همشهری آنلاین: سیاستمداران ائتلاف بزرگ دولت آلمان خواهان وضع و اخذ مالیات بر مساجد از شهروندان مسلمان در این کشور شده‌اند.

مسجد جامع شهر کلن

به گزارش دویچه وله، شهروندانی که در آلمان عضو کلیسا و جماعت‌های مسیحی هستند، موظف به پرداخت مالیات ویژه کلیساها هستند. حال رئیس فراکسیون دموکرات مسیحی در پارلمان آلمان خواهان آن شده‌ که در آینده مالیاتی ویژه بر مساجد اخذ شود.

 تورستن فرای، رئیس فراکسیون حزب دموکرات مسیحی در پارلمان آلمان (بوندس‌تاگ) در گفت‌وگو با روزنامه دی ولت تصریح کرد، "هدف از وضع چنین مالیتی باید این باشد که اسلام در آلمان از حیطه نفوذ دولت‌ها و حکومت‌های خارجی استقلال یابد و فعالیت‌های خود را بیشتر منطبق بر جامعه آلمان پیش برد".

به گفته‌ی او وضع و اخذ مالیات بر مساجد می‌تواند "گامی مهم در این راه باشد". درآمد حاصل از اخذ این مالیات به مسلمانان در آلمان اجازه خواهد داد که از لحاظ مالی روی پای خود بایستند. به اعتقاد او راه [قانونی] برای وضع چنین مالیاتی امروزه باز است.

میشائیل فریزر، مسئول امور حقوقی و قانونی فراکسیون دموکرات مسیحی آلمان نیز نظری مشابه دارد. او گفت: «هدف این است که انجمن‌های مسلمان و مساجد در آلمان از استقلال لازم برخوردار باشند.» به باور او این مالیات سبب ایجاد شفافیت در فعالیت‌ها و امور مالی مساجد خواهد شد.

حزب سوسیال دموکرات آلمان که دیگر حزب بزرگ در دولت ائتلافی آلمان است نیز اعلام کرده که رویکردی باز نسبت به این پیشنهاد دارد.

بورکارد لیشکا، مسئول سیاست داخلی در فراکسیون حزب مزبور موضوع مستقل ساختن مساجد و انجمن‌های اسلامی از کمک‌های مالی خارجی را شایسته‌ی بحث دانست. او در گفت‌وگو با روزنامه دی ولت تصریح کرد که تحقق این امر سبب خواهد شد که خطر اعمال نفوذ از خارج و رادیکالیزه شدن فعالیت‌های مسلمانان در آلمان کاهش یابد.

لیشکا در عین حال خاطرنشان ساخت که تا تنظیم کامل و اجرایی شدن این ایده راهی طولانی در پیش است، چرا که دولت‌های ایالتی نیز باید در این فرایند مشارکت کنند. اخذ مالیت‌های ویژه کلیسا و جماعت‌های مسیحی در آلمان در حوزه مسئولیت و اختیارات ایالت‌های این کشور است.

کد خبر 426628

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار