همشهری آنلاین: رئیس جمهوری عراق اعلام کرد که به موجب قانون اساسی عراق، رئیس جمهور جدید تابعیت انگلیسی خود را باطل کرد.

برهم صالح رئيس جمهور عراق

به گزارش خبرگزاری فارس، «لقمان الفیلی» سخنگوی نهاد ریاست جمهوری عراق امروز یکشنبه خبر داد که «برهم صالح» رئیس جمهور این کشور، تابعیت انگلیسی خود را باطل کرد.  

به گزارش «وکالة الانباء العراقیه» (واع)، سخنگوی ریاست جمهوری عراق توضیح داد: برهم صالح به موجب قانون اساسی عراق، از تابعیت انگلیسی خود صرف نظر کرد و اقدامات حقوقی (و قانونی) برای لغو تابعیت انگلیسی خود را تکمیل کرد.  

گفته می‌شود برهم صالح در ایام حکومت صدام به دلیل مخالفت با نظام حاکم بر عراق موفق شده بود تابعیت انگلیسی اخذ کند.  

در بیانیه ریاست جمهوری عراق آمده است که «ضمن تقدیر و تشکر از پادشاهی متحده (بریتانیا) که در روزهای مخالفت ایشان با رژیم صدام به او تابعیت انگلیسی داد، وی به موجب بند چهارم قانون اساسی که بر عدم داشتن تابعیتی دیگر در صورت انتخاب یا مأمور شدن به مأموریتی حاکمیتی در جمهوری عراق تأکید می‌کند، از آن [تابعیت انگلیسی] صرف نظر می‌کند». 

طبق برخی گزارش‌های خبری، عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر کنونی عراق نیز که سرگرم تشکیل کابینه جدید است، تابعیت فرانسه دارد و ده‌ها مسئول دیگر در عراق تابعیت کشورهای دیگر مثل آمریکا، ایران، انگلیس، کانادا، استرالیا، قطر، سوئد و دانمارک دارند.  

برهم صالح بعد از سقوط رژیم صدام، اولین مسئول عراقی است که به موجب قانون اساسی عراق، از تابعیت خود برای کشوری دیگر، صرف نظر می‌کند.  

برهم صالح نامزد حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق، شامگاه سه‌شنبه دوم اکتبر (دهم مهرماه) سال جاری، در پارلمان عراق به ریاست جمهوری این کشور انتخاب شد

کد خبر 425621

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =