همشهری‌آنلاین: شهردار تهران بر ضرورت تغییر زندگی شهروندان تهرانی تاکید کرد و سه‌شنبه‌های بدون خودرو را آغازی برای این کار دانست.

حناچي

 به گزارش شهرنوشت، پیروز حناچی در مراسم رونمایی از ناوگان موتورسیکلت های مجهز به سیستم انژکتوری فروشگاه مجازی شهروند که با حضور عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و مسعود سریع القلم، مدیر عامل فروشگاه‌های زنجیره‌ای شهروند، برگزار شد با تبریک میلاد حضرت مسیح به تمامی مسیحیان و دوستدارن آن حضرت، گفت: ما در شهری زندگی می‌کنیم که طبق نظرسنجی‌ها ۹۳ درصد از مردم آلودگی هوا و ترافیک را اصلی‌ترین مشکل و فقر و معضلات اجتماعی را در درجه بعدی مشکلات شهر می‌دانند. در تهران هر سال ۵۷ هزار نفر می‌میرند که ۱۴۰۰ نفر از آن‌ها در حوادث و ۴ هزار نفر به دلیل عدم رعایت مسائل ایمنی به رحمت خدا می‌روند. 

حناچی ادامه داد: در تهران ۹.۳ درصد مردم دیابت دارند و تعدادی از آن‌ها از این مسئله خبر ندارند. ۳۰ درصد شهروندان تهرانی قند خود را کنترل نمی‌کنند و این آمارها بیشتر از آمار سایر استان‌ها است. ۵۰ درصد مردم در تهران کلسترول بالای ۱۷۰ دارند و ۳۰ درصد آنها تری گلیسرید بالا دارند. از هر ۵ نفر تهرانی یک نفر فشار خون دارد و خودش نمی داند. ۳۶ درصد از این جمعیت از فشار خون خود مطلع نیستند. در تهران هر سال ۱۴۰۰ نفر از سکته قلبی می‌میرند. در سال ۹۴، ۱۴۹۴ نفر از شهروندان به دلیل بیماری های تنفسی به بیمارستان مراجعه کرده اند. 

شهردار تهران با اشاره به بهبود وضعیت آلودگی تهران در سال‌های اخیر گفت: در سال ۹۷ در کاهش میزان آلودگی در شهر در شرایط بهتری بوده ایم، اما باید تا پایان سال صبر کنیم و بعد قضاوت کنیم. بر اساس آمارهایی که در سال های گذشته بوده است، در سال ۹۴، ۲۳۹ روز هوای تهران دارای ذرات معلق بیشتر از حد استاندارد بوده است و ۱۰۲ روز هوا برای افراد دارای حساسیت نامناسب بود و ۹ روز هم شرایط اضطراری را تجربه کردیم. 

حناچی در ادامه گفت: ۱۹.۳ تهرانی چاق هستند و آمار چاقی در زنان ۱.۷ بیشتر است و همه این آمارها نشان می دهد که ما باید شیوه زندگی خود را عوض کنیم. اگر نگران سلامتی خودمان و بستگان‌مان هستیم، باید رفتارمان را در زندگی تغییر دهیم و کمپین سه شنبه‌های بدون خودرو بهانه‌ای برای تغییر روش زندگی است. در تهران یک درصد جمعیت با دوچرخه تردد می‌کنند. اگر این رقم به ۵ درصد برسد نیاز داریم  معابر مخصوص دوچرخه‌سواری را گسترش دهیم. شاید دوچرخه سواری تاثیر مستقیمی بر ترافیک نداشته باشد. اما تغییر بزرگی در زندگی شهروندان تهرانی است. 

او با اشاره به رونمایی از ناوگان جدید موتورسیکلت‌های مجهز به سیستم انژکتوری فروشگاه مجازی شهروند گفت: کار فروشگاه شهروند از این جهت اهمیت دارد که منجر به کاهش سفرهای درون‌شهری و به تبع آن کاهش آلودگی خواهد شد. اگر ما در زندگی مان تحول ایجاد نکنیم به مرور پژمرده خواهیم شد. باید با اقدامات اینچنینی و تغییر در سایر رویه های زندگی  تهدیدهایی که در شهر تهران برای شهروندان وجود دارد را به فرصت تبدیل کنیم و این نمی شود مگر اینکه همه باور کنیم و در این فعالیت ها مشارکت داشته باشیم. اگر اتفاقاتی مانند کمپین سه شنبه های بدون خودرو تبدیل به خواسته عمومی شود ما پیروز می شویم. 

حناچی در پایان خاطر نشان کرد: امروز(11 دی) به همراه من ۲ معاون وزیر کشور، ۲ معاون وزیر کار و خبرنگاران به سه‌شنبه های بدون خودرو پیوستند و امیدوارم سایر شهروندان نیز به آن بپیوندند.  

در پایان این برنامه از ناوگان جدید موتورسیکلت‌های مجهز به سیستم انژکتوری فروشگاه مجازی شهروند رونمایی شد.

کد خبر 427214

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار