همشهری آنلاین: بررسی پرونده نِکازو تاکِدا، رئیس کمیته ملی المپیک ژاپن به ظن پرداخت رشوه در جریان کسب میزبانی بازی‌های المپیک سال ۲۰۲۰ توسط ژاپن آغاز شده است.

ژاپن به پرداخت رشوه برای کسب میزبانی المپیک متهم شد

مقام‌های قضائی فرانسه روز جمعه اعلام کردند که بررسی پرونده نِکازو تاکِدا به ظن پرداخت رشوه در جریان کسب میزبانی بازی‌های المپیک سال ۲۰۲۰ توسط ژاپن آغاز شده است.

تاکدا در واکنش به انتشار این خبر، ضمن رد اتهام وارده از مردم ژاپن به دلیل این که آنها را نگران کرده، عذرخواهی و تاکید کرد که میزبانی ژاپن بر حمایت گسترده اعضاء هیات اجرایی کمیته بین‌المللی المپیک متکی بوده است. این مقام ژاپنی افزود با این حال برای روشن شدن حقیقت با مقام‌های قضائی فرانسه همکاری لازم را خواهد کرد.

در همین حال کمیته بین‌المللی المپیک نیز اعلام کرد که این کمیته از آغاز با مقام‌های قضائی فرانسه در ارتباط بود و کمیته اخلاقی این کمیته نیز پرونده مستقل دیگری را نیز برای تاکدا گشوده است.

این کمیته در ادامه اطلاعیه خود تاکید کرده که همچنان احتمال تبرئه کامل رئیس کمیته ملی المپیک ژاپن وجود دارد.

تاکدا از سال ۲۰۱۲ عضو کمیته بین‌المللی المپیک بوده و ریاست کمیسیون بازاریابی این کمیته را نیز عهده‌دار بوده است.

در همین رابطه، پیشتر و در سال ۲۰۱۶ نیز دادگاهی در فرانسه تحقیقات در مورد اتهام پرداخت رشوه ۲ میلیون دلاری ژاپن به یک شرکت مشاور سنگاپوری را آغاز کرد.

در جریان بررسی‌های این پرونده در سال ۲۰۱۷ نیز تاکدا مورد پرسش و پاسخ مقام‌های قضائی فرانسه قرار گرفته و تمامی اتهام‌های وارده را رد کرده بود.

توکیو در سال ۲۰۱۳ و در رقابت با استانبول ترکیه و مادرید اسپانیا به عنوان میزبان بازی‌های المپیک سال ۲۰۲۰ انتخاب شد.

کد خبر 428179

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =