همشهری آنلاین: بخشدار جزیره هرمز با اعلام خبر واگذاری ۲۰ هکتار از اراضی جزیره کوچک هرمز به دانشگاه آزاد گفت: واگذاری این زمین‌ها کاملا غیرقانونی است. آقای استاندار فرمودند اسناد واگذاری باید باطل شود و ما مجدانه پیگیر ابطال آن هستیم.

جزيره هرمز

مجدالدین حسینی، بخشدار جزیره هرمز درباره اخباری مبنی‌ بر واگذاری زمین و ساخت‌وساز در این جزیره به ایرنا می‌گوید: مواردی از جمله دانشگاه آزاد بود است. دانشگاه آزاد اسلامی با فازهای آتی که دنبال می‌کند، حدود ۱۰ تا ۱۱هکتار زمین در بندرعباس با ۶۰۰ هزار نفر جمعیت در اختیار خواهد داشت. با این حال، ۲۰ هکتار از زمین‌های جزیره هرمز به شکل غیرقانونی به نام این دانشگاه سند خورده است.

حسینی در پاسخ به اینکه زمین‌ها از سوی کدام نهاد به دانشگاه آزاد اسلامی واگذار شده یا مجوز گرفته است، گفت: باید اسناد و مدارک آن بررسی شود و از آنجایی که من تازه این سمت را تحویل گرفته‌ام، در حال بررسی موضوع هستم. واگذاری ۲۰ هکتار زمین در جزیره هرمز با ۶ هزار نفر جمعیت به دانشگاه آزاد اسلامی کاملاً غیرقانونی است. چراکه برنامه‌ها و کاربری این اراضی در طرح جامع توسعه جزیره مشخص نشده است. آقای استاندار فرمودند اسناد واگذاری باید باطل شود و ما مجدانه پیگیر ابطال آن هستیم.

بخشدار هرمز در پاسخ به اینکه آیا شواهدی از ساخت و ساز یا ویلاسازی در جزیره مشاهده کرده‌اید یا نه می‌گوید: خیر! اگر چنین اتفاقی بیفتد ما مطلع می‌شویم. ضمن اینکه من از مردم تنها مطالبی درباره واگذاری زمین شنیده‌ام.

  • اولویت فعالیت در هرمز با بومی‌هاست

وی درباره اینکه مرجع صدور مجوز برای ساخت و ساز در این جزیره کیست، توضیح گفت: مجموعه منابع طبیعی، میراث فرهنگی و اداره محیط زیست و ما هم وظیفه نظارت بر آن‌ها را داریم.

حسینی ادامه می‌دهد: از آنجایی که جزیره هرمز کوچک و مجموعاً ۴۲ کیلومتر مربع است و واگذاری زمین برای فعالیت اقتصادی و طرح‌های توسعه به غیربومی‌ها در سند توسعه جزیره تعریف نشده است، من با صدور مجوز برای غیربومی‌ها مخالفم. این جزیره باید برای بسط گردشگری مورد استفاده قرار گیرد. برای این امر هم بومی‌ها در اولویت قرار دارند، در غیر این صورت امور به غیربومی‌ها واگذار می‌شود.

بخشدار هرمز درباره خبر ساخت ویلا توسط یکی از آقازاده‌ها در پوشش پرورش میگو در سواحل این جزیره گفت: این خبر را از شما و برخی از مردم شنیده‌ام، اما از صحت آن اطلاعی ندارم.

وی در واکنش به اینکه جزیره هرمز آنقدر بزرگ نیست که اموری از این دست مخفی بماند، افزود: بله هرمز جزیره بزرگی نیست، اما اداره‌های سطح استان آنقدر زیاد هستند که هر نهادی بخواهد بخش‌هایی از آن را واگذار کند یا مجوزی درباره فعالیت در آن بدهد. مواردی بوده است که فردی با مجوز استانداری و نهادهای مربوطه به جزیره آمده، اما زمان شروع پروژه ما متوجه شدیم زمین پیشتر به فردی واگذار شده است، به همین جهت من نمی‌توانم با اطمینان درباره موضوع اظهارنظر کنم.

حسینی با اشاره به اخبار صدور مجوز برای پرورش میگو در جزیره هرمز، گفت: اگر فردی بخواهد اقدام به پرورش میگو در سطح وسیع در جزیره کند، درخواست او باید با توجه به سند توسعه جزیره هرمز که دو سال از عمر تدوین آن می‌گذارد بررسی شود. اگر این سند اجازه چنین کاری دهد، ما تابع آن هستیم.

کد خبر 425259

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار