همشهری آنلاین: نتایج مطالعات نشان می‌دهد که کاهش سوزاندن چوب توسط افراد روستایی در چین باعث کاهش آلودگی ذرات جامد هوا شده است.

6n

به گزارش ایسنا به نقل از فیز، گروهی از محققان چینی، آمریکایی و نروژی دریافتند که تشویق کردن ساکنان روستایی به جایگزین کردن سوخت‌های پاک به جای استفاده از سوخت چوب و گیاهان برای پخت‌ و پز و ...  به کاهش ذرات آلاینده هوا کمک می‌کند.

کشور چین در تلاش برای کاهش میزان آلودگی‌های جوی است که شامل انواع مختلفی از جمله ذرات ریزی می‌شود که با ابتلا به بیماری‌های مختلف و مرگ و میر در ارتباط هستند.

مسئولان چین برای مقابله با این مشکل، سیاست‌های جدیدی اتخاذ کرده‌اند که در  پاکسازی هوا و کاهش آلاینده‌ها در نیروگاه‌ها، اتومبیل‌ها و ... موثر بوده است.

پژوهشگران عنوان کردند که تغییر نوع سوخت در روستاها با کاهش تقریبا ۹۰ درصدی انتشار ذرات ریز مرتبط بوده است.

افراد ساکن روستاها در موارد مختلف از چوب، گیاه و مشابه آن‌ها برای سوخت استفاده می‌کنند که این نوع سوخت‌ها تاثیر زیادی بر آلودگی هوا دارند البته لازم است بدانیم که روستاییان در موارد مختلف در آلوده شدن هوا نقش دارند؛ از سوخت اجاق‌ها گرفته تا سوزاندن فضولات حیوانی، کوره‌های آجرپزی، تنورهای نانوایی، کوچه‌های خاکی و استفاده از چراغ‌های نفتی.

دود حاصل از سوختن چوب یکی از اصلی‌ترین منابع آلودگی هوا محسوب و باعث بروز مشکلات جدی تنفسی در انسان از قبیل حملات آسم، برونشیت و مشکلات حاد قلبی مانند ایست قلبی می‌شود.

دود حاصل از سوختن چوب حتی می‌تواند در افراد غیر سیگاری موجب سرطان ریه شود.

این مقاله در Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است.

کد خبر 423785

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار