مجموع نظرات: ۰
شنبه ۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۰
۰ نفر

همشهری آنلاین: نتایج مطالعات نشان می‌دهد عصاره گیاه Rhodiola rosea نقش موثری در بهبود حافظه دارد.

به گزارش ايرنا به نقل از پایگاه خبری ساینس دیلی، از مدت‌ها پیش کشاورزان منطقه سردسیر آلاسکا معتقد بودند که گونه‌ای گیاه موسوم به Rhodiola rosea اثرات درمانی حیرت‌انگیزی دارد. این گیاه نام‌های مختلفی از جمله «ریشه طلایی» یا «ریشه سرخ» دارد و به دلیل آن که مقاومت خوبی نسبت به سرمای آلاسکا دارد همواره مورد توجه کشاورزان و البته محققان بوده است.

گیاه Rhodiola rosea به طور طبیعی در مناطق بکر قطبی اروپا، آسیا و آمریکای شمالی می‌روید. این گیاه از زمان‌های قدیم برای درمان اضطراب و افسردگی کاربرد دارد. مطالعات قبلی نشان داده که این گیاه در افزایش کارایی ذهنی موثر است. محققان موسسه بیوشیمی گیاهان لایبنیتز در آلمان مطالعات تازه‌ای را در مورد این گیاه آغاز کردند تا مشخص شود دقیقا کدام ترکیب این گیاه در افزایش حافظه نقش دارد.

مطالعات روی لارو مگس نشان داد ترکیب FAE-20 یا ferulic acid eicosyl ester موجود در گیاه در افزایش عملکرد حافظه نقش دارد.

محققان با سنتز این ترکیب خالص در آزمایشگاه اثرات آن را بررسی کردند و دریافتند این ترکیب نه تنها در حافظه نقش دارد، بلکه از تجمع پروتئین‌ها در سیناپس که با افزایش سن به وجود می‌آید، جلوگیری می‌کند. به ارتباط سلول‌های عصبی در مغز سیناپس گفته می‌شود. سپس این نتایج در موش‌های آزمایشگاهی نیز تایید شد.

محققان امیدوارند با استفاده از این ترکیب بتوان بیماری‌های مربوط به حافظه را در انسان درمان کرد.

نتایج این مطالعه در نشریه Science Advances منتشر شده است.

کد خبر 420292

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار