همشهری‌آنلاین: مردم گرجستان یکشنبه ششم آبان پای صندوق‌های رای حاضر شدند تا در جریان انتخاباتی که یک آزمون حساس برای حزب حاکم شدیدا نامحبوب این کشور محسوب می‌شود، رئیس‌ جمهور را انتخاب کنند.

انتخابات در ساعت ۴ به وقت گرینوویچ آغاز شده و در ساعت ۱۶ به وقت گرینوویچ پایان می‌یابد و انتظار می‌رود نتایج اولیه نیمه شب منتشر شود.

 این رقابت تنگاتنگ "سالومه زورابیشویلی"، سفیر سابق فرانسه در گرجستان و وزیر امور خارجه سابق گرجستان  را که از حمایت حزب حاکم "رویای گرجی" برخوردار است، در مقابل "گریگول واشادز"، رهبر حزب اپوزیسیون و وزیر امور خارجه سابق گرجستان قرار می‌دهد.

براساس نظرسنجی‌های انجام شده در آستانه این انتخابات، این دو نفر شانس برابری برای پیروزی در انتخابات دارند.

به دنبال افزایش نارضایتی‌های عمومی و مردمی از ناکامی دولت در زمینه مقابله با فقر، شانس پیروزی واشادز که از سوی جنبش متحد ملی میخائیل ساکاشویلی، رئیس‌جمهور سابق و در تبعید گرجستان و ۱۰ حزب اپوزیسیون دیگر حمایت می‌شود، افزایش یافته است.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه ، واشادز متعهد شده که اگر در انتخابات پیروز شود، کمپینی را برای برگزاری انتخاب پارلمانی زودهنگام به راه اندازد.

هر دو نامزد با وعده‌های مشابه کمپین خود را پیش بردند که بر نزدیک شدن هرچه بیشتر گرجستان به عضویت کامل در اتحادیه اروپا و ناتو تاکید دارد.

این انتخابات آخرین انتخابات مستقیم ریاست‌جمهوری گرجستان است چراکه این کشور حوزه دریای سیاه به دنبال اصلاحات جنجالی قانون اساسی به یک مدل دولت پارلمانی در گذار است.

تحلیف یک رئیس‌جمهور جدید راه را برای اجرای این قانون اساسی جدید هموار خواهد ساخت و رئیس‌جمهور را به یک مقام بيشتر  تشریفاتی تبدیل خواهد کرد.

رئیس‌جمهور بعدی گرجستان در سال ۲۰۲۴ میلادی توسط یک کالج انتخاباتی که متشکل از ۳۰۰ عضو است، انتخاب خواهد شد.

این تغییر قانون اساسی در سپتامبر سال ۲۰۱۷ میلادی اتخاذ شد؛ اقدامی که از سوی احزاب اپوزیسیون مورد انتقاد قرار گرفته و آن را به عنوان اقدامی به نفع حزب حاکم محکوم کردند.

گیورگی مارگولاشویلی، رئیس‌جمهور در حال کناره‌گیری گرجستان از نامزدی در انتخابات برای دومین دوره متوالی امتناع و تاکید کرد تمایل ندارد نقشی را که کم رنگ و تشریفاتی شده، برعهده گیرد.

بیش از سه و نیم میلیون تن از مردم گرجستان واجد شرایط شرکت در این انتخابات هستند که از سوی ناظران بین‌المللی از سازمان امنیت و همکاری اروپا نظارت و کنترل خواهد شد.

کد خبر 420320

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار