همشهری آنلاین: با گذشت ۴ روز از شهادت امام رضا(ع)، مشهدالرضا مملو از جمعیت عزادار اردو زبانی است که در رواق امام خمینی(ره) حرم مطهر رضوی حضور یافتند و اجتماع با شکوهی را به تصویر کشاندند.

مشهد

به گزارش خبرگزاری ایسنا هزاران زائر عزادار اردو زبان هند و پاکستان که از سفر حرمین شرفین کربلای معلی به مشهد مقدس مشرف شده بودند، با اجتماع در رواق امام خمینی(ره)  به عزاداری و نوحه‌خوانی و اجرای آیین‌های خاص اردو زبانان پرداختند و در صفوفی منظم کنار هم ایستادند و بر سر و سینه ‌زدند. اکبر مهدی از کشور هندوستان که یک سال است در قم تحصیل می‌کند، می‌گوید: امسال این توفیق نصیب ما شد تا به همراه ۱۵۰۰ نفر از شیعیان هندی پس از زیارت کربلای معلی، سامرا و نجف به اینجا بیاییم تا محبت و عشق خودمان را به اهل بیت‌(ع) به ویژه حضرت رضا(ع) نشان دهیم.

او می‌گوید: اکثر این افراد برای نخستین بار است که به این زیارت مشرف می‌شوند؛ این افراد اگرچه استطاعت مالی ندارند اما قلبا پیوند عاطفی مستحکمی با خاندان عصمت و طهارت(ع) بسته‌اند.

این زائر هندی زیارت را آرزو و توفیقی بزرگ برای هم وطنان خود برمی‌شمارد و می‌گوید: این زائران تقوا و معرفت را توشه سفر معنوی خود کردند و با بازگشت به کشور خود این رهاورد را به کسانی که نمی‌توانند به این سفر مشرف شوند هدیه می‌دهند.

  • علاقه ما به امام رضا(ع) درونی است

نظر علی استاد دانشگاه از کشور پاکستان که دومین بار است توفیق زیارت حرم ثامن الحجج(ع) نصیبش شده می‌گوید: از ایرانیان بسیار سپاسگزاریم و به آنها درود می‌فرستیم که به زائران این امام احترام می‌گذارند و آنها را تکریم می‌کنند.

او درباره احساس خود از زیارت امام رضا(ع) می‌گوید: علاقه ما به امام رضا(ع) درونی است و زیارت بارگاهش آرزوی دیرینه همه ماست. به لطف خدا این بار توفیق شد تا به اتفاق خانواده پس از زیارت کربلای معلی عازم ایران شویم و مرقد حضرت معصومه(س) و حضرت رضا(ع) را زیارت کنیم.

نظر علی می‌افزاید: در نخستین ساعات حضورم ابتدا به پابوسی امام رضا(ع) آمدم و از عبادت و خلوص در این فضای مقدس بسیار لذت بردم و حضور گسترده زائران از شهرها و کشورهای مختلف مرا به حیرت واداشت.

این زائر پاکستانی ضمن قدردانی از خدمات آستان قدس تصریح می‌کند: به اعتقاد من، بزرگترین سرمایه شهر مقدس مشهد، امام رضا(ع) است. بارگاه نورانی رضوی معنویت منحصر به فردی دارد که هر انسانی را حتی اگر مسلمان نباشد متحول می‌کند.

نظر علی می‌گوید: بسیاری از شیعیان پاکستان آرزو دارند تا یک بار به زیارت حرم مطهر ائمّه هدی علیهم السّلام به ویژه امام رضا علیه السّلام مشرف شوند اما به دلیل وضعیت مالی و شرایط منطقه‌ای قادر به این سفر نیستند، از خدا می‌خواهم تا همه دوستداران اهل بیت(ع) بتوانند به راحتی به زیارت مشرف شوند و برای زیارت مشکلی نداشته باشد.

گفتنی است؛ این مراسم با نوحه‌خوانی «شادمان رضا» در رواق امام خمینی(ره) حرم مطهر رضوی برگزار ‌ش

کد خبر 422494

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار