همشهری آنلاین: خطیب جمعه تهران با بیان اینکه باید در مسائل اقتصادی جدی بود، گفت: محاربه منحصر به شمشیر کشیدن نیست بلکه غارت اموال و ایجاد اختلال در نظام اقتصادی نیز شامل این مورد می‌شود.

امامي كاشاني آيت‌الله

به گزارش ایسنا، آیت الله محمد امامی کاشانی در خطبه اول  نماز جمعه ۲۵ آبان تهران با تسلیت سالروز شهادت امام عسگری(ع) و تبریک وعده الهی خدا به انسان‌ها که روزی جهان سراسر پرازعدل و داد خواهد بود و آنچه که پیامبران آوردند توسط امام زمان (عج) به کرسی عمل می‌نشیند بیان کرد: بحث اسوه در سه جای قرآن آمده است. در آیه ۲۱ سوره احزاب اشاره می‌کند که برای شما چنین کردیم که رسول الله را برای شما اسوه قرار دادیم. یعنی پیامبر(ص) و انبیاء خود را فدای شما می‌کنند تا اسوه باشند و شما سعادتمند باشید. اسوه کسی است که انسان‌ها فکر و عمل را با او منطبق می کنند. پیامبر(ص) را خداوند متعال اسوه قرار داده که به نفع بشریت است.

وی در ادامه گفت: امام حسن عسگری (ع) و امام زمان(عج) ‌که اسوه هستند از سوی خدا تعیین شده‌اند. پیامبر (ص) را خدا به عنوان اسوه معرفی کرده و در جای دیگر ابراهیم خلیل را به عنوان اسوه معرفی کرده و در عین حال در هر زمان خداوند انسان‌هایی را قرار داده تا اسوه باشند.

امامی کاشانی در ادامه تصریح کرد: کسی اسوه است که از وحی باخبر باشد و سرتاپای نظام وجود را بفهمد و بر اساس آن عمل کند. لذا هر کسی اسوه و مقتدا نیست. سلمان‌ها و بو علی سیناها مقتدا نیستند، بلکه مقتدا انسان‌هایی هستند که انسان‌هایی ممتاز هستند.

وی با اشاره به معنای اسوه بیان کرد: عیار بوعلی سیناها و مکتب‌های دنیا و مکتب‌های اجتماعی نمی‌توانند برای بشر اسوه باشند. بعضی از علمای اهل سنت می‌گویند حضرت مهدی در سال ۲۵۵ هجرت به دنیا آمده و در روز شهادت امام عسگری پنج ساله بوده و اکنون در غیبت هستند، اما بعضی علمای اهل سنت در اینجا گیر کردند. می‌گویند اسوه نباید در غیبت باشد بلکه باید در منظر مردم باشد. بعضی از بزرگان شیعه نیز با این مشکل مواجه بودند و اسحاق ابن یعقوب نیز از محمد ابن عثمان امری که نایب دوم حضرت است در این زمینه سوال کرد و نامه‌ای به وی داد که به خدمت حضرت برساند و در آن نامه پرسید وجود مبارک شما در غیبت برای جامعه بشریت چه فایده‌ای دارد حضرت اینگونه جواب وی را داد همان طوری که خورشید در پس ابر نور دارد من هم نور دارم ولی خورشید آنچنان آشکار نیست و ابرها آمده و آن ابرها مشکلات اجتماعی دنیا است که ظهور را به تاخیر انداخته، این چیزی است که خدا خواسته و روزی حکمت غیبت مشخص می‌شود.

خطیب موقت نماز جمعه تهران ادامه داد: همین اندازه برای ساختن ما کافی است که ببینیم چنین انسانی وجود دارد که کارهای خوب را تایید می کند و از کارهای بد ناراحت می شود.

امامی کاشانی در خطبه دوم نماز جمعه این هفته تهران اظهار کرد: امام عسگری به شیعیان جهان چنین فرمود اگر ورع داشتید و در سخن راستگو بودید و با مردم رفتار خوبی داشتید گفته می‌شود این شیعه‌ است و این من را خوشحال می‌کند. تقوا داشته باشید و زینت ما باشید. ای شیعیان مودت‌ها را به ما بکشانید جوری عمل کنید که دل‌ها به ما کشانده شود و مردم به ما علاقه پیدا کنند و هرجا شیعه‌ای دیدند بگویند او پیرو امام عسگری(ع) است.

وی افزود: بدی‌ها را از ما دور کنید. نگویند شیعه علی(ع) تهمت می‌زند و دروغ می‌گوید. حضرت می‌فرماید خوب عمل کنید تا دنیا بداند شیعه چیست تا دل بشریت نیز سمت ما بیاید. باید اعمال و زندگی خود را تطبیق دهیم. نباید در کشور اسلامی اینقدر در مسایل اقتصادی سودجویی شود. این خیانت‌ها و احتکارها و بالا بردن قیمت‌ها کار شیعه نیست.

امامی کاشانی در ادامه خاطر نشان کرد: نباید در مسایل اقتصادی اخلال ایجاد کرد و در تولید خیانت کنیم. بابد تولید با کیفیت داشته باشیم و کالا را در خدمت مردم قرار دهیم. احتکار کار شرم آوری است که موجب نشان دادن چهره مبارکه ائمه خدا نیست.

وی در ادامه اظهار کرد: خوشبختانه قوه قضایی مفسدان اقتصادی را دنبال می‌کند و در راس آن فقیه عادل قرار دارد و هم چنین نیروی انتظامی و از کارهایی که انجام می‌شود باید تشکر و قدر دانی شود. باید در مسائل اقتصادی خیلی جدی و دقیق باشیم.

امامی کاشانی با اشاره به سور مبارکه مائده بیان کرد: محاربه منحصر به شمشیر کشیدن و کشتن یک فرد نیست بلکه غارت اموال و ایجاد اختلال در نظام اقتصادی نیز شامل این مورد می‌شود. دشمنان ما می‌خواهند با استفاده از جنگ رسانه ای خود را موفق کنند.

امامی کاشانی در ادامه با اشاره به اینکه گرچه آمریکا همیشه ظالم بوده است اظهار کرد: هیچ زمانی چهره هیچ رئیس جمهور آمریکایی زشت‌تر از ترامپ نبوده است. این را باید به قضاوت دنیا سپرد. فسادهای دنیا از چیست؟ جنایات ال سعود و صهیونیست‌ها از کجاست؟ آمریکا در این جنایت بدترین چهره را در دنیا دارد و خود را با تبلیغات بالا می‌برد. رییس جمهور آمریکا در مجمع عمومی امتحان خود را پس داد و زمانی که گفت من بهترین رئیس جمهور آمریکا بودم با خنده حضار پاسخش را گرفت.

وی تصریح کرد: می‌خواهید با این حرف‌ها بر روی جنایات خود سرپوش بگذارید. ببینید جمهوری اسلامی در کجاست و شما در کجایید. تمام دنیا با صدق و امانت به جمهوری اسلامی نگاه می‌کند. و می‌دانند همیشه دنبال حق است. خداوند از حق حمایت می‌کند. مسئله شهادت و ایثار و فداکاری که پدران و مادران و همسران شهدا دارند بسیار در تحقق حق موثر بوده است. عزت ایران نص خداست و نمی ‌وانید نص خدا را ازبین ببرید.

امامی کاشانی  در ادامه با اشاره به سالگرد رحلت علامه طباطبایی و هفته کتاب بیان کرد: اینکه اینترنت را باز کنیم و بخواهیم کتاب بنویسیم دانش را بالا نمی‌برد. البته فضا مجازی در جست‌وجو خیلی موثر است اما مطالعه کتاب است که دانشمند را به تالیف کتاب ترغیب می‌کند، ما باید به کتاب خوانی اهمیت دهیم.

وی در ادامه ضمن عذر خواهی از نمازگزاران به دلیل برگزاری نماز جمعه در محوطه دانشگاه تهران و به زحمت افتادن نمازگزاران به دلیل سرما گفت: نسبت به مصلی و مدیران مصلی که چه مشکلاتی دارند کاری ندارم. مدیریت باید جوری باشد که همه جهات را بسنجد. باید مدیریت به گونه‌ای باشد تا روزی که مثل امروز سرد است نمازگزاران به زحمت نیفتند.

وی در پایان گفت: یک جمله به همه مدیران بگویم. اگر کار برای خودتان بکنیند صرفا یک کار است. اما کار اجتماعی غیر از فکر و عمل دلسوزی هم می‌خواهد. مدیر باید دلسوز جامعه باشد. اگر دلسوزی نباشد مدیریت به نتیجه نمی‌رسد و برکت نخواهد داشت.

کد خبر 422755

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دین و اندیشه

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha