همشهری آنلاین: به گفته محققان، درمان‌هایی که به افراد در مقابله با سرطان کمک می‌کند می‌تواند موجب تسریع روند پیری و در نتیجه مرگ زودهنگام‌تر آنها شود.

تسريع روند پيري در بازماندگان سرطان

به گزارش خبرنگار مهر، یافته‌های تحقیقات محققان کلینیک مایو آمریکا نشان می‌دهد بازماندگان سرطان در مقایسه با افراد بدون ابتلا به سرطان سریع‌تر پیر می‌شوند و احتمالا با مشکلات بلندمدت سلامت ناشی از افزایش سن روبرو می‌شوند درحالیکه هنوز نسبتاً جوان هستند.

این بیماری‌ها می‌تواند شامل اختلالات هورمونی و غده‌ای، مشکلات قلبی، شکنندگی استخوان‌ها، زخم ریه و سرطان‌های جدید باشد. همچنین بازماندگان سرطان با افزایش سن، ضعیف‌تر می‌شوند.

به گفته این محققان، نرخ امید به زندگی در بازماندگان سرطان از دوره کودکی در مقایسه با جمعیت عمومی ۳۰ درصد کمتر است و این افراد سه تا شش برابر بیشتر در معرض ابتلا به سرطان دوم هستند.

دکتر «شاهرخ هاشمی»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «با افزایش شمار بازماندگان سرطان، جامعه پزشکی باید توجه بیشتری به حفظ سلامت این افراد داشته باشد.»

وی در ادامه می‌افزاید: «ما در حال بررسی شدت بروز این عوارض و مشکلات در بین بازماندگان سرطان هستیم.»

درحال حاضر حدود ۳۰ میلیون بازمانده سرطان در سراسر جهان وجود دارد اما محققان پیش بینی می‌کنند تا سال ۲۰۲۵ حدود ۱۹ میلیون مورد جدید ابتلا به سرطان تشخیص داده خواهد شد.

به گفته هاشمی، شیمی درمانی شدید و پرتودرمانی موجب نابودی سلول‌های سرطانی می‌شود اما در عین حال بافت‌های سالم عادی هم آسیب می‌بینند. این نوع درمان‌ها به روند طبیعی بدن آسیب می‌رساند.

سایر داروهای مورداستفاده در درمان سرطان هم در تسریع افزایش سن نقش دارند. این داروها می‌توانند شامل استروئیدها، هورمون درمانی و درمان‌های هدفمند سرطان باشند.

هاشمی توصیه می‌کند بازماندگان سرطان می‌توانند با داشتن سبک زندگی سالم‌تر نظیر ترک سیگار، ترک مصرف الکل، تغذیه درست و ورزش منظم به خودشان کمک کنند.

کد خبر 427243

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار