همشهری آنلاین: مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: ۵۵ درصد بزرگسالان در کشور فعالیت بدنی ناکافی دارند و ۶۵ درصد افراد جامعه دارای چاقی یا اضافه وزن هستند.

اضافه وزن

به گزارش ایسنا، دکتر افشین استوار در جلسه هم اندیشی برنامه توسعه فعالیت بدنی در کشور گفت: فعالیت فیزیکی ناکافی یعنی نداشتن حداقل ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی در طول هفته که متاسفانه ۵۵ درصد افراد جامعه فاقد این فعالیت هستند که این  وضعیت در زنان به مراتب شدیدتر از مردان است؛  یعنی ۶۵ درصد از زنان و ۴۵ درصد از مردان فعالیت کافی بدنی ندارند.

وی با اشاره به اینکه ۲۳ درصد از جمعیت بزرگسال کشور چاق هستند و افزایش وزن و چاقی با هم در ۶۵ درصد کل جمعیت کشور شایع است، افزود: ریشه عدم فعالیت بدنی به کودکی و نوجوانی بازمی‌گردد و متاسفانه حدود ۲۰ درصد از کودکان و نوجوانان کشور هم فعالیت فیزیکی ناکافی دارند.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت، عوامل این معضل را عمدتا در حوزه‌های غیرمرتبط با حوزه سلامت اعم از آموزش کم یا ناصحیح، شهرسازی و توسعه شهری، خدمات اجتماعی، ورزش‌های همگانی و سطح زندگی در شهرها و روستاها دانست و گفت: ۳۰ تا ۴۰ سال پیش ۷۰ درصد مردم در روستاها زندگی می‌کردند ولی هم اکنون ۲۵ درصد جمعیت کشور روستانشین هستند و جوان‌های روستایی هم به شهرها مهاجرت کرده‌اند. بنابراین آمار عدم فعالیت بدنی در شهر و روستا چندان تفاوتی با هم ندارد.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، وی اهمیت همکاری‌های بین بخشی، سیاستگذاری، برنامه‌ریزی، ایجاد یک برنامه و تعهد ملی جهت کاهش آسیب‌ها از این ناحیه را مورد تاکید قرار داد و گفت: باید ضمن ارزیابی وضعیت موجود، راهبردها و فعالیت‌های این حوزه را با وضعیت دنیا مقایسه کنیم و با استفاده از برنامه موجود در سازمان بهداشت جهانی در این زمینه، فاصله‌های موجود را برطرف کنیم.

استوار با اشاره به اینکه فعالیت بدنی کم یکی از عوامل چهار بیماری عمده غیرواگیر یعنی بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت، بیماری‌های مزمن تنفسی و سرطان‌ها است، گفت: مسلما عدم فعالیت فیزیکی و کم تحرکی منشا این بیماری‌ها است.

وی در پایان بر تدوین سند مشترکی بین دستگاه‌ها با اهداف و وظایف مشخص تاکید کرد و خواستار حداکثر همکاری نهادهای مختلف در اجرای آن شد.

کد خبر 426216
منبع: ایسنا

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تندرستی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار