همشهری‌آنلاین: رئیس شورای شهر تهران با اشاره به نقش آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در ساخت مترو تهران گفت: ما به ۲۰۰۰ واگن دیگر احتیاج داریم تا سرفاصله کاهش یابد.

محسن هاشمي

محسن هاشمی عصر سه‌شنبه ۱۸ دی در مراسم انعقاد تفاهم‌نامه تامین قطارهای خط ۷ مترو تهران  با بیان این‌که ما به ۲۰۰۰ واگن دیگر احتیاج داریم تا هدوی(سرفاصلهث) قطارها کاهش یابد، گفت:‌ شهرداری و دولت باید فعال‌تر باشند تا مردم بتوانند از خط‌های تکمیل شده استفاده کنند.

به گزارش ایسنا، او گفت: فردا سالگرد رحلت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی است و به یاد دارم که در دهه ۷۰ بحث خرید تجهیزات و برگزاری مناقصه برای مترو مطرح بود و از اروپا چهار شرکت اعلام آمادگی کرده بودند. این شرکت‌ها قیمت‌های بسیار بالایی در مورد تامین هر واگن می‌کردند. به گونه‌ای که یک و نیم میلیون دلار برای هر واگن قیمت گذاشته بودند که این عدد اصلا قابل قبول نبود و آیت‌الله هاشمی بعد از شنیدن این ارقام دستور دادند که مابقی شرکت‌ها از کشورهای دیگر وارد مناقصه شوند.

او با بیان این‌که در همان ایام به کشور چین سفر کردیم و با این‌که بازدید از مترو در برنامه‌های ما نبود اما از مترو پکن بازدید کردیم، گفت: در آن زمان پکن تنها یک‌ونیم خط مترو داشت و آنجا آیت‌الله هاشمی قیمت هر واگن را پرسید و آنها گفتند که قیمت هر واگن ۲۰۰ هزار دلار است که بسیار شوکه شدیم. چرا که قیمت‌های اروپاییان بسیار بالا بود.

هاشمی گفت: بعد از برگشت به ایران آیت‌الله هاشمی دستور دادند که سفیر آلمان به ریاست‌جمهوری بیاید تا توضیح دهد و به آنها اعتراض کنیم که چرا بالاترین رقم را ارائه کردند. البته آنها هم گفتند که این رقم‌ها به دلیل آن‌که بخش خصوصی وارد شده به آنها ارتباطی ندارد و سرانجام شرکت چینی برنده مناقصه شد و شرکت پارس‌واگن نیز به عنوان شرکت همکار انتخاب شد.

کد خبر 427914

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار