همشهری آنلاین: سخنگوی وزارت بهداشت گفت: عمده مکمل‌هایی که در بازار وجود دارد، قاچاق است و تعداد محدودی از آن‌ها در کشور مجوز فروش و عرضه دارند.

سخنگوي وزارت بهداشت

به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری افزود: این مکمل‌ها از طریق قاچاق، شبکه‌های ماهواره ای و اماکن ورزشی به فروش رسیده و به دست مصرف‌کننده می‌رسند.

وی گفت:  بازار مکمل‌ها، یکی از بازارهایی است که در حوزه سلامت، تقاضای القایی ایجاد می‌کند و  قاچاق و تقلب در آن زیاد است. بیش از ٩٥ درصد مکمل‌ها در بازار ضروری نبوده و مورد نیاز مردم نیستند.

حریرچی با اشاره به این که متاسفانه براساس فرهنگ نادرستی که وجود دارد مردم تقاضای مصرف مکمل‌ها را داشته و پزشکان نیز این مکمل‌ها را تجویز می‌کنند، گفت: مکمل‌ها دارو تلقی نمی‌شوند و به صورت آزاد به فروش می‌رسند، البته در مقاطعی برای واردات آن ارز دولتی اختصاص پیدا می‌کرد، اما در حال حاضر، واردات مکمل‌ها به طور قابل توجهی کاهش پیدا کرده است.

وی همچنین افزود: در زمینه فروش مکمل‌ها بر عملکرد داروخانه نظارت می‌شود و چنانچه اقلام مکملی آنها از زنجیره غیر قانونی وارد شده باشد، برخوردهای قانونی صورت خواهد گرفت.

دکتر حریرچی در ادامه با اشاره به اینکه در مقاطعی تا یک میلیارد و چند صد میلیون دلار به واردات مکمل‌ها تخصیص داده می‌شد، اما در حال حاضر، هیچ ارز دولتی برای واردات مکمل‌ها اختصاص پیدا نمی‌کند، افزود: مکمل‌ها فقط تا سقف ٥٠٠ میلیون دلار از مبادی رسمی وارد می‌شوند و ارقام بالاتر از این، از طریق قاچاق وارد شده و به دست مصرف کننده می‌رسند.

  • در مصرف محصولات ارگانیک مانند محصولات تراریخته، نباید زیاده روی شود

سخنگوی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در مصرف محصولات ارگانیک مانند محصولات تراریخته نباید زیاده روی شود و باید با این مساله برخورد علمی و متعادل صورت گیرد.

دکتر حریرچی با بیان اینکه چنانچه در تولید محصولات ارگانیک موارد و اصول علمی، فنی و استانداردها رعایت شده باشد و محصول به صورت بسته بندی و دارای تاییدیه وزارت بهداشت باشد، سلامت این محصولات مشکلی نداشته و مردم در مورد مصرف آنها اطمینان داشته باشند، افزود: محصولات ارگانیکی که به صورت باز و بدون بسته بندی و تاییدیه وزارت بهداشت به فروش می‌رسند، از سلامت کافی برخوردار نبوده و بهتراست که مردم از مصرف آنها خودداری کنند.

وی همچنین با اشاره به اینکه متاسفانه در زمینه تولید و تبلیغ محصولات ارگانیک به صورت باز، غیر استاندارد و بدون تایید وزارت بهداشت، تخلفاتی مشاهده می‌شود، افزود: مردم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مصرف محصولات تراریخته و ارگانیک به سایت‌ها و مراجع معتبر علمی و دانشگاهی مراجعه کنند و به تبلیغات شبکه‌های ماهواره ای و فضای مجازی اعتماد نکنند.

  • بهتر است در داروخانه‌ها از کارت عابر بانک برای پرداخت هزینه دارو استفاده شود

سخنگوی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه بهتر است در داروخانه‌ها از کارت عابر بانک برای پرداخت هزینه دارو استفاده شود تا مبالغ توسط متصدی داروخانه رند نشود، افزود: در صورتی که مردم بخواهند از روش اسکناس برای پرداخت هزینه استفاده کنند و باقی مانده آن پول خرد باشد، باید با اطلاع مشتری و رضایت او، مبلغ رند شود یا اینکه با رضایت مشتری داروی درخواستی به وی ارائه شود.

کد خبر 424406

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =