همشهری آنلاین: رئیس دستگاه قضایی پاکستان در پی گزارشات متعدد مبنی بر سرقت آب در مسیر رودخانه‌های مشترک هند و پاکستان گفت: اسلام آباد دیگر به دهلی اجازه نخواهد داد تا سهم آبی این کشور به سرقت ببرد.

پاكستان

به گزارش ایرنا به نقل از نشریه یورو آسیا، نزاع دیرینه آبی میان هند و پاکستان اخیراً به ابعاد جدید رسیده است و به‌تازگی رئیس دستگاه قضا پاکستان نسبت به اقدامات هند بر ایجاد سد و مسیرهای جایگزین بر رودخانه‌های مشترک میان دو کشور اعتراض کرده است.

«میان ثاقب نثار» رئیس دستگاه قضا پاکستان در واکنش به اقدامات هند بر رودخانه راوی و کانال ارتباطی آباسیا گفت، اسلام آباد دیگر به هند اجازه نخواهد داد تا سهم آبی این کشور را مورد سرقت قرار دهد.

ثاقب نثار همچنین طی دستوری به مدیر بخش آبیاری پنجاب خواست که آخرین گزارش مشکلات آبی را تا تاریخ چهارم ژانویه ارائه کند. وی در ادامه افزود، دزدیدن آب مورد نیاز کشاورزان پاکستانی مانند مکیدن خون آنان است.

سید علی مرتضی مدیر بخش آبیاری پنجاب نیز در پاسخ به دستور رئیس دستگاه قضا پاکستان گفت، پلیس کشور سریعا اقدامات لازم برای شناسایی عاملان سرقت آب کشاورزان را انجام خواهد داد.

در سال ۱۹۶۰ با هماهنگی بانک جهانی دو کشور هند و پاکستان توافقنامه‌ای تحت عنوان پیمان آبی سند به امضاء رساندند. این توافقنامه نتیجه ۹ سال مذاکره میان طرفین بوده و بعد از این توافق کنترل شش رودخانه مشترک میان پاکستان و هند تقسیم گردید.

بر اساس پیمان آبی سند، هند کنترل رودخانه‌های ستلج، راوی و بیاس را بر عهده گرفت و در مقابل نیز کنترل رودخانه‌های سند، جهلم و چناب به پاکستان ارائه گردید.

پاکستان به دلیل وضعیت جغرافیایی شدیداً به جریان آبی رودخانه‌های سند، جهلم و چناب برای تأمین نیازات آبی وابسته است. از آنجایی که این رودخانه از پاکستان منشأ نمی‌گیرند و از طریق هند وارد پاکستان می‌شوند، اسلام آباد همیشه دلایل خشک‌سالی و قحطی خود را به‌عنوان تهدیدهای هند به حساب می آورد.

به گفته کارشناسان منطقه، پیمان آبی سند به‌طوری هماهنگ شده است که نیازات آبی دو کشور را تأمین کرده و بر اساس این پیمان نامه هند تنها بر ۲۰ درصد از سهم آبی رودخانه سند دسترسی دارد؛ اما با این وجود برخی از کارشناسان بر این باورند که سه پروژه آبی هند متشکل از ساخت دو سد بر روی مسیرهای آبی مشترک می‌تواند موضوع جدیدی بر افزایش تنش میان اسلام آباد و دهلی نو گردد.

به گفته یورو آسیا، سه پروژه آبی سد شاهپور کندی، دومین اتصال رودخانه بیاس در پنجاب و سد آبی اوج در جامو و کشمیر می‌تواند باعث برافروختن نزاع‌های میان ایالتی گردد.

در همین زمینه یکی از مقامات دولتی به هندوستان تایمز گفت، تصمیم اجرایی شدن این پروژه‌ها در حال حاضر توسط دولت به حالت تعلیق در آمده است.

کد خبر 427074

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =