همشهری آنلاین: رییس‌جمهور آمریکا با انتشار توییتی به شدت به بانک مرکزی این کشور تاخته و آن را "تنها مشکل" اقتصاد آمریکا دانسته است. میانگین شاخص بازار داو جونز در روزهای گذشته افت قابل توجهی داشته است.

جروم پاول و دونالد ترامپ

به گزارش دویچه وله، جروم پاول رییس بانک مرکزی آمریکا نوامبر ۲۰۱۷ از سوی ترامپ برای برعهده گرفتن این سمت پیشنهاد شد

روز دوشنبه سوم دی (۲۴ دسامبر) شاخص سهام در بازارهای بورس آمریکا مجددا سقوط کرده و به نگرانی‌ها در رابطه با نرخ کند رشد اقتصادی و تعطیل شدن دولت دامن زد. در همین حال گزارش شده دونالد ترامپ در مورد اخراج جروم پاول، رییس بانک مرکزی، با استیون منوچین وزیر دارایی بحث کرده است.

منوچین این اخبار را تکذیب کرده و به رسانه‌ها گفته ترامپ در گفت‌وگو با او عنوان کرده که "هرگز پیشنهاد اخراج پاول را مطرح نکرده است. " پاول نوامبر سال ۲۰۱۷ از سوی ترامپ برای به‌عهده ‌گرفتن این سمت پیشنهاد شد و پس از تأیید سنا در ماه فوریه امسال کار خود را آغاز کرد.

ترامپ روز دوشنبه در حساب شخصی خود در توییتر نوشت: «بانک مرکزی شبیه یک گلف‌باز حرفه‌ای است که نمی‌تواند امتیاز بگیرد، برای اینکه درست ضربه نمی‌زند و نمی‌تواند توپ را درون سوراخ بیندازد.»

ترامپ تابستان امسال نیز در مصاحبه‌ای با خبرگزاری رویترز از عملکرد پاول ابراز نارضایتی کرده بود.

بازارهای بورس آمریکا در هفته‌های اخیر سقوط قابل‌توجهی را تجربه کرده‌اند، به طوری‌که ماه دسامبر امسال از زمان "رکود بزرگ" آمریکا در سال ۱۹۳۱ تا کنون بدترین ماه در بازارهای بورس بوده است. میانگین شاخص بازار داو جونز روز دوشنبه ۶۳۵ واحد افت داشت و به زیر ۲۲ هزار رسید.

از روز شنبه بخش‌هایی از دولت آمریکا به دلیل اختلاف بر سر تأمین بودجه ساخت دیوار مرزی میان آمریکا و مکزیک به حالت تعطیل درآمد. اقلیت دموکرات در مجلس سنا مخالف این تصمیم ترامپ است و حاضر به تأیید پروژه ساخت دیوار نیست. احتمال می‌رود این تعطیلی تا سال جدید میلادی ادامه داشته باشد.

استعفای غیرمنتظره وزیر دفاع آمریکا و همچنین جنگ تجاری این کشور با چین از جمله عوامل آشفتگی بازار و نگرانی سرمایه‌گذاران بوده‌اند.

بانک مرکزی آمریکا هفته گذشته نرخ بهره را همانگونه که کارشناسان احتمال می‌دادند، افزایش داد. دونالد ترامپ مخالف افزایش نرخ بهره‌هاست.

رویترز به نقل از منابع آگاه نوشته استیون منوچنین، وزیر خزانه‌داری در تماسی تلفنی با گروه کاری ویژه که رییس‌جمهور برای بررسی بازارهای مالی تشکیل داده، صحبت کرده است.

این گروه کاری به طور معمول تنها در زمان نوسانات سنگین بازار تشکیل می‌شود.

به نوشته رویترز کارشناسان این گروه در گفت‌وگو با منوچین عنوان کرده‌اند که هیچ‌مورد غیرمعمولی در بازارها وجود ندارد. آنها در این گفت‌وگو نحوه ادامه فعالیت خود را در شرایطی که نیمی از دولت آمریکا به حالت تعطیل درآمده تشریح کرده‌اند.

منوچین روز یکشنبه دوم دی نیز با گروهی از بانکداران ارشد آمریکایی تلفنی صحبت کرده و بانکداران به او تضمین داده‌اند که بانک‌ها هنوز قادر به پرداخت وام هستند.

کارشناسان پیش‌تر هشدار داده بودند تماس تلفنی منوچین با بانکدارها می‌تواند نگرانی‌ها را بیشتر کند. جی‌جی‌کیناهان، استراتژیست ارشد در یک مؤسسه مالی در شیکاگو به رویترز گفته: «هر چند او [منوچین] نیت خیر داشت، اما به نظر من سهامداران به این تکاپو افتادند که آیا این وسط مشکل بزرگ دیگری وجود دارد که ما از آن بی‌خبریم؟»

مکسین واترز نماینده دموکرات عضو کمیته مالی در مجلس نمایندگان آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اقدامات منوچین و ترامپ را "سردرگم" خوانده و گفته این اقدامات موجب "بوجود آمدن عدم اطمینان و بی‌ثباتی" در بازارهای مالی آمریکا شده‌اند.

نرخ بهره در ایالات متحده اکنون ۲/۲۵ تا ۲/۵ درصد است و بانک مرکزی اعلام کرده در سال جدید میلادی این نرخ دستکم دو بار دیگر افزایش پیدا خواهد کرد.

کد خبر 426542

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =