهر، یافته‌های مطالعه فعلی حاصل بررسی بیش از ۱۴۲ هزار بیمار سوئدی مبتلا به بیماری‌های شدید روانی نظیر شیزوفرنی و اختلال دوقطبی بود.

محققان دریافتند بیماران در زمانی که تحت درمان دارویی به خاطر کلسترول بالا، فشارخون بالا یا دیابت بودند، معمولا رفتار بهتری داشتند. همچنین در مقایسه با زمان‌های که این داروها را مصرف نمی‌کردند، کمتر احتمال بستری شدن در بیمارستان روانی یا تلاش برای آسیب به خود را داشتند.

یافته‌ها نشان داد این فایده بیشتر با مصرف استاتین‌ها برای کاهش کلسترول؛ مسدودکننده‌های کانال کلسیم که گروه داروهای فشارخون هستند؛ یا داروی خوراکی متفورمین برای دیابت، مشاهده شد.

دکتر «جوزف هایز»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کالج لندن، در این باره می‌گوید: «به عقیده ما، آزمایشات کنترل شده و تصادفی تاثیر این داروها بر بیماری شدید روانی باید در گام بعدی انجام شود.»

وی در ادامه تاکید می‌کند: «یک احتمال تاثیر این داروها این است که زمانی که بیماران تحت مصرف این داروها هستند، در کل مراقبت‌های درمانی بهتری دریافت می‌کنند از این رو کمتر به خود آسیب رسانده یا در بیمارستان روانی بستری می‌شوند.»

کد خبر 428433

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار