همشهری آنلاین: رئیس سازمان چای کشو، با اعلام رقم ۱۲ میلیون دلار صادرات چای ایرانی در ۶ ماهه نخست سال گفت: ۸۷ درصد از میزان مطالبات چای‌کاران که ۱۹۲ میلیارد تومان می‌شود، پرداخت شده و ۱۳ درصد باقی‌مانده را تا پایان هفته آتی پرداخت خواهیم کرد.

حبیب جهان‌ساز رئیس سازمان چای کشور در گفت‌وگو با ایلنا، در خصوص میزان تولید چای در کشور اظهار کرد: برداشت و خرید برگ سبز از 30 مهر ماه به پایان رسید که تا این تاریخ حدود 112 هزار و 736 تن برگ سبز خریداری شده و بالغ بر 25 هزار تن چای خشک تولید می‌شود.

وی در رابطه با ارزش ریالی برگ سبز چای خاطرنشان کرد: ارزش ریالی برگ سبز چای خریداری شده حدود 220 میلیارد تومان است و میزان پرداختی حدود 192 میلیارد تومان بوده که 87 درصد از میزان مطالبات را شامل می‌شود و 13 درصد باقی‌مانده را تا پایان هفته آتی پرداخت خواهیم کرد.

رئیس سازمان چای کشور در ادامه تصریح کرد: ما چای سفید تولید نمی‌کنیم و در ایران این نوع چای برداشت نمی‌شود. تمام چای تولیدی ما چای سبز و سیاه است و تولیدی در این زمینه نداشته‌ایم.

جهان‌ساز با اشاره به میزان صادرات چای ایرانی اذعان داشت: سال گذشته میزان چای ایرانی صادراتی 12 هزار تن بود و امسال هم تاکنون حدود 9 هزار تن صادرات داشته‌ایم که ارز ریالی آن در 6 ماهه اول سال 97 بالغ بر 12 میلیون دلار است.

رئیس سازمان چای کشور در رابطه با میزان سطح زیر کشت گفت: باغات شناسنامه‌دار ما که دفترچه چای‌کاری دارند بالغ بر 25هزار و 200 هکتار است اما این ارقام قابل تغییر و سال گذشته 18 هزار هکتار زیر کشت بود و ما هم امسال باید پایان فصل کشت این میزان را جمع بندی کنیم.

کد خبر 420528

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =