یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۸
۰ نفر

همشهری آنلاین: رئیس سازمان امور مالیاتی از افزایش هشت درصدی درآمدهای مالیاتی و وصول ۵۳ هزار میلیارد تومانی آن خبر داد و گفت: در چهار - پنج سال آینده سامانه‌های نظام مالیاتی به قدری قوی خواهند شد که خودمان اظهارنامه تولید و به مؤدیان اعلام می‌کنیم.

به گزارش ایسنا، سید کامل تقوی‌نژاد اظهار کرد: اگر در سال‌های گذشته درآمدهای نفتی ما ۱۰۰ بود درآمدهای مالیاتی‌مان ۱۵۰ بود؛ یعنی ۵۰ درصد از درآمدهای نفتی سال قبل سبقت گرفته‌ایم.

او ادامه داد: سال قبل حدود ۹۷ درصد درآمدهای پیش‌بینی شده در قانون بودجه را محقق کردیم و در حال حاضر حدود ۳۸ درصد درآمدهای بودجه را درآمدهای مالیاتی تشکیل می‌دهد و حدود ۵۰ درصد درآمدهای کشور از راه مالیات‌ها حاصل می‌شود.

به گفته وی، امسال حدود ۱۱۳ هزار میلیارد تومان رقم پیش‌بینی شده درآمدهای مالیاتی است. البته سال قبل حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان علاوه بر ۹۷ درصد درآمد مالیاتی با عنوان عوارض به شهرداری‌ها تخصیص داده شد و امسال احتمال می‌رود رقم عوارض به ۲۰ هزار میلیارد تومان برسد.

تقوی‌نژاد تصریح کرد: در شش ماهه نخست امسال موفق شدیم با هشت درصد رشد نسبت به سال قبل حدود ۴۳ هزار میلیارد تومان درآمد کسب کنیم. به علاوه ۹۰۰۰ میلیارد تومان هم عوارض است که روی هم رفته ۵۳ هزار میلیارد تومان وصول شده است.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: هدف‌گذاری ما تا پایان سال متفاوت است که وابسته به شرایط حال حاضر کشور، روابط خارجی و مبادلات تجاری اقتصادی خارجی است.

او افزود: در ایران حدود ۹ درصد از درآمد ناخالص داخلی از درآمدهای مالیاتی حاصل می‌شود، البته این رقم برای سال آخر برنامه توسعه باید به ۱۱ درصد برسد.

‌رئیس کل سازمان امور مالیاتی ادامه داد: وقتی می‌گوییم مالیات خرج بودجه جاری می‌شود یعنی برای آموزش و پرورش، بهداشت و درمان و نیروهای مسلح و امنیت کشور است. علاوه بر این مخارج، درآمدهای دیگری هم از طریق مالیات بر ارزش افزوده داریم که حدود ۲۶۵ هزار میلیارد تومان است.

تقوی‌نژاد گفت: در سال جاری حدود ۳۰۰ میلیارد تومان برای بهسازی جاده‌ها، چشمه‌ها، راه‌ها و سایر نیازمندی‌های عشایر در نظر گرفته‌ایم.

  • تخصیص ۱۹ هزار میلیارد تومان به شهرداری‌ها

او افزود: تاکنون در شهر تهران حدود ۱۹ هزار میلیارد تومان از محل عوارض در اختیار شهرداری‌ها قرار گرفته است، البته بیش از ۱۶ هزار میلیارد تومان از این مبلغ در دوران ریاست جمهوری آقای روحانی بوده است؛ برای مثال در شش ماه اخیر حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان به شهرداری‌ها تخصیص داده شد که تا پایان سال به ۳۷۰۰ میلیارد تومان می‌رسد.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: در بحث طرح سلامت تاکنون حدود ۱۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از محل مالیات بر ارزش افزوده خرج شده و حدود هزار میلیارد تومان هم به ورزش کشور اختصاص یافته که امسال این رقم افزایش خواهد داشت. مردم باید بدانند اگر امروز خط مترویی احداث می‌شود یا پارک و خیابان های مناسبی برای رسیدن به آرامش دارند، هزینه‌اش از جیب خودشان تأمین می‌شود. البته این مبالغ در قالب مالیات تأمین می‌گردد و هیچ منتی سر مردم نیست.

او گفت: کل هزینه‌های طرح جامع مالیاتی حدود ۷۰۰ میلیارد تومان بوده است. البته بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان از این مبلغ صرف زیرساخت شده، برای این طرح حدود ۶۰۰ اداره ساخته شد، شبکه‌ها راه‌اندازی و بهترین و به‌روزترین سخت افزارهای مورد نیاز در سازمان امور مالیاتی کشور خریداری و نصب شده است. آنچه در هسته نرم‌افزار این طرح بود و قراردادش در سال ۱۳۸۷ با اروپایی‌ها منعقد شد در مجموع ۴۰ میلیون یورو بود. البته یورو با قیمت ۹۰۰ تومان و زیر ۳۰۰۰ تومان هزینه شده یعنی چیزی حدود ۱۳۰ میلیارد تومان هزینه این زیرساخت‌ها بوده است.

  • کاغذها را از پرونده‌های مالیاتی حذف می‌کنیم

‌رئیس کل سازمان امور مالیاتی تصریح کرد: طرح جامع مالیاتی کشور بزرگترین طرح جامع نرم‌افزاری کشور محسوب می‌شود و حالا دیگر می‌توانیم بگوییم دارای طرح «سَنیم» هستیم، زیرا این نرم‌افزار بومی‌سازی شده و قرار است ۱۰۰ درصد پرونده‌های مالیاتی کشور تحت پوشش سَنیم قرار گیرد و کاغذ را حذف می‌کنیم.

تقوی‌نژاد آمار مؤدیان مالیاتی کشور را سه میلیون نفر اعلام کرد و افزود: اطلاعات افراد به نحوه‌ای در اختیار ما قرار گرفته که در حال حاضر با شماره ملی یا شناسه شرکتی فرد می‌توانیم بگوییم چه دارایی‌هایی در مملکت دارند. البته این اطلاعات صرفاً در جهت شناسایی، تشخیص و وصول مالیاتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی با اشاره به اینکه نسبت به دریافت مالیات اقشار کم درآمد سخت‌گیری نمی‌کنیم، گفت: مردم از نظام مالیاتی کشور رضایت نسبی دارند.

تقوی‌نژاد در ادامه سخنان خود در برنامه تلویزیونی "نگاه یک" با بیان اینکه از پارسال تاکنون ۲۲ هزار میلیارد تومان از محل سامانه‌ها و به کمک دستگاه‌های نظارتی کشور از فرار مالیاتی جلوگیری کردیم، افزود: از یک نفر به اندازه یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر مالیات گرفتیم.

  • تا چند سال دیگر خودمان اظهارنامه مالیاتی تهیه می‌کنیم؛ نه مؤدیان

وی گفت: در چهار تا پنج سال آینده سامانه‌های نظام مالیاتی به قدری قوی خواهند شد که خودمان اظهارنامه تولید و به مؤدیان اعلام می‌کنیم.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی افزود: بر اساس اطلاعات سامانه، یک نفر در ۱۶۷ شرکت مدیرعامل بود قطعاً این شخص قصد سوء استفاده دارد و نمی‌خواهد از این شرکت‌ها، درست استفاده کند.

تقوی‌نژاد ادامه داد: از طریق شاخص‌هایی که تعریف کردیم مؤدیان پرریسک را تشخیص دادیم و مجموعه‌ای از مؤدیان را شناسایی کردیم که ۲۰۱۴ نفر از آنان یک نشانی را مطرح کردند.

وی گفت: از طریق مکان، عضویت در هیئت مدیره، نحوه پرداخت و از مجموع این شاخص‌ها، مؤدیان پرریسک را شناسایی می‌کنیم.

  • شناسایی ۱.۹ میلیون مؤدی جدید مالیاتی

تقوی‌نژاد با بیان اینکه تاکنون در حدود یک میلیون و ۹۰۰ هزار مؤدی جدید شناسایی شده است، گفت: از این تعداد حدود ۶۰۰ هزار مودی در سال ۱۳۹۶ شناسایی شده‌اند که هیچ سابقه‌ای در نظام مالیاتی نداشته‌اند.

وی با اشاره به اینکه لازمه موفقیت نظام مالیاتی تکمیل نظام اطلاعاتی آن است، اضافه کرد: اعمال مدیریت ریسک، بسیار مهم است در این زمینه حدود ۱۲۰ شاخص را شناسایی کردیم که آن را به حدود ۵۰ شاخص تقلیل دادیم. برخی از این شاخص‌ها محرمانه است، بر این اساس مؤدیان را طبقه‌بندی می‌کنیم.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: در سال آینده حدود ۲۰ درصد از مؤدیان برای حسابرسی انتخاب می‌شوند و ۸۰ درصد بر اساس اظهارات خودشان مالیات را می‌پذیریم. البته این اظهارات باید با اطلاعات سازمان امور مالیاتی همخوانی داشته باشد.

وی افزود: در سال ۱۳۹۵ خوداظهاری اشخاص حقوقی ۱۰ هزار میلیارد تومان بود در حالی که مالیات تشخیصی ما برای آنان ۴۸ هزار میلیارد تومان بود.

  • ۴۰ درصد از تولید ناخالص داخلی از پرداخت مالیات معاف است

تقوی‌نژاد گفت: بر اساس ماده ۲۳۸ قانون امور مالیاتی، همکاران را تشویق می‌کنیم که با مؤدی توافق و تفاهم کنند، در غیر این صورت هیئت‌های حل اختلاف به موضوع رسیدگی می‌کنند.

وی افزود: مدت رسیدگی به پرونده‌های مالیاتی را از ۵۵۰ روز به کمتر از ۲۰۰ روز کاهش دادیم و امسال هدف ما این است که آن را به ۸۰ روز کاهش دهیم.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه حدود ۴۰ درصد از تولید ناخالص داخلی کشور از پرداخت مالیات معاف است، گفت: ۹۷ درصد از ضرایب مالیاتی مربوط به تولید را کاهش دادیم در عوض ضرایب مالیاتی مربوط به واردات کالا را افزایش دادیم.

وی ادامه داد: پارسال در بخش صادرات، ۱۷۰۰ میلیارد تومان را به صادرکنندگان استرداد کردیم.

تقوی‌نژاد با اشاره به اینکه باید برای پرداخت مالیات، فرهنگ‌سازی شود، افزود: مالیات می‌تواند ابزار توسعه کشور باشد از برخی مسئولان هم می‌خواهیم اجازه دهند در زمینه فرار مالیاتی، قاطعانه برخورد کنیم.

  • موضوع مالیات بر مسکن این هفته رسیدگی می‌شود

وی با انتقاد از صدور برخی کارت‌های بازرگانی گفت: برخی به نام پیرزن، پیرمرد، معتاد و مانند آن کارت بازرگانی صادر کردند و این کارت درآمدهای کلانی را ایجاد کرد.

تقوی‌نژاد درباره مالیات پزشکان هم گفت: پزشکان از نخبگان جامعه هستند. در زمینه فرار مالیاتی برخی از آنان نباید افراط و تفریط کنیم اما با بخش‌هایی که اگر مالیات نپردازند حتماً برخورد می‌کنیم.

وی افزود: سازمان امور مالیاتی در ارتباط با فعالان بخش سکه، ارز و خودرو متنی را تهیه و به سران قوا ارائه کرد که در آن راه حل‌هایی را ارائه کردیم.

تقوی‌نژاد گفت: در زمینه مالیات بر عایدی سرمایه در بخش مسکن طرحی در مجلس شورای اسلامی توسط نمایندگان تهیه شد که این هفته در کمیسیون مربوط رسیدگی می‌شود. نظر سازمان امور مالیاتی این است که زمینه‌های فنی اجرای مالیات بر عایدی سرمایه در کشور فراهم شده است و اگر مجلس تصویب کند این موضوع را اجرا می‌کنیم.

  • پیشنهاد کاهش مالیات بر تولید به ۲۰ درصد

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر مالیات بر بخش تولید ۲۵ درصد است و پیشنهاد کردیم این رقم به ۲۰ درصد کاهش یابد و می‌توانیم کمبود ناشی از درآمد مالیاتی آن را از محل فرارهای مالیاتی تأمین کنیم.

تقوی‌نژاد افزود: برای معافیت‌ها و مشوق‌های مالیاتی، طرحی را تهیه کردیم که آماده ارائه به دولت است.

وی اضافه کرد: مالیات بر ارزش افزوده در یک حلقه اخذ می‌شود و در حلقه بعد به او برمی گردد. این مالیات در نهایت از مصرف‌کننده وصول می‌شود.

تقوی‌نژاد با اشاره به اینکه مالیات بر ارزش افزوده به نفع تولید است، گفت: این نوع مالیات در ۱۶۰ درصد در کشور در حال اجراست.

کد خبر 419684

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha