همشهری آنلاین: یک روزنامه هندی به‌نقل از مقامات آگاه این کشور اعلام کرده است که آمریکا با معافیت دهلی‌نو درباره تحریم‌های ایران موافقت کرده است.

تسنیم به نقل از اکونومیک تایمز نوشت: منابع آگاه اعلام کردند، پس از آنکه هند تصمیم گرفت تا واردات نفت از ایران را در سال مالی 2019 ــ 2018 میلادی به یک‌سوم کاهش دهد، آمریکا با درخواست دهلی‌نو برای معاف شدن از تحریم‌های جدید نفتی ایران موافقت کرده است.

بر اساس این گزارش، یک مقام رسمی هندی قرار است طی روزهای آینده رسماً این مطلب را اعلام کند. آمریکا قصد دارد از 4 نوامبر یعنی 13 آبان ماه تحریم‌های جدیدی را علیه صنعت نفت ایران اعمال کند. به‌زعم مقام‌های آمریکایی تحریم‌های جدید با هدف به صفر رساندن صادرات نفت ایران خواهد بود.

بر اساس تحریم‌های جدید، هر کشور یا شرکتی که بدون موافقت و اجازه آمریکا اقدام به همکاری تجاری با ایران کند، با تحریم‌های آمریکا روبه‌رو خواهد شد و دسترسی آن به سیستم مالی آمریکا قطع می‌شود. آمریکا اعلام کرده است که حاضر است برای کشورهایی که واردات نفت از ایران را به‌طور چشمگیری کاهش دهند، معافیت‌هایی را در نظر بگیرد.

یک منبع آگاه در این باره گفت: هند و آمریکا به‌طور کلی بر سر معافیت از تحریم‌های ایران به توافق رسیده‌اند. هند واردات نفت از ایران را نسبت به سال گذشته 35 درصد کاهش خواهد داد، که این رقم یک کاهش چشمگیر است.

این گزارش افزود: هند در سال مالی 2018 ــ 2017 میلادی حدود 22 میلیون تن نفت خام از ایران وارد کرده است و پیش از این قصد داشت در سال مال 2019 ــ 2018 میلادی نیز 30 میلیون تن نفت از ایران وارد کند. ولی این منبع آگاه تأکید کرده است که واردات نفت هند در سال مالی جاری به کمتر از 14 تا 15 میلیون بشکه کاهش خواهد یافت.

معافیت از تحریم‌های ایران یک امتیاز بزرگ برای شرکت‌های ایندین اویل و ام‌آر‌پی‌ال به‌شمار می‌رود که دو مشتری بزرگ نفت ایران هستند.

منابع آگاه هندی همچنین تصریح کردند: نحوه پرداخت پول نفت ایران مسئله‌ای است که مذاکره درباره آن همچنان بین مقام‌های دو کشور ادامه دارد. این احتمال وجود دارد که دو کشور همچنان سیستم فعلی را برای پرداخت پول نفت ایران ادامه دهند که بر مبنای آن 55 درصد پول نفت با یورو و 45 درصد با روپیه از طریق بانک یوسی‌او پرداخت می‌شود.

بر اساس این مکانیسم، روپیه برای واردات برنج، دارو و سایر اقلام مورد نیاز ایران از هند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طرف هندی به آمریکا اطمینان داده است که این مکانیسم پرداخت تضمین می‌دهد که ایران نمی‌تواند پول حاصل از فروش نفت به هند را برای فعالیت‌های تروریستی مورد استفاده قرار دهد.

منابع آگاه افزودند: در جریان مذاکرات، هند به آمریکا گفته است که اگر قیمت‌های پیشنهادی ایالات متحده رقابتی باشد، این احتمال وجود دارد که دهلی‌نو نفت بیشتری از آمریکا وارد کند.

ایران و هند همچنین مسائلی در خصوص حمل‌ونقل و بیمه محموله‌های نفتی دارند که باید حل‌وفصل شود. در شرایط فعلی، ایران از نفتکش‌های خود برای انتقال نفت مورد نیاز هند استفاده می‌کند و بیمه محموله‌های نفتی را نیز به‌عهده گرفته است.

کد خبر 420680

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها