همشهری آنلاین: به لطف تضعیف ارزش دلار، نگرانی‌ها از کند شدن رشد اقتصاد جهانی و نوسانات بازارهای مالی، قیمت طلا روز جمعه هفتم دی‌ماه افزایش داشت و در مسیر دومین هفته افزایشی متوالی قرار گرفت.

طلاي جهاني

تسنیم به نقل از رویترز نوشت: قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات دیروز با 0.2 درصد افزایش به 1278 دلار و 27 سنت رسید. قیمت طلا در این هفته 1.8 درصد افزایش داشت. دیروز فلز زرد تا 1282 دلار و 9 سنت بالا رفت که بالاترین رقم از 19 ژوئن تاکنون بود. قیمت طلای آمریکا نیز در پایان معاملات روز جمعه با 0.15 درصد افزایش به 1283 دلار رسید.

والتر پهوویچ، تحلیلگر بازار طلا در این باره گفت: «تضعیف ارزش دلار موجب افزایش قیمت طلا شده و نوسانات بازارهای بورس نیز معامله‌گران را نگران چشم‌انداز سال 2019 کرده است که این مسئله نیز در رشد قیمت طلا موثر بوده است... اما نمی‌توان انتظار داشت که رشد قیمت‌ها ادامه یابد، زیرا نقدینگی بالایی در بازار وجود ندارد و معامله‌گران نمی‌خواهند در آستانه تعطیلات طولانی سال نو، خریدهای عمده‌ای انجام دهند.»

شاخص ارزش دلار در برابر سبد ارزهای معتبر جهانی دیروز 0.1 درصد کاهش داشت و با ارزان‌تر کردن طلا برای خریدارانی که از ارزهای غیردلاری استفاده می‌کنند، موجب افزایش جذابیت فلز زرد شد.

بازارهای بورس جهان در هفته پایانی 2018 شاهد نوسانات شدیدی بوده‌اند. بازارهای مالی انتظار دارند رشد اقتصادی آمریکا در سال آینده میلادی به دلیل بالا رفتن نرخ بهره کند شود.

ایلیا اسپیواک، تحلیلگر بازار ارز در موسسه دیلی اف ایکس گفت، تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین و همچنین احساس عدم قطعیت ناشی از وضعیت برگزیت نیز بر چشم‌انداز تیره و تار اقتصاد جهان در سال 2019 اضافه کرده و این ممکن است موجب رشد قیمت طلا در سال آینده شود.

کد خبر 426803

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار