همشهری آنلاین: مرحله تکمیل ظرفیت از کنکورهای کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی در سال ۹۷ حذف شد و داوطلبان فرصتی برای انتخاب رشته دوباره در آزمون‌های این مقاطع تحصیلی ندارند.

ثبت‌نام آزمون دکتری

به گزارش مهر، چهار کنکور سراسری کشوری شامل آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۷ و آزمون دکتری تخصصی (نیمه متمرکز) سال ۹۷، آزمون کارشناسی ارشد گروه پزشکی و آزمون دکتری تخصصی علوم پایه، بهداشت و داروسازی و دندانپزشکی ۹۷ با توجه به سیاست شورای سنجش و پذیرش دانشجو مرحله تکمیل ظرفیت ندارد.

 • اظهارنظر مسئولان درباره تکمیل ظرفیت

دکتر آبتین حیدرزاده رئیس مرکز سنجش پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این باره یادآور شد: طبق مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو، برای سال ۹۷ هیچ برنامه‌ای برای تکمیل ظرفیت در کنکورهای کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی در دانشگاه‌ها اجرا نمی‌شود و این موضوع برای رشته‌های علوم پزشکی نیز صادق است.

رئیس مرکز سنجش پزشکی وزارت بهداشت افزود: مرحله تکمیل ظرفیت برای دانشگاه‌های علوم پزشکی در کنکورهای ارشد و دکتری تخصصی رشته‌های علوم پزشکی در سال ۹۷ نخواهیم داشت.

دکتر مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از متوقف شدن برنامه تکمیل ظرفیت دانشگاه‌ها از سال آینده خبر داد و گفت: امسال به دلیل برخی از مسائل مجبور شدیم به تعدادی از دانشگاه‌ها مجوز تکمیل ظرفیت ارائه دهیم، اما برخی دانشگاه‌ها نیز بدون توجه به مسائل قانونی اقدام به پذیرش دانشجو در مرحله تکمیل ظرفیت کردند که این موضوع خلاف قانون است.

همچنین دکتر ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور اظهار داشت: برای کنکور کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی (نیمه متمرکز) دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور مرحله تکمیل ظرفیت نخواهیم داشت.

وی افزود: مرحله تکمیل ظرفیت تنها برای دانشگاه فرهنگیان در کنکور سراسری اجرا می‌شود.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور یادآور شد: تکمیل ظرفیت برای مراکز آموزش عالی غیرانتفاعی و دانشگاه پیام نور به دلیل پذیرش صرفا بر اساس سوابق تحصیلی در کنکور سراسری شامل این موضوع نمی‌شود.

 • آمار تکمیل ظرفیت دانشگاه‌های غیرانتفاعی، پیام نور و فرهنگیان در کنکور ۹۷

در ماه‌های مهر و آبان ۹۷ با توجه به درخواست دانشگاه پیام‌نور و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی غیرانتفاعی مبنی بر عدم تکمیل ظرفیت پذیرش رشته‌های تحصیلی، امکان تکمیل ظرفیت برای این مراکز آموزشی فراهم شد.

پذیرش در رشته‌های این دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی کنکور سراسری ۹۷ صورت گرفت و تمامی داوطلبانی که در کنکور ۹۷ ثبت‌نام کرده و یا ثبت نام نکرده‌ بودند می‌توانستند در این رشته‌ها ثبت‌نام کنند.

همچنین مرحله تکمیل ظرفیت برای رشته‌های تحصیلی پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی در کنکور سراسری ۹۷ نیز انجام شد.

تمامی داوطلبان حاضر در جلسه آزمون سراسری سال ۹۷ با نمره کل بالای ۶ هزار و ۵۰۰ (با توجه به کارنامه نتایج اولیه) می‌توانستند با انتخاب ۲۵ کد رشته، رشته‌های مربوط به پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی را انتخاب کنند.

حسین توکلی،  مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور درباره میزان ثبت‌نام در تکمیل ظرفیت غیرانتفاعی‌ها، دانشگاه پیام نور و دانشگاه‌های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی، گفت: در تکمیل ظرفیت رشته‌های کنکور ۹۷ برای پردیس‌های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی ۳۱ هزار و ۴۲۹ نفر ثبت‌نام کردند.

وی افزود: در تکمیل ظرفیت رشته‌های تحصیلی پذیرش صرفاً با اعمال سوابق تحصیلی کنکور ۹۷ در مراکز و واحدهای آموزشی دانشگاه پیام‌نور تعداد ۳۷ هزار و ۷۱۷ نفر در تکمیل ظرفیت رشته‌های تحصیلی غیرانتفاعی‌ها در کنکور سراسری ۹۷ که پذیرش در آنها صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی بود نیز تعداد ۱۴ هزار و ۱۴۱ نفر ثبت‌نام کردند.

مشاور عالی سازمان سنجش اظهار داشت: در مجموع سه تکمیل ظرفیت برای مقاطع غیر از کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی، تعداد ۸۳ هزار و ۲۸۷ ثبت‌نام کرده‌اند.

کد خبر 423484
منبع: مهر

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آموزش

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ناشناس IR ۲۰:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۲
  1 0
  خدا شما رو به راه راست هدایت کنه با این همه حق خوری ما که تو این دنیا دستمون به جایی نمیرسه خدا خودش جواب این همه نامردی و بی عدالتی شمارو میده
 • mahdieh.mfth AE ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۸
  2 0
  سلام وفت بخیر ایا برای کنکور سراسری 97 مقطع کارشناسی تکمیل ظرفیت برگزار میشه؟؟ ما تنها امیدمون تکمیل ظرفیته