همشهری آنلاین: جزئیات بسته حمایتی وزارت بهداشت، برای ۱۳۱ هزار بیمار خاص و صعب‌العلاج اعلام شد.

دياليز

به گزارش همشهری آنلاین، رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت گفت: طبق وعده ای که از قبل به بیماران خاص و صعب‌العلاج کشور داده بودیم،  بسته حمایتی از این بیماران تدوین شد و  معاونت درمان وزارت بهداشت به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ کرد و از دهم آذر ماه، اجرایی شده است.

مهدی شادنوش افزود: بسته حمایتی وزارت بهداشت، بیماری‌های تالاسمی، هموفیلی، دیالیز خونی، دیالیز صفاقی، ام اس، EB(پروانه ای) ، MPS، پیوند کلیه، پیوند کبد، پیوند قلب، پیوند پانکراس، پیوند روده و پیوند ریه را تحت پوشش قرار می‌دهد و در آن، حفاظت مالی بیماران خاص و صعب‌العلاج در برابر هزینه‌های بالای این بیماران که مشکلات زیادی را برای خانواده آنها می‌تواند به وجود آورد، دیده شده است.

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت گفت:  این گروه از بیماران می‌توانند تمام خدمات درمانی و دارویی‌شان را در بیمارستان‌های دانشگاهی دریافت کنند.  در صورتی که مرکز دانشگاهی موردی از زیرساخت‌های ارائه این خدمات را نداشته باشد با تعرفه‌های مشخص می‌تواند در قالب قراردادهایی این خدمات را به بخش‌های دیگری خارج از دانشگاه برون‌سپاری کند.

 به گفته شادنوش، خدماتی که در این بسته برای بیماران خاص و صعب والعلاج دیده شده است شامل خدمات تشخیصی، درمانی، دارویی و توانبخشی است. خدمات دندانپزشکی هم برای تمام  بیماران خاص و صعب‌العلاج در این بسته تعریف شده است و طبق آن باید به این بیماران خدمت ارائه شود.

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت گفت: تامین داروی این بیماران براساس برنامه مجلس شورای اسلامی با تاکید و اولویت بر مصرف داروهای تولید داخل است و اگر دارویی تولید مشابه داخلی نداشته باشد مطابق قانون از این بیماران حمایت‌های لازم صورت می‌گیرد. همچنین داروهای مورد نیاز این بیماران باید در مراکز ارائه خدمت تامین شود و طبق قانون کلی طرح تحول نظام سلامت باید از هرگونه ارجاع بیمار به خارج از بیمارستان پیشگیری شود.

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت گفت:  این بسته سالیانه حدود چهار هزار میلیارد ریال بودجه نیاز دارد و در این بسته تمام خدمات بیماران خاص رایگان می‌شود و تنها در پیوندها فرانشیزی که از قبل هم وجود داشت دریافت می‌شود.

  • بسته حمایتی بیماران SMA به زودی

  شادنوش گفت: در هفته‌های آتی بسته حمایتی بیماران SMA نیز تکمیل و ابلاغ می‌شود.

 او افزود: خدمات بیماران سرطانی و پیوند مغز استخوان نیز به صورت جداگانه و در آینده ای نزدیک ابلاغ می‌شود به دلیل اینکه نیازمند زیرساخت‌هایی است که باید تکمیل شود.

 شادنوش گفت: تاکنون ۱۳ بیماری در این بسته حمایتی گنجانده شده است و از مجلس شورای اسلامی درخواست کردیم تا بیماری‌های بیشتری در این بسته پوشش داده شوند. امسال ۴۰ بیماری را به دولت پیشنهاد کردیم تا پس از ارسال و موافقت مجلس آن افراد هم بتوانند از حمایت‌های وزارت بهداشت بهره مند شوند.

کد خبر 424862

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار