همشهری آنلاین: یک گروه فیلمبرداری که در کاستاریکا مشغول تهیه یک فیلم مستند درباره مارمولک‌ها بودند، تصاویری را از یک مارمولک در حال نفس کشیدن در زیر آب ضبط کردند.

مارمولك

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، این مارمولک ساکن خشکی که از گونه Anolis oxylophus است، با عنوان آنول رودخانه شناخته می‌شود و به دلیل توانایی باقی ماندن در زیر آب تا ۱۵ دقیقه شهرت دارد.
تا کنون محققان تصور می‌کردند که این مارمولک قابلیت بالایی در حبس نفس خود دارد. اما فیلم‌های جدید نشان می‌دهد که این نوع مارمولک قادر است اکسیژن را ذخیره کرده و سپس در زیر آب آن را تنفس کند. چنین رفتاری هرگز در مارمولک‌ها دیده نشده است.
البته هنوز مشخص نیست که در جریان تنفس مارمولک چه وقایعی رخ می‌دهد و درک صحیح این مکانیزم مستلزم تحقیقات علمی است. با وجود این محققان بر این باورند که در اینجا فرآیندی شبیه به تنفس غواصان با استفاده از کپسول اکسیژن رخ می‌دهد.

پیش از این گونه‌هایی از جانوران مانند عنکبوت آب شناسایی شده‌اند که رفتار مشابهی دارند، اما تا کنون سابقه چنین رفتاری از هیچ جانور مهره‌دار ساکن زمین ثبت نشده است.

فیلم مستندی که در جریان تولید آن، از توانایی تنفس مارمولک در زیر آب فیلمبرداری شده است، در تاریخ ۲۶ دسامبر سال ۲۰۱۸ میلادی با عنوان Laws of The Lizard منتشر خواهد شد.
 

کد خبر 426322

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار